Isroil G‘azoga insonparvarlik yordami olib ketayotgan faollarni tiz cho‘ktirdi
G‘azo sektoriga yordam yetkazishga uringan “Sumud” insonparvarlik flotiliyasi faollari Isroil xavfsizlik kuchlari tomonidan qo‘lga olindi. Ushlanganlarning tahqirlangani aks etgan video tarqalganidan so‘ng, Isroil milliy xavfsizlik vaziri harakatlari xalqaro miqyosda keskin noroziliklarga sabab bo‘ldi — uni hatto Isroil hukumatining o‘zida ham tanqid qilishdi.
OAV ma’lumotlariga ko‘ra, qo‘lga olinganlar qo‘llari orqaga qayirilgan holda saqlangan, keyin esa beton maydonga olib chiqilib, Isroil madhiyasi yangrayotgan paytda tiz cho‘kib turishga majbur qilingan. Videoni Ben-Gvirning o‘zi e’lon qilgan. Kadrlarda u qo‘riqchilarga faollarning “baqiriqlariga e’tibor bermaslikni” buyuradi.
“Biz terrorizm tarafdorlarini mana shunday kutib olamiz”, — dedi vazir.
Mojaro Isroil chegarasidan chiqib ketdi
Ben-Gvirning bu harakatini Isroil bosh vaziri , tashqi ishlar vaziri , shuningdek bir qator Yevropa davlatlari yetakchilari va TIV rahbarlari qoraladi.
Netanyaxu Isroil “provokatsion flotiliyalar”ning mamlakat hududiy suvlariga kirishiga yo‘l qo‘ymaslik huquqiga ega ekanini aytdi, biroq vazirning harakatlari “Isroil qadriyatlari va me’yorlariga mos kelmasligini” ta’kidladi. Gideon Saar esa yuz bergan hodisani “davlatga zarar yetkazgan sharmandali tomosha” deb atadi.
Yevropa izoh talab qilmoqda
Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri ko‘rganlaridan “dahshatga tushganini” bildirdi.
“Bu insoniy qadr-qimmat va hurmatning eng asosiy me’yorlarini buzadi”, — dedi u.
Fransiya tashqi ishlar vaziri Ben-Gvirning harakatlarini “mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi. Italiya bosh vaziri esa faollar, jumladan Italiya fuqarolariga nisbatan tahqirlovchi munosabat uchun uzr so‘radi.
Mojarodan keyin Italiya, Fransiya, Kanada, Niderlandiya, Belgiya va Portugaliya Isroil elchilarini TIVga chaqirdi, Ispaniya esa Isroilning vaqtinchalik vakilini chaqirtirdi.
YI: “Bu mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydi”
Yevropa Ittifoqi qo‘lga olinganlarga munosabatni “mutlaqo nomaqbul” deb baholadi.
“Har bir ushlangan shaxsning xavfsizligi, sha’ni va xalqaro huquq me’yorlari to‘liq ta’minlanishi kerak”, — dedi YI tashqi siyosat vakili .
Yevropa diplomatiyasi раҳбари ham Ben-Gvirning harakatlarini “tahqirlovchi va mutlaqo nomaqbul” deb atadi.

Израиль поставил на колени иностранных активистов, направлявшихся в Газу
Активистов гуманитарной флотилии «Sumud», пытавшихся доставить помощь в сектор Газа, задержали израильские силовики. После публикации видео с унижением задержанных действия министра национальной безопасности Израиля Итамара Бен-Гвира вызвали волну международного возмущения — его раскритиковали даже в правительстве самой страны.
По данным СМИ, задержанных держали в помещении с заломленными за спину руками, а затем вывели на бетонную площадку и заставили стоять на коленях под гимн Израиля. Видео опубликовал сам Бен-Гвир. На кадрах он призывает охрану «не обращать внимания на крики» активистов.
«Так мы встречаем сторонников терроризма», — заявил министр.
Скандал вышел за пределы Израиля
Поступок Бен-Гвира осудили премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, глава МИД Гидеон Саар, а также лидеры и министры иностранных дел ряда европейских стран.
Нетаньяху заявил, что Израиль имеет право не допускать «провокационные флотилии» в свои территориальные воды, однако подчеркнул, что действия министра «не соответствуют ценностям и нормам Израиля». Гидеон Саар назвал произошедшее «позорным шоу», которое «нанесло ущерб государству».
Европа требует объяснений
Глава МИД Великобритании Иветт Купер заявила, что была «шокирована» увиденным.
«Это нарушает базовые стандарты уважения и человеческого достоинства», — подчеркнула она.
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро назвал действия Бен-Гвира «неприемлемыми», а премьер-министр Италии Джорджа Мелони потребовала извинений за унизительное обращение с активистами, среди которых были и граждане Италии.
После скандала Италия, Франция, Канада, Нидерланды, Бельгия и Португалия вызвали израильских послов, а Испания — временного поверенного.
ЕС: «Это абсолютно недопустимо»
В Евросоюзе заявили, что обращение с задержанными было «абсолютно неприемлемым».
«Каждый задержанный должен содержаться с соблюдением его безопасности, достоинства и норм международного права», — заявил представитель внешнеполитической службы ЕС Ануар Эль-Ануни.
Глава европейской дипломатии Кая Каллас также назвала действия Бен-Гвира «унизительными и недопустимыми».
Даже США раскритиковали Бен-Гвира
Посол США в Израиле Майк Хакаби назвал попытку активистов попасть в Газу «глупой выходкой», однако отметил, что Бен-Гвир «предал достоинство собственной нации».