“Payme” to‘lov tizimi monopolist deb topildi
Raqobat qo‘mitasi “Payme” to‘lov tizimini ustun mavqega ega raqamli platforma operatori sifatida e’tirof etdi.
Raqamli platformalar me’zoni
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 1-maydagi 256-sonli qarori 2-ilovasi bilan tasdiqlangan Raqamli platforma operatorining ustun mavqeini va ustun muzokara kuchini e’tirof etish tartibi to‘g‘risidagi Nizomda raqamli platforma operatorining ustun mavqega ega deb e’tirof etishning mezonlari belgilangan.
Payme xabarnomasi bunga asos bo‘lgan
Ushbu Qarorga muvofiq, Raqobat qo‘mitasining tegishli buyrug‘i bilan onlayn to‘lov tizimlari bozorida “Payme” AJ ustun mavqega ega raqamli platforma operatori deb e’tirof etildi.
Bunga “Payme” AJ tomonidan onlayn to‘lov tizimlari bozorida ustun mavqega erishganligi to‘g‘risida Raqobat qo‘mitasiga taqdim etilgan xabarnomasi asos bo‘lgan.
Ustun mavqe
Ma’lumot uchun, ustun mavqe — bu tovar yoki moliya bozorida xo‘jalik yurituvchi subyektning yoxud shaxslar guruhining raqobatlashuvchi xo‘jalik yurituvchi subyektlarga bog‘liq bo‘lmagan holda unga o‘z faoliyatini amalga oshirish va raqobatning holatiga hal qiluvchi ta’sir ko‘rsatish, tegishli bozorga boshqa xo‘jalik yurituvchi subyektlarning kirishini qiyinlashtirish yoxud ularning iqtisodiy faoliyat erkinligini boshqacha tarzda cheklash imkoniyatini beradigan holat.
Agar kompaniya yoki shaxslar guruhining bozor ulushi 40 foiz yoki undan yuqori bo‘lsa, shuningdek, boshqa hollarda mahsulot yoki moliya bozoridagi ustun mavqe tan olinadi.
Paymi egalari kim?
Ma’lumot uchun, 2019-yilda “TBC Bank Group” “Payme” brendi ostida faoliyat yurituvchi “Inspired” kompaniyasining 51 foiz ulushini sotib olgandi. 2023-yilning mayida Gruziya kompaniyasi Payme’ning qolgan ulushini $55,7 mln.ga sotib oldi.
Payme ilovasi 2016-yil 25-martda ishga tushirilgan. Bugungi kunda Payme’da 4 600 dan ortiq xizmatlar, tizimga ulangan 73 600 ta hamkor xizmatlar mavjud. 2023-yilgi ma’lumotlarga ko‘ra, Payme foydalanuvchilari 9 milliondan oshgan edi.
O‘zbekiston bozoridagi monopolistlar
Oktabr oyi oxirlarida Raqobat qo‘mitasi tomonidan YandexGo, Yandex Eats hamda Express24 ustun mavqega (monopol) ega raqamli platforma operatorlari sifatida e’tirof etilgandi. Dekabrda esa Uzbekistan Airways va Silk Avia kompaniyalarini ustun mavqega ega deb topildi. Ikkita kompaniya mahalliy aviatashuvlar, bundan tashqari, Uzbekistan Airways xalqaro yo‘nalishlarda yo‘lovchi, yuk va pochta tashuvlari bozorining 40 foizdan ortig‘ini egallaydi.

Платежная система «Payme» признана монополистом.
Комитет по конкуренции признал платёжную систему «Payme» оператором цифровой платформы с доминирующим положением.
Критерии цифровой платформы
«Положением о порядке признания оператора цифровой платформы имеющим доминирующее положение и переговорную силу, утвержденным приложением 2 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 256 от 1 мая 2024 года, определены критерии признания оператора цифровой платформы доминирующим.»
Уведомление от Payme стало основанием для этого.
В соответствии с данным Постановлением, на основании соответствующего указания Комитета по конкуренции, «Payme» АО признано оператором цифровой платформы с доминирующим положением на рынке онлайн-платежных систем.
Это решение основано на уведомлении, представленном Комитету по конкуренции компанией «Payme» о достижении доминирующего положения на рынке онлайн-платежных систем.
Доминирующее положение
Для информации , доминирующее положение — это состояние, при котором хозяйствующий субъект или группа лиц на товарном или финансовом рынке имеет возможность осуществлять свою деятельность и оказывать решающее влияние на состояние конкуренции, независимо от конкурирующих субъектов, а также затруднять вход других хозяйствующих субъектов на соответствующий рынок или ограничивать их экономическую деятельность иным способом.
Доминирующее положение на товарном или финансовом рынке признается, если компания или группа лиц имеет долю рынка 40 процентов и более, а также в других случаях.
Кто является владельцами Payme?
Для информации, в 2019 году группа «TBC Bank» приобрела 51% доли компании «Inspired», работающей под брендом «Payme». В мае 2023 года грузинская компания купила оставшуюся долю Payme за 55,7 млн долларов.
Приложение Payme было запущено 25 марта 2016 года. На сегодняшний день в Payme представлено более 4600 услуг, и в системе подключено 73 600 партнерских сервисов. Согласно данным 2023 года, количество пользователей Payme превысило 9 миллионов.
Монополисты на рынке Узбекистана
В конце октября Комитет по конкуренции признал операторами цифровых платформ с доминирующим положением (монополистами) компании YandexGo, Yandex Eats и Express24. В декабре доминирующим положением были признаны компании Uzbekistan Airways и Silk Avia. Эти две компании занимают значительную долю на рынке местных авиаперевозок, а также Uzbekistan Airways контролирует более 40% рынка международных пассажирских, грузовых и почтовых перевозок.