Oʻzbekistonlik oʻquvchilar bilimi ta’lim sifati bo‘yicha so‘nggi o‘ntalikdan oshmadi
Taʼlimdagi yutuqlarni baholash xalqaro assotsiatsiyasi (IEA) tomonidan TIMSS 2023 xalqaro baholash dasturi natijalari e'lon qilindi. 2023-yil aprel-may oylarida Oʻzbekistonda oʻtkazilgan ushbu tadqiqotda barcha hududlaridan tanlab olingan 166 ta maktabdan jami 8800 nafar oʻquvchilar (shundan, 4450 nafar 4-sinf va 4350 nafar 8-sinf) ishtirok etdi.
Shuningdek, mazkur maktablarning 166 nafar direktorlari hamda 1035 nafar matematika va tabiiy fanlar boʻyicha oʻqituvchilar soʻrovnomalarda qatnashgan.
8-sinf oʻquvchilari natijalari:
Xalqaro hisobot tahlil natijalariga koʻra, Oʻzbekistondagi 8-sinf oʻquvchilarining matematik savodxonlik boʻyicha oʻrtacha koʻrsatkichi 421 ball boʻlib, qatnashuvchi 44 ta davlatdan 32-oʻrinni egallagan. 8-sinf tabiiy fanlar (Science) savodxonligi boʻyicha esa qatnashgan 44 ta davlat orasidan 396 ball bilan 39-oʻrinni egalladi.
4-sinf oʻquvchilari natijalari:
Tadqiqotda qatnashgan o‘zbekistonlik 4-sinf o‘quvchilari tabiiy fanlar (Science) savodxonligi boʻyicha 412 ball toʻplagan va ishtirokchi 58 ta davlat ichida 54-oʻrinni egalladi. Matematika savodxonligi boʻyicha esa qatnashuvchi 58 ta davlat ichida 443 ball bilan 50-oʻrinni egalladi.
Qizlar yigitlarga nisbatan yaxshiroq natija koʻrsatgan
Oʻzbekistonda 4-sinflardagi qizlar (446 ball) matematika yoʻnalishida oʻgʻil bolalardan (440 ball) yaxshiroq natija qayd etgan boʻlsa, tabiiy fanlar yoʻnalishida ham xuddi shunday farq saqlanib qolgan (qizlar 414 ball, oʻgʻil bolalar 409 ball).
Tabiiy fanlar yoʻnalishida 8-sinflardagi qizlar (395 ball) va oʻgʻil bolalar (396 ball) deyarli bir xil natija qayd etgan boʻlsa, matematika yoʻnalishida oʻgʻil bolalar (426 ball) qizlardan (416 ball) koʻra yuqoriroq natija qayd etgan.
TIMSS haqida
TIMSS – “Trends in International Mathematics and Science Study”, yaʼni 4- va 8-sinf o'quvchilarining matematika va tabiiy yo'nalishdagi fanlardan o'zlashtirish darajasini baholash dasturi bo'lib, tadqiqot ta'lim yutuqlarini baholash xalqaro assotsiatsiyasi (IEA) tomonidan tashkil etiladi.
TIMSS xalqaro baholash dasturida 4- va 8-sinf o'quvchilarining matematika va tabiiy fanlar bo'yicha egallagan bilim darajasi va sifatini solishtirish hamda milliy ta'lim tizimidagi farqlarni aniqlash bilan bir qatorda, qo'shimcha ravishda maktablarda matematika va tabiiy fanlar bo'yicha berilayotgan ta'lim mazmuni, o'quv jarayoni, ta'lim muassasasining imkoniyatlari, o'qituvchilar salohiyati, o'quvchilarning oilalari bilan bog'liq omillari o'rganiladi.
TIMSS dasturi oʻzining birinchi tadqiqotini 1995-yilda boshlagan boʻlib, har toʻrt yilda tashkil etib kelinadi.
