1-aprel yaqinlashmoqda: ko‘plab sohalarda naqdsiz to‘lovlar davri kuchaymoqda
Xabaringiz bor, 2026-yil 1-apreldan boshlab O‘zbekistonda bir qator yo‘nalishlarda to‘lovlar asosan naqdsiz shaklga o‘tadi.
Qaysi sohalarda o‘zgarishlar kutilmoqda?
Endilikda davlat xizmatlari, kommunal to‘lovlar, AYoQSh, elektromobillarni zaryadlash, tamaki va alkogol mahsulotlari, shuningdek, ko‘chmas mulk va avtomobil oldi-sotdisi hamda 25 mln so‘mdan yuqori xaridlar bank kartalari yoki elektron ilovalar orqali amalga oshiriladi.
Mazkur o‘zgarishlar naqd puldan bosqichma-bosqich voz kechish va raqamli to‘lov tizimlarini kengaytirishga qaratilgan. Naqdsiz tizim — bu shunchaki qaror yoki texnologiya emas. Bu, avvalo, qulaylik va ishonch masalasi. Agar tizim odamlar uchun qulay bo‘lmasa, ular naqd puldan voz kechmaydi.
Tezkor yechimlar mavjud
Mutaxassislar fuqarolarga oldindan qulay to‘lov vositalarini rasmiylashtirishni tavsiya qilmoqda. Shu maqsadda MKBANK tomonidan UZCARD MOMENT kartasini tez va oson rasmiylashtirish imkoniyati yaratilgan. Bundan tashqari, MAVRID orqali xarajatlarni bir necha daqiqada amalga oshirish va kundalik to‘lovlarni soddalashtirish mumkin.

1 апреля приближается: в ряде сфер усиливается переход к безналичным платежам
С 1 апреля 2026 года в Узбекистане расширяется практика перехода на безналичные расчёты по ряду направлений. Это требует от граждан заранее подготовиться и адаптироваться к современным платёжным системам.
В каких сферах ожидаются изменения?
В дальнейшем оплата в следующих направлениях будет преимущественно осуществляться с использованием банковских карт или электронных приложений:
• государственные услуги
• коммунальные платежи
• автозаправочные станции
• услуги зарядки электромобилей
• табачная и алкогольная продукция
• купля-продажа недвижимости и автомобилей
• все виды покупок свыше 25 млн сумов
Данные изменения рассматриваются как часть поэтапного отказа от наличных средств и развития цифровых платёжных систем.
Быстрые решения уже доступны
Эксперты рекомендуют гражданам заранее оформить удобные платёжные инструменты. В частности, MKBANK предлагает быстрое и удобное оформление карты UZCARD MOMENT. Кроме того, сервис MAVRID позволяет в течение нескольких минут осуществлять платежи и упрощать повседневные финансовые операции.