Sankt-Peterburgda bolani qutqargan hamyurtimizga Oʻzbekistonga qaytish uchun chipta taqdim etildi
Avvalroq Sankt-Peterburgda ishlayotgan O‘zbekiston fuqarosi Xayrullo Ibadullayev yettinchi qavatdan tushib ketayotgan bolani qutqarib qolgani haqida xabar berilgan edi. Ko‘rsatgan jasorati uchun u “Jasorat” medali bilan taqdirlandi va unga bir million rubl miqdorida mukofot puli topshirildi.
Endilikda ma’lum bo‘lishicha, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi ko‘magi bilan Ibadullayevga O‘zbekistonga qaytishi uchun aviachipta taqdim etildi.
Oila bilan uchrashuv
Agentlik vakillari qahramonning Qashqadaryo viloyatidagi xonadoniga tashrif buyurib, uning turmush o‘rtog‘i bilan uchrashishdi. Idora vakillari Xayrullo Ibadullayevning bu harakati mardlik va yuksak fuqarolik mas’uliyati namunasi ekanligini ta’kidladilar. Turmush o‘rtog‘ining so‘zlariga ko‘ra, Xayrullo tibbiyot muassasasidan aloqaga chiqib, qo‘liga gips qo‘yilganini ma’lum qilgan. U ushbu jarohatni bolani qutqarib qolish vaqtida olgan.
Mukofot uchun minnatdorlik
Qahramonning rafiqasi yuksak davlat mukofoti uchun Prezidentga o‘z minnatdorligini bildirdi. Videomuloqot chog‘ida u qutqarilgan bolaning ahvoli bilan ham qiziqdi.
Xayrullo Ibadullayevning o‘zi ko‘rsatilgan bunday e’tibor va qo‘llab-quvvatlash u uchun kutilmagan hol bo‘lganini qayd etdi.

Спасшему ребёнка в Петербурге узбекистанцу предоставили авиабилет на родину
Ранее сообщалось, что гражданин Узбекистана Хайрулло Ибадуллаев, работавший дворником в Санкт-Петербурге, спас ребёнка, сорвавшегося с седьмого этажа. За проявленное мужество он был награждён медалью «Жасорат», а также получил премию в размере одного миллиона рублей.
Теперь стало известно, что Ибадуллаеву предоставили авиабилет в Узбекистан. Поддержку оказало Агентство по вопросам миграции при Кабинете министров.
Визит к семье
Представители ведомства посетили дом героя в Кашкадарьинской области и встретились с его супругой. В агентстве отметили, что поступок Хайрулло Ибадуллаева стал примером мужества и гражданской ответственности. По словам супруги, он связался с ней из медицинского учреждения и сообщил, что ему наложили гипс на руку. Травму мужчина получил в момент спасения.
Благодарность за награду
Супруга поблагодарила президента за высокую государственную награду. Во время видеосвязи она также поинтересовалась состоянием ребёнка.