Uzum Market DBS sxemasi bo‘yicha yangi toifani ishga tushirmoqda va sotuvchilarning ishlashi uchun bir qator komissiyalarni yangilamoqda
2026-yil 11-maydan boshlab Uzum Market «Hayvonlar va hasharotlar» sotuvi uchun yangi toifani ishga tushiradi. Endi sotuvchilar platformada hayvonlar va hasharotlarni faqat DBS sxemasi bo‘yicha sotishlari mumkin. Ushbu toifa uchun 7% miqdorda komissiya belgilangan.
Joylashtirish va sotish uchun quyidagi hujjatlarni taqdim etish zarur:
• veterinariya hujjatlari (bir qator hayvonlar uchun pasport, sog‘liq to‘g‘risidagi ma’lumotnomalar);
• veterinariya guvohnomasi — import qilingan hayvonlar uchun;
• asalarilar va hasharotlar uchun — sanitariya va veterinariya xavfsizligi to‘g‘risidagi hujjatlar (agar bu qoidalarda nazarda tutilgan bo‘lsa);
• boshqa hujjatlar, agar ularning mavjudligi O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga, veterinariya qoidalariga, hayvonlarni tashish qoidalariga, shuningdek vakolatli davlat organlarining talablariga ko‘ra majburiy bo‘lsa.
Sotuvchi mustaqil ravishda va o‘z hisobidan hayvonlar va hasharotlarni saqlash, topshirishga tayyorlash, tashish va xaridorga yetkazib berishni veterinariya-sanitariya, transport va boshqa majburiy talablarga, shu jumladan idishlar, qafaslar, konteynerlar, markirovkalash, harorat tartibi, hayvonlar xavfsizligi va farovonligi talablariga rioya etgan holda ta’minlaydi.
Batafsil ma’lumot bilan havola orqali tanishish mumkin.
Shuningdek, Uzum Market yangi «Abonementlar va sertifikatlar» toifasini ishga tushirmoqda. Endilikda sotuvchilar nafaqat sport tovarlarini, balki muntazam xizmatlar va obunalarni ham sotishlari mumkin. Bu xaridor bilan uzoq muddatli munosabatlarni o‘rnatishga va takroriy xaridlarni ko‘paytirishga yordam beradi.
Yangi komissiya stavkalariga ega toifalarning to‘liq ro‘yxati havola orqali mavjud.
Uzum Market platformasida assortimentni kengaytirish va mahalliy sotuvchilarning o‘sishi va rivojlanishi uchun imkoniyatlarni kengaytirishda davom etmoqda.

Uzum Market запускает новую категорию по схеме DBS и обновляет ряд комиссий для работы продавцов
С 11 мая 2026 года Uzum Market запускает новую категорию для продажи «Животные и насекомые». Теперь продавцы могут продавать животных и насекомых на площадке только по схеме DBS. По данной категории установлена комиссия в размере 7%.
Для размещения и продажи необходимо предоставить следующие документы:
• ветеринарные документы (паспорт — для ряда животных, справки о  здоровье);
• ветеринарное свидетельство — для импортированных животных;
• документы о санитарном и ветеринарном благополучии — для пчёл и насекомых (если это предусмотрено правилами);
• иные документы, если их наличие обязательно в силу законодательства Республики Узбекистан, ветеринарных правил, правил перевозки животных, а также требований уполномоченных государственных органов.
Продавец самостоятельно и за свой счёт обеспечивает хранение, подготовку к передаче, перевозку и доставку животных и насекомых покупателю с соблюдением ветеринарно-санитарных, транспортных и иных обязательных требований, включая требования к таре, клеткам, контейнерам, маркировке, температурному режиму, безопасности и благополучию животных.
Подробнее с информацией можно ознакомиться по ссылке
Также Uzum Market запускает новую категорию «Абонементы и сертификаты». Теперь продавцы могут продавать не только спортивные товары, но и регулярные услуги и подписки. Это поможет выстраивать долгосрочные отношения с покупателем и увеличить повторные покупки.
Полный перечень категорий с новыми ставками комиссий доступен по ссылке.
Uzum Market продолжает расширять ассортимент на площадке и увеличивать возможности для роста и развития локальных продавцов.