“Mikrokreditbank” ATB IX Germaniya-O‘zbekiston biznes forumi doirasida ODDO BHF bank bilan 50 million dollarlik shartnoma imzoladi
2025-yil 19-20-iyun kunlari Berlin va Dusseldorf shaharlarida to‘qqizinchi Germaniya-O‘zbekiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Unda “Mikrokreditbank” ATB rahbariyati ham faol ishtirok etib, forum doirasida tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashni davom ettiruvchi muhim kelishuvga erishdi.
Mazkur kelishuv Germaniyaning yetakchi moliya institutlaridan biri - ODDO BHF Bank bilan imzolanishi forumning eng asosiy yutug‘i deya ta’kidlandi. Kelishuvga ko‘ra, “Mikrokreditbank” ATB O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirish uchun 50 million AQSH dollari miqdorida mablag‘ jalb qiladi. Bu mahalliy tadbirkorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish yo‘lidagi navbatdagi qadamdir.
Biznes-forum davomida Mikrokreditbank delegatsiyasi qator yirik nemis banklari bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazdi. Jumladan:
• ODDO BHF bank
• DZ bank
• KfW Bankengruppe
• AKA bank
Shuningdek, uchrashuvlar davomida savdoni moliyalashtirish, vakillik hisobvaraqlarini ochish va ularga xizmat ko‘rsatish, shuningdek, loyihalarni moliyalashtirish masalalari muhokama qilindi.
“Mikrokreditbank” ATB xalqaro hamkorlikni kengaytirish va mamlakatda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash bo‘yicha o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlarini izchil amalga oshirishda davom etadi.

АКБ «Микрокредитбанк » в рамках IX Германо-Узбекского бизнес-форума подписал контракт с банком ODDO BHF на сумму 50 миллионов долларов
19–20 июня 2025 года в городах Берлин и Дюссельдорф состоялся девятый Германо-Узбекский бизнес-форум. Руководство АКБ «Микрокредитбанк» также приняло активное участие в мероприятии и в рамках форума достигло важного соглашения, направленного на поддержку предпринимательства и укрепление международного сотрудничества.
Данное соглашение, подписанное с одним из ведущих финансовых институтов Германии — банком ODDO BHF, было признано одним из главных достижений форума. Согласно договоренности, АКБ «Микрокредитбанк» привлечёт 50 миллионов долларов США для финансирования проектов малого и среднего бизнеса в Узбекистане. Это очередной шаг на пути создания благоприятных условий для местных предпринимателей.
В ходе бизнес-форума делегация Микрокредитбанка провела двусторонние переговоры с рядом крупных немецких банков, в том числе:
• ODDO BHF Bank
• DZ Bank
• KfW Bankengruppe
• AKA Bank
Кроме того, в рамках встреч обсуждались вопросы финансирования торговли, открытия и обслуживания корреспондентских счетов, а также проектного финансирования.
АКБ «Микрокредитбанк» продолжит последовательную реализацию своих целей по расширению международного сотрудничества и обеспечению устойчивого экономического роста в стране.