O‘zbekistonda HUMO barqaror tokenidan to‘lovlarda foydalanish sinovdan o‘tkaziladi
O‘zbekistonda HUMO barqaror tokenidan tovarlar, ishlar va xizmatlar uchun to‘lov vositasi sifatida foydalanish bo‘yicha pilot loyiha ishga tushirilmoqda. Loyiha Markaziy bank va Istiqbolli loyihalar milliy agentligi nazoratida amalga oshiriladi.
HUMO tokeni so‘mga bog‘lanadi
Pilot loyiha doirasida 1 HUMO tokenining qiymati 1 so‘mga teng etib belgilanadi. Tokenlarni O‘zbekistonning davlat qimmatli qog‘ozlari bilan ta’minlash rejalashtirilgan.
Sinov davomida HUMO tokenidan O‘zbekiston hududida tovarlar, ishlar va xizmatlar uchun haq to‘lashda foydalanish imkoniyati tekshiriladi. Shu bilan birga, tokenlarni chiqarish, muomalaga kiritish va muomaladan chiqarish mexanizmlari ham amaliyotda sinovdan o‘tkaziladi.
Bank va blokcheyn tizimlari integratsiya qilinadi
Loyihani amalga oshirish uchun bank, protsessing va blokcheyn tizimlarini o‘zaro integratsiya qilish ko‘zda tutilgan. Jarayonda “HUMO Digital” MChJ hamda kripto-depozitariy, kripto-birja va kripto-do‘kon faoliyati uchun litsenziyalarga ega “Asterium” AJ ishtirok etadi.
Pilot loyiha maxsus huquqiy rejim — “regulyator qumdoni” doirasida amalga oshiriladi. Mazkur rejim yangi moliyaviy texnologiyalarni cheklangan va nazorat qilinadigan sharoitda amaliyotda sinab ko‘rish imkonini beradi.
Xavfsizlik va moliyaviy xatarlar nazorat qilinadi
Sinov jarayonida HUMO tokenlarining yetarli darajada ta’minlanganligi, operatsiyalarning shaffofligi va kiberxavfsizlik masalalariga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va moliyaviy xatarlarni boshqarish bo‘yicha mexanizmlar ham baholanadi.
Markaziy bank pilot loyihaning moliyaviy barqarorlik hamda narxlar barqarorligiga ehtimoliy ta’sirini ham kuzatib boradi.
Pilot loyiha uch yilgacha davom etishi mumkin
Loyihaning dastlabki muddati 12 oy etib belgilangan. Zarurat yuzaga kelgan taqdirda sinov muddati uzaytirilishi mumkin, biroq uning umumiy davomiyligi 3 yildan oshmasligi kerak.
Pilot loyiha yakunida davlat qimmatli qog‘ozlari bilan ta’minlangan raqamli tokendan O‘zbekistonda to‘lov vositasi sifatida foydalanishning imkoniyatlari va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xatarlari baholanadi.

В Узбекистане протестируют использование стейблкоина HUMO для оплаты
В Узбекистане запускается пилотный проект по использованию стейблкоина HUMO в качестве средства оплаты товаров, работ и услуг. Проект реализуется под контролем Центрального банка и Национального агентства перспективных проектов.
Токен HUMO будет привязан к суму
В рамках пилотного проекта стоимость 1 HUMO-токена установлена на уровне 1 сума. Планируется, что токены будут обеспечены государственными ценными бумагами Узбекистана.
В ходе тестирования будет проверена возможность использования HUMO-токена для оплаты товаров, работ и услуг на территории Узбекистана. Также на практике будут протестированы механизмы выпуска токенов, введения их в обращение и вывода из обращения.
Банковские и блокчейн-системы интегрируют
Для реализации проекта планируется интеграция банковской, процессинговой и блокчейн-систем. В проекте примут участие ООО «HUMO Digital», а также АО «Asterium», имеющее лицензии на деятельность крипто-депозитария, криптобиржи и криптомагазина.
Пилотный проект будет реализован в рамках специального правового режима — «регуляторной песочницы». Такой режим позволяет тестировать новые финансовые технологии на практике в ограниченных и контролируемых условиях.
Безопасность и финансовые риски будут контролироваться
В ходе тестирования особое внимание будет уделено достаточности обеспечения HUMO-токенов, прозрачности операций и вопросам кибербезопасности. Также будут оцениваться механизмы защиты прав потребителей и управления финансовыми рисками.
Центральный банк также будет отслеживать потенциальное влияние пилотного проекта на финансовую и ценовую стабильность.
Пилотный проект может продлиться до трёх лет
Изначальный срок реализации проекта установлен на 12 месяцев. При необходимости срок тестирования может быть продлён, однако общая продолжительность проекта не должна превышать трёх лет.
По итогам пилотного проекта будет оценена возможность использования в Узбекистане цифрового токена, обеспеченного государственными ценными бумагами, в качестве средства оплаты, а также потенциальные риски такого использования.