Markaziy Osiyo davlatlari Suriyadan fuqarolarini vatanga qaytarish boʻyicha yetakchilik qilmoqda
Markaziy Osiyo davlatlari Suriya shimoli-sharqidagi qochoqlar lagerlaridan vatandoshlarini repatriatsiya qilish boʻyicha dunyoda yetakchi hisoblanadi. Bu haqda RIA Novosti’ga Global hamkorlik va barqarorlik xalqaro jamgʻarmasi (GCERF) rahbari Xallid Kosser maʼlum qildi.
Eng ko‘p repatriatsiyani Qozog‘iston amalga oshirgan
Uning soʻzlariga koʻra, Markaziy Osiyo davlatlari Suriyadan 2,2 mingga yaqin kishini qaytargan. Qozogʻiston — 754, Qirgʻiziston — 533, Oʻzbekiston — 531, Tojikiston — 381 kishini vatanga olib kelgan.
Yevropa davlatlari bunga beparvo
Kosserning qoʻshimcha qilishicha, Yevropa davlatlari Markaziy Osiyodan farqli oʻlaroq, lagerlarda boʻlayotgan voqealarga koʻz yumib, repatriatsiya ishlarini olib bormayapti.
“Agar Belgiyani Tojikiston bilan taqqoslasangiz, Tojikistonda “bu bizning fuqarolarimiz, biz ular oldida masʼulmiz”, deyishadi”, — dedi GCERF rahbari vaziyatga izoh berar ekan.
GCERF haqida
Maʼlumot uchun, GCERF 2014-yilning kuzida tashkil etilgan. Tashkilot ekstremizm va zoʻravonlikning oldini olishga qaratilgan tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlaydi. Jamgʻarma donorlari orasida: AQSH, Yevropa Ittifoqi, Yaponiya kabi davlatlar bor.

Страны Центральной Азии лидируют в репатриации граждан из Сирии
В отличие от стран Европы, которые игнорируют происходящее в лагерях и не проводят репатриацию, страны Центральной Азии активно возвращают своих граждан из лагерей для беженцев на северо-востоке Сирии. Об этом сообщил глава международного фонда «Глобальное сотрудничество и устойчивость» (GCERF) Халид Коссер в интервью РИА Новости.
Казахстан возглавляет список по числу репатриированных
По словам Коссера, страны Центральной Азии вернули из Сирии около 2,2 тысячи человек. Среди них:
• Казахстан — 754 человека;
• Киргизия — 533 человека;
• Узбекистан — 531 человек;
• Таджикистан — 381 человек.
Безразличие со стороны Европы
В отличие от стран Центральной Азии, европейские государства практически не занимаются репатриацией граждан из лагерей.
«Если сравнить Бельгию и Таджикистан, то в Таджикистане говорят: «Это наши граждане, и мы за них в ответе»», — прокомментировал ситуацию глава GCERF.
О GCERF
GCERF (Global Community Engagement and Resilience Fund) — международный фонд, созданный осенью 2014 года. Его деятельность направлена на поддержку инициатив по предотвращению экстремизма и насилия. Среди доноров фонда — США, Европейский Союз, Япония и другие государства.