Poliklinikalarga xizmat ko‘rsatuvchi markazlashgan laboratoriyalar tashkil etiladi
Laboratoriya diagnostikasi — tibbiyotning eng muhim sohalaridan biri. U tashxis qo‘yishni osonlashtirib, eng samarali davolash usullarini tanlash imkonini beradi. Aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy laboratoriya xizmati samaradorligi va sifatini yanada oshirish, birlamchi tibbiy-sanitariya yordami tizimida kasalliklarni muolaja qilish ko‘rsatkichlarini oshirish maqsadida yangi tajriba yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu haqda SSV xabar berdi.
Dastlab 3 ta hudud
2025-yil 1-yanvardan birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalariga laboratoriya xizmatlari ko‘rsatuvchi markazlashgan laboratoriyalar tashkil etish loyihasi amalga oshirila boshlaydi. Buning uchun tajriba-sinov tariqasida 3 ta hudud — Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus shahri, Sirdaryo viloyatining Boyovut tumani hamda Toshkent shahrining Yashnobod tumanlari tanlab olindi.
Hozir ushbu 3 ta hudud laborantlari Toshkent shahar tibbiy maslahat-diagnostika markazida bu tajribani hayotga tatbiq etish uchun tayyorgarlik ko‘rishmoqda.
Tahlillarga ishonchsizlik
Sir emas, ayni paytda respublika bo‘ylab barcha oilaviy poliklinikalarda laboratoriya va tahlillar sifati bir xil emas. Mavjud laborator jihozlar hamda sarflov materiallari sifati va hajmi har doim ham qoniqarli darajada bo‘lmaydi.
Masalan, poliklinikada topshirilgan tahlil natijalariga ixtisoslashgan markaz shifokorlari ishonchsizlik bilan qaraydigan va bemorni qayta tahlil topshirish uchun boshqa laboratoriyaga yo‘naltiradigan holatlar ham uchrab turadi. Bunday ovoragarchilik va ortiqcha xarajatlarning oldini olish hamda bemorlarga yanada qulaylik yaratish uchun ham bu yangi tajribaga qo‘l urildi.
Tanlangan 3 ta hududdagi barcha poliklinikalarda aholidan biomateriallarni qabul qilish xonalari tashkil etiladi. Ular maxsus jihozlangan avtotransport vositalarida zamonaviy markazlashgan laboratoriyalarga yetkaziladi. Ushbu natijalar jahon standartlari asosida ilg‘or usullarda tekshiriladi. Shu tariqa bemorga aniq tashxis qo‘yish imkoni yaratiladi va ortiqcha sarsongarchilikka chek qo‘yiladi.
Xarajatlarni kim qoplaydi?
Laborator tahlillar natijasi tibbiyot muassasalariga elektron axborot tizimi orqali jo‘natiladi va avtomatik ravishda bemorning elektron kartasiga kiritiladi. Bemor birlamchi tizimda emas, boshqa ixtisoslashgan shifo maskanlarida davolanishi kerak bo‘lgan taqdirda ham ushbu baza orqali o‘z natijalarni olishi kafolatlanadi.
Loyiha doirasida markazlashgan laboratoriyalarda hududdagi barcha birlamchi bo‘g‘in muassasalariga biriktirilgan aholiga yo‘llanma asosida kafolatlangan paket doirasida xizmat ko‘rsatiladi. Xarajatlar Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi tomonidan qoplab beriladi.

В поликлиниках будут созданы централизованные лаборатории
Лабораторная диагностика — одна из важнейших областей медицины. Она упрощает постановку диагноза и позволяет выбирать наиболее эффективные методы лечения. С целью повышения эффективности и качества предоставляемых населению медицинских лабораторных услуг, а также улучшения показателей лечения заболеваний в системе первичной медико-санитарной помощи внедряется новый опыт. Об этом сообщили в Министерстве здравоохранения.
Сначала в трех регионах
С 1 января 2025 года начнется реализация проекта по созданию централизованных лабораторий, обслуживающих учреждения первичной медико-санитарной помощи. Для проведения пилотного проекта выбраны три региона: город Нукус Республики Каракалпакстан, район Баяут Сырдарьинской области и Яшнабадский район города Ташкента.
В настоящее время лаборанты из этих трех регионов проходят подготовку в Ташкентском городском медицинском консультативно-диагностическом центре для внедрения этого опыта.
Недоверие к анализам
Не секрет, что качество лабораторий и анализов во всех семейных поликлиниках республики неодинаково. Оборудование и расходные материалы не всегда соответствуют необходимым стандартам.
Например, специалисты специализированных центров иногда не доверяют анализам, сданным в поликлинике, и направляют пациентов в другие лаборатории для повторных исследований. Новая инициатива призвана устранить такие неудобства и дополнительные расходы, создавая более комфортные условия для пациентов.
Во всех поликлиниках пилотных регионов будут организованы пункты приема биоматериалов. Биоматериалы будут доставляться в современные централизованные лаборатории на специально оборудованных транспортных средствах. Результаты анализов будут проверяться по международным стандартам с использованием передовых методов, что позволит поставить точный диагноз и избежать лишних сложностей.
Кто покроет расходы?
Результаты лабораторных анализов будут передаваться медицинским учреждениям через электронную информационную систему и автоматически вноситься в электронную карту пациента. Даже если пациент будет проходить лечение не в первичном звене, а в специализированных медицинских учреждениях, он сможет получить свои результаты через эту базу данных.
В рамках проекта централизованные лаборатории будут предоставлять услуги прикрепленному населению всех первичных учреждений региона на основании направлений в рамках гарантированного пакета. Расходы будут покрываться Государственным фондом медицинского страхования.