Amerikaning OpenAI kompaniyasi odamsimon robot yaratish haqida oʻylamoqda. Bu haqda The Informatsion nashri xabar berdi.
Robot qachon chiqishi ma’lum emas
ChatGPT chatboti yaratuvchilari kompaniya doirasida odamsimon robot yaratish imkoniyatlarini muhokama qilishdi. Bu haqda jurnalistlarga kompaniya ichidagi ikki bilimdon manba maʼlum qildi. Biroq, robotning ehtimoliy chiqarilish vaqti oshkor etilmagan.
Kompaniya insonsimon robotlarning ikkita konsepsiyasini koʻrib chiqmoqda
Ta’kidlanishicha, kompaniya insonsimon robotlarning ikkita konsepsiyasini koʻrib chiqyapti. Birinchisiga koʻra, aqlli mashina odatiy va monoton operatsiyalarni bajaradi, ikkinchisiga koʻra, u uy ishlarida odamga yordam beradi. Jurnalistlarning eslatishicha, OpenAI robototexnika sohasidagi bir nechta startaplarga sarmoya kiritgan.
OpenAI ning yana bir robot loyihasi
Shunday qilib, fevral oyida Sem Altman kompaniyasi Kaliforniyaning Figure kompaniyasini moliyalashtirishni qoʻllab-quvvatladi. U 675 million dollar yigʻdi. Ularning “Figure 02” roboti OpenAI kompaniyasining sunʼiy intellekt modeliga asoslangan. Kompaniya Norvegiyaning 1X startapiga ham sarmoya kiritdi. U ikki gʻildirakli EVE robotini ishlab chiqdi.
Kompaniya startap sotib oladi
Nashr mualliflarining qayd etishicha, 2021-yilgacha OpenAI robototexnika bilan shugʻullanuvchi boʻlinmaga ega edi. The Informatsion ekspertlarining fikricha, endi kompaniya oʻz mahsulotini noldan yaratishdan koʻra robotlar yaratuvchi startapni sotib olish osonroq boʻladi.

OpenAI разрабатывает гуманоидного робота
Американская компания OpenAI задумалась о создании человекоподобного робота. Об этом сообщает издание The Information.
Когда появится робот?
Создатели чат-бота ChatGPT обсудили возможность разработки такого робота внутри компании. Источники в компании сообщили журналистам, что обсуждение находится на ранних стадиях, а предполагаемая дата выхода робота пока не раскрыта.
Две концепции роботов
OpenAI рассматривает две концепции разработки гуманоидных роботов. Первая предполагает создание умной машины для выполнения рутинных и однообразных операций. Вторая концепция ориентирована на помощь людям в бытовых делах. По данным журналистов, OpenAI ранее уже инвестировала в несколько стартапов в области робототехники.
Другие проекты OpenAI в робототехнике
В феврале 2024 года компания под руководством Сэма Альтмана поддержала финансирование калифорнийской компании Figure, собравшей 675 миллионов долларов. Их робот Figure 02 основан на модели искусственного интеллекта OpenAI. Также OpenAI инвестировала в норвежский стартап 1X, который разработал двуногого робота EVE.
Возможно приобретение стартапа
Авторы материала отмечают, что до 2021 года OpenAI имела собственное подразделение, занимавшееся робототехникой. Однако, по мнению экспертов The Information, компании будет проще приобрести стартап, занимающийся разработкой роботов, чем начинать проект с нуля.