Markaziy bank tomonidan bir jismoniy shaxsga emissiya qilinadigan kartalar sonini bitta bankda 5 tagacha, barcha banklarda 20 tagacha cheklash bo‘yicha vaqtinchalik tartib ishlab chiqdi. Mazkur tartib 2025-yilning 1-yanvaridan kuchga kirgan bo‘lib, u joriy yilning 31-dekabrigacha amal qiladi.
Firibgarlarga aldanmaslik maqsadida
Manbaga ko‘ra, ushbu tartib fuqarolar xavfsizligini hisobga olgan holda, firibgarlarga aldanmaslik uchun joriy etilgan.
Endilikda banklar tomonidan bir fuqaroga (bitta JShShIRga) emissiya qilinadigan kartalar soni bitta bankda 5 tagacha, barcha banklarda esa 20 tagacha cheklanadi.
Bunda mazkur talab virtual va kobeyjing kartalarni ham o‘z ichiga oladi.
Hozirda bu tartibga solinmagan
Markaziy bank bitta foydalanuvchiga rasmiylashtiriladigan bank kartalari sonini cheklashni rejalashtirayotgani haqida xabar bergan edik. Regulyator raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyevning qayd etishicha, hozirda O‘zbekistonda fuqarolar bitta pasportga ochishi mumkin bo‘lgan bank kartalari soni qonuniy jihatdan tartibga solinmagan. Natijada ayrim mijozlar yuzdan ortiq kartalarga egalik qilishadi. Hamroyev bunday kartalardan keyinchalik firibgarlar pul mablag‘larini o‘zlashtirish sxemalarida foydalanayotganini ta’kidladi.
Bitta bankda 5 tagacha, barcha banklarda 20 tagacha
Markaziy bank matbuot xizmati izoh berib, bank kartalari bilan bog‘liq shubhali (frod) operatsiyalarning oldini olish, firibgarlik sxemalarida jismoniy shaxslarga tegishli hisobvaraqlar va bank kartalari ishtirokini kamaytirish maqsadida banklar tomonidan bitta jismoniy shaxsga (bitta JShShIRga) kartalar sonini (virtual va kobeyjing kartalarini inobatga olgan holda) vaqtinchalik bitta bankda 5 tagacha, barcha banklarda 20 tagacha belgilash masalasi ko‘rib chiqilayotganini aytgandi.
O‘zbekistonda muomaladagi 54,9 million bank kartasi
Markaziy bank ma’lumotlarida keltirilishicha, O‘zbekistonda muomaladagi bank kartalari soni 1-noyabr holatiga ko‘ra 54,9 milliontani tashkil etdi. Ya’ni har bir kishiga 1,5 tadan yoki har bir mehnatga layoqatli fuqaroga 2,8 tadan to‘g‘ri keladi.

Нововведение от ЦБ: лимит на банковские карты в Узбекистане
Центральный банк Узбекистана ввел временные ограничения на количество банковских карт, которые могут быть оформлены на одного человека.
Какие именно виды карт подпадают под ограничения, и какие карты исключены из этих ограничений?
Согласно новым правилам, которые вступят в силу с 1 января 2025 года и будут действовать до 31 декабря 2025 года, одно физическое лицо (имеющее один персональный идентификационный номер физического лица, ПИНФЛ) сможет иметь не более 5 банковских карт в одном банке и до 20 банковских карт во всех банках в совокупности. Это ограничение распространяется на все виды карт, включая виртуальные и кобейджинговые, но не затрагивает карты, открытые в иностранной валюте. Кроме того, банки получили указание блокировать карты физических лиц, включая виртуальные, если по ним в течение 12 месяцев не проводилось никаких операций, при этом банк обязан уведомить владельца карты о предстоящей блокировке. Данный временный порядок разработан для служебного использования и адресован коммерческим банкам для обязательного исполнения. Эти меры направлены на предотвращение подозрительных операций и мошеннических схем, связанных с использованием банковских карт, оформленных на физических лиц в большом количестве, зачастую без их ведома.
Какие конкретно мошеннические схемы были выявлены в результате анализа использования большого количества карт, оформленных на одно физлицо?
Центральный банк пояснил, что в результате анализа карт, оформленных на физических лиц в большом количестве, были выявлены случаи использования части этих карт в мошеннических целях. В конце ноября регулятор уже сообщал о планах по ограничению количества карт на человека. По данным регулятора на 1 ноября, в Узбекистане в обращении находилось более 54,9 миллиона банковских карт (к началу декабря это число возросло до 56,9 миллиона), что составляет примерно 1,5 карты на каждого жителя страны или 2,9 карты на каждого трудоспособного человека (в 2023 году количество трудоспособного населения составляло 19,58 миллиона человек). Для сравнения, в Казахстане по итогам сентября число платежных карт достигло 80 миллионов единиц, что в среднем составляет 4 карты на человека при населении в 20,2 миллиона, а в Кыргызстане этот показатель составил 8,55 миллиона карт или 1,2 карты на человека.