Joriy yilda AQSh o‘zbekistonlik migrantlarni rekord darajada deportatsiya qildi
2024-yil davomida AQShdan deportatsiya qilingan o‘zbekistonliklar soni 572 nafarga yetdi, bu kuzatuvlar tarixi davomidagi eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
O‘tgan yili AQShdan atigi 88 o‘zbekistonlik deportatsiya qilingan
Ma’lum qilinishicha, 2023-yil sentyabridan 2024-yil sentyabrigacha bo‘lgan davrda AQSh hukumati 572 nafar O‘zbekiston fuqarosini deportatsiya qilgan. Bu o‘tgan yilga nisbatan 6,5 marta ko‘pdir. Qiyoslash uchun, o‘tgan yili AQShdan atigi 88 o‘zbekistonlik deportatsiya qilingan edi.
AQSh Immigratsiya va bojxona xizmati (ICE) ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda jami 271,4 ming migrant deportatsiya qilingan. Ushbu ko‘rsatkich so‘nggi 10-yildagi eng yuqorisi bo‘lib, oxirgi marta bunday yuqori raqam 2014-yilda kuzatilgan, o‘shanda 316 ming kishi deportatsiya qilingan edi. ICE hisobotida ta’kidlanishicha, deportatsiya qilinganlarning taxminan 32 foizi jinoiy o‘tmishga ega bo‘lgan.
Iyun oyida Jo Bayden noqonuniy migrantlar uchun yangi qonun qabul qilgan edi
Deportatsiyalarning asosiy qismi AQShning janubiy chegarasini noqonuniy kesib o‘tish bilan bog‘liq. Ular orasida Markaziy Osiyo fuqarolari ham bo‘lgan. Faqat 2023-yilning o‘zida Markaziy Osiyodan 50 mingga yaqin kishi AQSh chegarasini noqonuniy kesib o‘tishga uringan, shulardan 17 ming o‘zbekistonlik boshpana so‘rab ariza topshirgan.
Shuningdek, 2024-yil iyun oyida AQSh prezidenti Jo Bayden noqonuniy migrantlar uchun boshpana berish qoidalarini qattiqlashtirdi. Yangi chora-tadbirlar migrantlarni kunlik limit 2 500 kishidan oshib ketganida bir hafta davomida tezkor deportatsiya qilish imkonini beradi. Bundan bolalar va odam savdosidan jabrlanganlar istisno qilingan.

В 2024 году США депортировали рекордное число узбекистанских мигрантов
За 2024 год из США было депортировано 572 гражданина Узбекистана, что стало самым высоким показателем за всю историю наблюдений.
В прошлом году было депортировано всего 88 узбекистанцев
С сентября 2023 года по сентябрь 2024 года власти США депортировали 572 гражданина Узбекистана, что в 6,5 раза больше по сравнению с предыдущим годом, когда было депортировано лишь 88 человек.
Согласно данным Иммиграционной и таможенной службы США (ICE), в 2024 году было депортировано в общей сложности 271,4 тысячи мигрантов. Этот показатель является самым высоким за последние 10 лет. Последний раз столь высокая цифра наблюдалась в 2014 году, когда было депортировано 316 тысяч человек. Примерно 32 % депортированных, согласно ICE, имели уголовное прошлое.
Изменение правил предоставления убежища
Основная часть депортаций связана с незаконным пересечением южной границы США. Среди депортированных есть также граждане Центральной Азии. Только в 2023 году около 50 тысяч граждан Центральной Азии пытались незаконно пересечь границу США, из них 17 тысяч узбекистанцев подали заявки на предоставление убежища.
В июне 2024 года президент США Джо Байден ужесточил правила предоставления убежища для нелегальных мигрантов. Новые меры позволяют ускоренную депортацию мигрантов в течение недели, если дневной лимит в 2 500 человек превышен. Исключение составляют дети и жертвы торговли людьми.