Jahon banki O‘zbekistonga 3,5 million dollar miqdorida mablag‘ ajratdi
Jahon banki O‘zbekiston uchun bank kafolati ko‘rinishidagi 3,5 mln dollarlik moliyalashtirishni ma’qulladi.
Bank O‘zbekistonning energiya manbalarini 25 GVtga yetkazishda qo‘llab-quvvatlaydi
Ma’lum qilinishicha, ushbu kafolat “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ davlat kompaniyasining quvvati 100 MVt bo‘lgan yangi quyosh elektr stansiyasida ishlab chiqariladigan elektr energiyasini xarid qilish bo‘yicha to‘lov majburiyatlarini o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlaydi. Bu haqda bank matbuot xizmati xabar berdi.
Xorazm viloyatidagi ushbu obyektni qurish va ekspluatatsiya qilish bilan Fransiyaning Voltalia kompaniyasi shug‘ullanadi. Quyosh elektr stansiyasini 2025-yil noyabr oyida ishga tushirish rejalashtirilgan. U 177 gektar maydonda joylashgan bo‘lib, yiliga 240 gigavatt-soatdan ortiq qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqaradi. Uning faoliyati yiliga 230 ming tonnadan ortiq karbonat angidrid chiqindilarini kamaytirish va 60 mingga yaqin uy xo‘jaliklarini toza energiya bilan ta’minlash imkonini berishi kutilmoqda.
“Jahon banki guruhi “O‘zbekiston-2030” strategiyasiga muvofiq O‘zbekistonning energiya bo‘yicha ehtiyojlarini qondirishda va 2030-yilga borib qayta tiklanadigan energiya manbalarini 25 GVtga yetkazishda qo‘llab-quvvatlaydi, bu esa ushbu o‘n yillikning oxiriga kelib mamlakatda iste’moldagi elektr energiyasi ulushining 40 foizini tashkil etadi”, deydi Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Tatyana Proskuryakova.
Stansiya qurilishi Voltalia sho‘ba korxonasi tomonidan amalga oshiriladi
Xususan, quyosh elektr stansiyasi loyihasi Voltalia sho‘ba korxonasi Sarimay Foreign Enterprise LLC kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi. Kompaniya ushbu obyekt loyihasini ishlab chiqish, moliyalashtirish, qurish va ekspluatatsiya qilish uchun javob beradi. Loyiha ishga tushirilgach, Sarimay Foreign Enterprise LLC stansiyada ishlab chiqariladigan elektr energiyasini “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ davlat kompaniyasiga sotadi. Bu ikki tomon o‘rtasida 25-yil muddatga elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi shartnomada nazarda tutilgan.
“Jahon banki tomonidan taqdim etilgan 3,5 mln. dollargacha bo‘lgan bank kafolati “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning Sarimay Foreign Enterprise LLC kompaniyasidan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha to‘lov majburiyatlari bajarilishini ta’minlaydi. Ushbu kafolat, shuningdek, Xorazm viloyatida loyihani amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan 80 million dollarlik qo‘shimcha kapital investitsiyalarni, shu jumladan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) tomonidan 54 million dollardan ortiq moliyalashtirishni jalb qilishga yordam berdi”, deyiladi xabarda.

Всемирный банк выделил Узбекистану 3,5 миллиона долларов
Всемирный банк одобрил финансирование в размере 3,5 миллиона долларов в виде банковской гарантии для Узбекистана.
Банк поддерживает Узбекистан в увеличении мощности энергоресурсов до 25 ГВт
Как сообщается, эта гарантия обеспечит своевременное выполнение обязательств по оплате электроэнергии, производимой на новой солнечной электростанции мощностью 100 МВт, принадлежащей государственной компании «Национальные электрические сети Узбекистана» АО.
Строительством и эксплуатацией данного объекта в Хорезмской области займется французская компания Voltalia. Планируется, что солнечная электростанция будет введена в эксплуатацию в ноябре 2025 года. Она займет площадь 177 гектаров и будет ежегодно производить более 240 ГВт·ч возобновляемой энергии. Ожидается, что ее деятельность позволит сократить выбросы углекислого газа на более чем 230 тысяч тонн в год и обеспечить чистой энергией около 60 тысяч домохозяйств.
«Группа Всемирного банка поддерживает Узбекистан в реализации стратегии “Узбекистан-2030” и удовлетворении потребностей страны в энергетике. Планируется, что к 2030 году доля возобновляемых источников энергии достигнет 25 ГВт, что составит 40% потребляемой в стране электроэнергии к концу этого десятилетия», — заявила региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии Татьяна Проскурякова.
Строительство электростанции осуществляется дочерней компанией Voltalia
Проект солнечной электростанции реализуется дочерней компанией Voltalia — Sarimay Foreign Enterprise LLC. Компания отвечает за разработку, финансирование, строительство и эксплуатацию объекта. После запуска проекта Sarimay Foreign Enterprise LLC будет продавать электроэнергию государственной компании «Национальные электрические сети Узбекистана» АО в рамках договора на покупку электроэнергии сроком на 25 лет.
«Банковская гарантия Всемирного банка в размере до 3,5 млн долларов обеспечивает выполнение обязательств “Национальные электрические сети Узбекистана” АО перед Sarimay Foreign Enterprise LLC по оплате закупленной электроэнергии. Кроме того, эта гарантия способствует привлечению дополнительных капитальных инвестиций на сумму 80 млн долларов, необходимых для реализации проекта в Хорезмской области, включая финансирование Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в размере более 54 млн долларов», — отмечается в сообщении.