Shavkat Mirziyoyev 7-8-sentabr kunlari Serbiyada bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning taklifiga binoan 7−8-sentabr kunlari ushbu davlatda rasmiy tashrif bilan bo‘ladi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati ma’lum qildi.
Oliy darajadagi muzokaralar
Tashrif doirasida Serbiya poytaxti Belgrad shahrida ikki mamlakat yetakchilarining oliy darajadagi uchrashuvlari hamda har ikkala davlat rasmiylari va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida qo‘shma biznes forumi o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Bo‘lajak muzokaralarning asosiy kun tartibi O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalariga bag‘ishlanadi.
Ustuvor sohalardagi amaliy hamkorlik
Muloqotlar davomida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni kengaytirishga alohida urg‘u beriladi. Shuningdek, transport, mashinasozlik, yengil va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika hamda axborot texnologiyalari kabi muhim yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni hayotga tatbiq etish masalalari atroflicha ko‘rib chiqiladi.
Yangi hamkorlik yo‘nalishlari
Tashrif davomida tomonlar tartibli mehnat migratsiyasi sohasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, hududlararo hamda madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish masalalarini ham muhokama qiladilar. Sammit yakunida ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiquvchi hukumatlararo va idoralararo bitimlarning salmoqli to‘plami imzolanishi ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев 7–8 сентября посетит Сербию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Сербия Александра Вучича 7–8 сентября совершит официальный визит в эту страну. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Переговоры на высшем уровне
В рамках визита в столице Сербии Белграде состоятся встречи лидеров двух стран на высшем уровне, а также совместный бизнес-форум с участием представителей официальных и деловых кругов обеих стран. Основной повесткой предстоящих переговоров станет дальнейшее укрепление многогранных отношений партнёрства между Узбекистаном и Сербией.
Практическое сотрудничество в приоритетных сферах
Особое внимание в ходе переговоров будет уделено расширению торгово-экономических и инвестиционных связей. Также будут подробно рассмотрены вопросы реализации совместных проектов в таких важных направлениях, как транспорт, машиностроение, лёгкая и пищевая промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика и информационные технологии.
Новые направления сотрудничества
В ходе визита стороны также обсудят налаживание эффективного сотрудничества в сфере организованной трудовой миграции, а также развитие межрегиональных и культурно-гуманитарных связей. По итогам саммита ожидается подписание значительного пакета межправительственных и межведомственных соглашений, призванных вывести сотрудничество между двумя странами на новый уровень.