TIMSS-2019 dasturi natijalari
Maʼlumot uchun, TIMSS-2019 tadqiqotning 7-davriyligida 60 dan ortiq mamlakat va iqtisodiyotlar ishtirok etib, mazkur davlatlarda tahsil olayotgan 600 mingga yaqin o'quvchilarning matematik va tabiiy-ilmiy yo'nalishlar bo'yicha bilimlari baholangan.
Xalqaro tadqiqotning natijalari haqidagi ma'lumotlarni keltirib o'tadigan bo'lsak, unda tadqiqotda qatnashgan davlatlar kesimida 4 va 8-sinflar hamda matematika va tabiiy-ilmiy yo'nalishdagi natijalar alohida tahlil qilinganligini ko'rishimiz mumkin. Ta'kidlab o'tilgan to'rtala yo'nalish bo'yicha ham Singapur davlati yetakchi o'rinni egallagan.
E'lon qilingan natijalarga ko'ra, matematika bo'yicha Singapurning 4-sinf o'quvchilari eng yuqori 625 ball, 8-sinf o'quvchilari esa 616 ball bilan 1-o'rindan joy oldi. Singapurdan keyingi o'rinlarda Gonkong 602 ball, Janubiy Koreya 600 ball, Xitoy Taypey 599 ball va Yaponiya 593 ball bilan joy egallagan bo'lsa, eng past natijani Marokash (383 ball), Quvayt (383 ball), Janubiy Afrika (374 ball), Pokiston (328 ball) va filippinlik (297 ball) o'quvchilar qayd etishgan.
Tabiiy-ilmiy yo'nalish bo'yicha Singapurning 4-sinf o'quvchilari eng yuqori natijani 595 ball, 8-sinf o'quvchilari esa 608 ball qayd etib, bu yo'nalishda ham dunyoda yetakchi ekanliklarini yana bir karra isbotlab berdi.
Oʻquvchilar qanday imkoniyatlarga ega boʻladi?
Qayd etilishicha, TIMSS tadqiqotida maktablarni bu shaklda tanlab olish orqali ta'lim tizimi samaradorligini hududlar miqyosida solishtirish mumkin bo‘ladi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra bir qancha imkoniyatlarga ega bo‘lish mumkin:
4- va 8-sinf o‘quvchilari tomonidan matematika va tabiiy fanlardan o‘rganilgan bilimlar, tushunchalar, jarayonlar va munosabatlar to‘g‘risida xalqaro miqyosda taqqoslanadigan ma'lumotlarga ega bo‘lish;
matematika va tabiiy fanlardan o‘rganilgan bilimlarni 4- va 8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘zlashtirish darajasini xalqaro miqyosda taqqoslash;
4-sinfdan 8-sinfgacha o‘quvchilarning matematika va tabiiy fanlardan o‘rganilgan bilim va ko‘nikmalari o‘sishiga ta'sir etuvchi omillarni aniqlash;
4-sinf o‘quvchilari 8-sinfda qayta baholanganda matematika va tabiiy fanlarni o‘qitish va o‘rganishning o‘zaro bog‘liqligini monitoring qilish;
o‘quvchilarning o‘zlashtirishdagi ustunlik va zaif jihatlarini bilib olish;
o‘quvchilarning ta'lim sohasidagi yutuqlarini oshirishga xizmat qiluvchi o‘quv reja, dastur, qo‘llanmalar va boshqa ta'lim resurslari bilan bog‘liq ta'lim siyosati asosiy omillari ta'sirini xalqaro darajada baholash.

Ученики Узбекистана не попали в первую десятку по качеству образования
Результаты международной программы оценки достижений в образовании TIMSS 2023 были опубликованы Международной ассоциацией по оценке образовательных достижений (IEA). В исследовании, проведенном в апреле-мае 2023 года в Узбекистане, приняли участие 8800 учеников из 166 школ, отобранных из всех регионов страны (из них 4450 учеников 4-х классов и 4350 учеников 8-х классов).
