Mikrokreditbank va Biznesni rivojlantirish banki o‘tgan yilni katta zarar bilan yakunladi
2024-yilda O‘zbekiston tijorat banklarining umumiy sof foydasi 6,96 trillion so‘mni tashkil etdi, bu esa o‘tgan yilga nisbatan qariyb ikki barobar kam. Bu haqida Bankers.uz xabar berdi.
Davlat banklari tarixiy darajada zarar ko‘rdi
2024-yilda davlat ulushiga ega banklar jami 317,2 milliard so‘m zarar ko‘rdi. Eng yirik zararlarni Mikrokreditbank (-1,7 trillion so‘m) va Biznesni rivojlantirish banki (-2,2 trillion so‘m) qayd etdi. Aloqabank, Agrobank va Asakabank ham o‘tgan yilga nisbatan ancha past natijalarga erishdi.
Shunga qaramay, O‘zsanoatqurilishbank va O‘zmilliybank sof foyda bo‘yicha yetakchilar qatoridan joy oldi. O‘zsanoatqurilishbank o‘tgan yilga nisbatan 43% o‘sish bilan 1,3 trillion so‘m sof foyda oldi. Xalq banki ham 8,1% o‘sish bilan ijobiy natija qayd etdi.
Davlat banklari umumiy moliyaviy ko‘rsatkichlar bo‘yicha so‘nggi yillardagi eng yirik pasayish bilan yuzlashdi.
Xususiy banklarda muvozanat
Davlat nazoratida bo‘lmagan banklar esa 7,3 trillion so‘m sof foyda ko‘rdi. Yetakchilar qatorida Hamkorbank (1,42 trillion so‘m) va Kapitalbank (1,16 trillion so‘m) bor. Biroq, Kapitalbankning sof foydasi o‘tgan yilga nisbatan 29,1% kamaydi.
Eng yuqori o‘sish TBC Bank (+748,5%) tomonidan qayd etildi. Shuningdek, Octobank (+101,7%) va Uzum Bank (+121,4%) ham ijobiy natijalar ko‘rsatdi.
Biroq, Ipoteka bank, 2023-yilda 800 milliard so‘m foyda olgan bo‘lsa, 2024-yilda 240 milliard so‘mdan ortiq zarar ko‘rdi. Bundan tashqari, Hayot Bank, Yangi Bank, Apex Bank, AVO Bank va Yevroosiyo banklari ham yilni zarar bilan yakunladi.
Tijorat banklarining moliyaviy natijalari qanday o‘zgardi?
Banklarning 2024-yilgi moliyaviy natijalari o‘tgan yilga nisbatan jiddiy o‘zgarishlarga uchradi. Ba’zi banklar og‘ir yo‘qotishlarga duch keldi, boshqalari esa rekord darajadagi daromad oldi. Quyidagi infografikada barcha banklarning 2024-yil natijalari 2023-yil bilan solishtirilgan holda ko‘rsatilgan:

Микрокредитбанк и Банк развития бизнеса завершили прошлый год с крупными убытками
В 2024 году общий доход коммерческих банков Узбекистана составил 6,96 трлн сумов, что почти вдвое меньше по сравнению с прошлым годом. Об этом сообщил Bankers.uz.
Государственные банки понесли рекордные убытки
В 2024 году банки с государственной долей в капитале зафиксировали совокупный убыток в размере 317,2 млрд сумов. Наибольшие убытки понесли Микрокредитбанк (-1,7 трлн сумов) и Банк развития бизнеса (-2,2 трлн сумов). Также Алоқабанк, Агробанк и Асакабанк показали значительно более низкие результаты по сравнению с предыдущим годом.
Несмотря на это, Ўзсаноатқурилишбанк и Ўзмиллийбанк вошли в число лидеров по чистой прибыли. Ўзсаноатқурилишбанк показал рост на 43% по сравнению с прошлым годом, достигнув 1,3 трлн сумов чистой прибыли. Народный банк также продемонстрировал положительную динамику с ростом на 8,1%.
Государственные банки столкнулись с самым крупным снижением финансовых показателей за последние годы.
Стабильность в частных банках
Банки, не находящиеся под государственным контролем, в 2024 году получили совокупную чистую прибыль в размере 7,3 трлн сумов. В число лидеров вошли Hamkorbank (1,42 трлн сумов) и Kapitalbank (1,16 трлн сумов). Однако чистая прибыль Kapitalbank снизилась на 29,1% по сравнению с предыдущим годом.
Наибольший рост продемонстрировал TBC Bank, увеличив прибыль на 748,5%. Положительные результаты также показали Octobank (+101,7%) и Uzum Bank (+121,4%).
В то же время Ipoteka Bank, который в 2023 году получил 800 млрд сумов прибыли, в 2024 году зафиксировал убыток более 240 млрд сумов. Кроме того, с убытками завершили год Hayot Bank, Yangi Bank, Apex Bank, AVO Bank и Евразийский банк.