Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi Ipoteka bank OTP Group’ning uzoq muddatli emitentning defolt reytingi (IDR) ni xorijiy va mahalliy valyutada BB- dan BB darajasiga koʻtardi va “Barqaror” sifatida baholadi. Aksionerlikni qoʻllab-quvvatlash reytingida (SSR) ham bb- dan bb ga yaxshilangan. Bankning barqarorlik reytingi oʻzgarmagan.
BB darajasi
Bu koʻrsatkich Oʻzbekiston Respublikasining suveren reytingi yaxshilanishi bilan bogʻliq boʻlib, mamlakat iqtisodiyotiga xalqaro investorlarning ishonchi ortganini tasdiqlaydi.
Ipoteka bank OTP Group oʻzining asosiy aksiyadori – moliya bozori yetakchilaridan biri boʻlgan OTP Bank’ning yaqin qoʻllab-quvvatlashi tufayli mustahkam oʻrinni saqlab qolmoqda. OTP asosiy aktsiyador sifatida Ipoteka bank’ni qoʻllab-quvvatlaydi va moliyaviy barqarorligini mustahkamlaydi.
Fitch bankning qisqa muddatli reytinglarini ham B darajasida tasdiqladi, bu BB reyting kategoriyasidagi eng yuqori koʻrsatkichdir.
Ushbu reyting Ipoteka bank OTP Group’ning ishonchliligi va Oʻzbekistonning tez rivojlanayotgan moliya sektorida iqtisodiy oʻsish barqarorligiga boʻlgan ishonchini aks ettiradi.
OTP Group haqida
Maʼlumot uchun, OTP Group Markaziy va Sharqiy Evropa mamlakatlarida eng tez rivojlanayotgan bank guruhlaridan biri hisoblanadi. Guruh 2023 yilda Oʻzbekiston bozoriga kirib, Ipoteka Bank’ni sotib olgan. Hozirda guruh 11 mamlakatda 17 million mijozga xizmat koʻrsatadi va S&P Global Market Intelligence tomonidan Yevropa boʻyicha yirik banklar qatorida etakchi deb tan olingan.
Bank 2023 yildan xalqaro OTP guruhi tarkibiga kirgach keng ko‘lamli transformatsiya jarayonlari kuzatildi, xususan, ixtisoslashgan ipoteka muassasasidan rivojlangan raqamli va korporativ infratuzilmaga ega universal bankka aylanmoqda.
2024-yilda Ipoteka bank yuqori natijalarga erishdi: sof foyda 1,84 trillion so‘m (taxminan 145 million AQSh dollari), kapital rentabelligi (ROE) — 30%, xarajatlar daromadga nisbati esa 38% ga qisqardi. Bankning mijozlar bazasi esa 1,7 milliondan oshdi.

Fitch повысило долгосрочный рейтинг Ipoteka bank до уровня BB со стабильным прогнозом
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings повысило долгосрочный рейтинг Ипотека банка OTP Group с BB- до BB и присвоило прогноз "Стабильный".
Рейтинг поддержки акционеров (SSR) также улучшен с BB- до BB. Рейтинг стабильности банка остался без изменений.
Рейтинг BB
Этот показатель связан с улучшением суверенного рейтинга Республики Узбекистан и подтверждает рост доверия международных инвесторов к экономике страны.
Ипотека банк OTP Group сохраняет сильные позиции благодаря поддержке своего основного акционера – одного из лидеров финансового рынка, OTP Bank. Как основной акционер, OTP поддерживает Ипотека банк и укрепляет его финансовую стабильность.
Fitch также подтвердило краткосрочные рейтинги банка на уровне B, что является высшим показателем в категории BB.
Этот рейтинг отражает надежность Ипотека банка OTP Group и уверенность в стабильности экономического роста и финансового сектора Узбекистана.
О OTP Group
Для справки, OTP Group является одной из самых быстро развивающихся банковских групп в Центральной и Восточной Европе. Группа вошла на рынок Узбекистана в 2023 году, приобретя Ипотека банк. Сейчас группа обслуживает 17 миллионов клиентов в 11 странах и признана лидером среди крупных банков Европы по версии S&P Global Market Intelligence.
С момента вступления в международную группу OTP в 2023 году Ипотека банк переживает масштабные трансформационные процессы, превращаясь из специализированной ипотечной организации в универсальный банк с развитой цифровой и корпоративной инфраструктурой.
В 2024 году Ипотека банк достиг высоких результатов: чистая прибыль составила 1,84 триллиона сумов (около 145 миллионов долларов США), рентабельность капитала (ROE) – 30%, а отношение затрат к доходам сократилось до 38%. База клиентов банка превысила 1,7 миллиона человек.