Avstraliyalik olimlar tomonidan olib borilgan yangi tadqiqot ushbu mikroelementning yetishmasligi surunkali degenerativ kasalliklarning rivojlanish xavfini oshirishini tasdiqladi.
Organizmdagi asosiy kasalliklarning kelib chiqishiga magniy sabab
Inson organizmidagi 600 dan ortiq fermentlarning faolligiga vositachilik qiluvchi magniyni kam iste’mol qilish (kuniga 300 mg dan kam) ko‘plab kasalliklar xavfini oshirishi mumkin.
Janubiy Avstraliya universiteti olimlari 172 nafar o‘rta yoshli erkak va ayollarning qon namunalarini sinovdan o‘tkazgandan so‘ng magniyning past darajasi va gomotsistein deb ataladigan zararli aminokislotalarning yuqori darajasi o‘rtasida kuchli bog‘liqlik borligini aniqladi.
“Bizning tadqiqotimiz qondagi magniy darajasining pastligi (18 mg / L dan kam) va DNKning shikastlanishi o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri bog‘liqlikni ko‘rsatdi ...Bu shuni ko‘rsatadiki, genlarni gomotsistein toksikligidan himoya qilish uchun qondagi magniy miqdorini yetarlicha yuqori darajada ushlab turish kerak”, deydi tadqiqotchilar.
Magniy yetishmasligi Alsgeymer rivojlanishiga olib keladi
Ularning aytishicha, past magniy va yuqori gomotsistein - genlarga zarar yetkazadi va odamlarni Alsgeymer, Parkinson, oshqozon-ichak kasalliklari, saraton va diabet rivojlanishiga moyil qilib qo‘yadi.
Shuningdek, surunkali magniy yetishmovchiligi organizmning energiya ishlab chiqarish va hujayralarni oziqlantirish faoliyatini buzadi, bu esa to‘qimalarning tez qarishiga olib keladi va odamlarda yoshga bog‘liq kasalliklar erta boshlanishiga sabab bo‘ladi.
Tadqiqotchilar, shuningdek, magniyning tabiiy manbalarini ta’kidlab o‘tdi: don mahsulotlari, yashil bargli sabzavotlar, yong‘oqlar, loviya va qora shokolad.

Дефицит магния повышает риск развития хронических заболеваний
Австралийские ученые провели новое исследование, подтвердившее, что дефицит этого микроэлемента увеличивает риск развития хронических дегенеративных заболеваний.
Магний как причина основных заболеваний организма
Недостаточное потребление магния (менее 300 мг в день), который участвует в активности более 600 ферментов в организме человека, может повысить риск развития множества заболеваний.
Ученые Университета Южной Австралии, проанализировав образцы крови 172 мужчин и женщин среднего возраста, выявили сильную связь между низким уровнем магния и высоким содержанием гомоцистеина — вредной аминокислоты.
«Наше исследование показало прямую зависимость между низким уровнем магния в крови (менее 18 мг/л) и повреждением ДНК... Это означает, что для защиты генов от токсичности гомоцистеина необходимо поддерживать достаточный уровень магния в крови», — заявили исследователи.
Дефицит магния приводит к развитию болезни Альцгеймера
По их словам, низкий уровень магния и высокий уровень гомоцистеина повреждают гены, что делает людей предрасположенными к болезни Альцгеймера, Паркинсона, заболеваниям желудочно-кишечного тракта, раку и диабету.
Кроме того, хроническая нехватка магния нарушает выработку энергии и питание клеток, что приводит к ускоренному старению тканей и раннему развитию возрастных заболеваний.
Исследователи также отметили природные источники магния: цельнозерновые продукты, зеленые листовые овощи, орехи, бобы и черный шоколад.