Кроме того, 166 директоров этих школ и 1035 учителей математики и естественных наук также приняли участие в опросах.
Результаты учеников 8-го класса:
По данным международного отчета, средний балл по математической грамотности среди учеников 8-х классов Узбекистана составил 421 балл, что позволило занять 32-е место среди 44 стран-участниц. По грамотности в области естественных наук (Science) ученики 8-х классов Узбекистана набрали 396 баллов и заняли 39-е место среди 44 стран.
Результаты учеников 4-го класса:
Учащиеся 4-х классов Узбекистана, принявшие участие в исследовании, набрали 412 баллов по грамотности в области естественных наук (Science) и заняли 54-е место среди 58 стран-участниц. По математической грамотности они набрали 443 балла и заняли 50-е место среди 58 стран.
Девочки показали лучшие результаты по сравнению с мальчиками
В Узбекистане девочки 4-х классов (446 баллов) показали лучшие результаты по математике, чем мальчики (440 баллов), а в области естественных наук разница осталась такой же (девочки — 414 баллов, мальчики — 409 баллов).
В области естественных наук среди учеников 8-х классов девочки (395 баллов) и мальчики (396 баллов) продемонстрировали почти одинаковые результаты, в то время как по математике мальчики (426 баллов) превзошли девочек (416 баллов).
О программе TIMSS
TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) — это программа оценки уровня знаний учеников 4-х и 8-х классов по математике и естественным наукам, организуемая Международной ассоциацией по оценке образовательных достижений (IEA).
В рамках программы TIMSS оцениваются уровень и качество знаний учащихся 4-х и 8-х классов по математике и естественным наукам, а также выявляются различия в национальных системах образования. Дополнительно исследуется содержание преподавания математики и естественных наук в школах, учебный процесс, возможности образовательных учреждений, квалификация учителей и влияние семейных факторов на учащихся.
Программа TIMSS проводит свои исследования каждые четыре года, начиная с 1995 года.
Результаты программы TIMSS-2019
Для информации, в 7-м цикле исследования TIMSS-2019 приняли участие более 60 стран и экономик, в которых были оценены знания около 600 тысяч учеников, обучающихся в этих странах, по математике и естественным наукам.
Что касается результатов международного исследования, то в нем отдельно анализировались результаты по странам для 4-х и 8-х классов, а также по математике и естественным наукам. Во всех четырех категориях лидирующее место занял Сингапур.
Согласно опубликованным результатам, по математике ученики 4-х классов Сингапура набрали 625 баллов, а ученики 8-х классов — 616 баллов, заняв первое место. Следом за Сингапуром расположились Гонконг (602 балла), Южная Корея (600 баллов), Тайвань (599 баллов) и Япония (593 балла). Наименьшие результаты показали ученики из Марокко (383 балла), Кувейта (383 балла), Южноафриканской Республики (374 балла), Пакистана (328 баллов) и Филиппин (297 баллов).
В области естественных наук ученики 4-х классов Сингапура набрали 595 баллов, а ученики 8-х классов — 608 баллов, вновь подтвердив свое лидерство в этой области.
Какие возможности получат ученики?
Как отмечается, благодаря выбору школ для исследования в таком формате можно будет сравнивать эффективность образовательной системы на уровне регионов.
По результатам исследования, возможны следующие возможности:
- Получение международных данных о знаниях, понятиях, процессах и отношениях, освоенных учениками 4-х и 8-х классов по математике и естественным наукам, с возможностью их сравнения на международном уровне;
- Сравнение уровня освоения знаний по математике и естественным наукам между учениками 4-х и 8-х классов на международном уровне;
- Определение факторов, влияющих на рост знаний и навыков учеников по математике и естественным наукам с 4-го по 8-й класс;
- Мониторинг взаимосвязи между обучением математике и естественным наукам, когда ученики 4-х классов оцениваются в 8-м классе;