“Bankir va mahalla”: Mikrokreditbank 332 mahallada kichik biznesni qo‘llab-quvvatlamoqda
10–11-iyul kunlari Xorazmda “Mikrokreditbank” ATB tomonidan “Bankir va mahalla: bir maqsad, bir yo‘l” nomli timbilding tashkil etildi. Qoraqalpog‘iston, Xorazm va Buxoro viloyatlaridan 150 nafarga yaqin mahalla bankiri va agentlari ishtirok etgan tadbirning asosiy maqsadi – bir-biridan o‘rganish, tajriba almashish va xizmat sifati ustida ishlash bo‘ldi.
Amaliy mashg‘ulotlar
Dastur davomida “Mission Mahalla” keys-o‘yini, “GAPIM BOR” anonim savollar qutisi, “1 g‘oya — 1 natija” sessiyasi kabi amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Shuningdek, “Aholidan eng ko‘p tushadigan 3 ta savol” mavzusida interaktiv so‘rovnoma o‘tkazilib, aholining real ehtiyojlari tahlil qilindi.
To‘pchi mahallasi
Tadbirning ikkinchi kuni ishtirokchilar Bog‘ot tumanidagi To‘pchi mahallasiga tashrif buyurishdi. Mahalla bankiri va agentining faoliyati namuna sifatida tanishtirildi. Xususan, bu mahallada 344 mln so‘mlik kredit bilan 10 ta xonadon qo‘llab-quvvatlangan, 25 ta mikroloyiha orqali esa 50 ta ish o‘rni yaratilgan.
Ayollar bandligi uchun yangi imkoniyatlar
Shuningdek, 13 ta konteyner va mini futbol maydoni tashkil etilishi evaziga 25 nafar ishsiz ayol ish bilan ta’minlangan. “Nodira Tekstil 95” MCHJga ajratilgan 100 mln so‘m evaziga esa 10 nafar tikuvchi ishga olindi.
Bank ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda 1 121 ta mahallaga 332 nafar bankir va shuncha agent biriktirilgan. Ular birinchi yarim yillikda 12 mingta plastik karta ochilishiga, 5,8 mlrd so‘mlik omonat yig‘ilishiga va 160,6 mlrd so‘mlik kreditlar ajratilishiga ko‘maklashgan.

“Банкир и махалля”: Микрокредитбанк поддерживает малый бизнес в 332 махаллях
10–11 июля в Хорезме был организован тимбилдинг "Банкир и махалля: одна цель, один путь", проведённый АКБ "Микрокредитбанк". В мероприятии приняли участие около 150 банковских работников и агентов из Каракалпакстана, Хорезмской и Бухарской областей. Основной целью мероприятия было взаимное обучение, обмен опытом и улучшение качества обслуживания.
Практические тренировки
В ходе программы были проведены практические занятия, такие как кейс-игра "Миссия Махалля", анонимный ящик вопросов "У меня есть вопрос", сессия "1 идея — 1 результат". Также был проведен интерактивный опрос на тему "3 самых частых вопроса от населения", в ходе которого были проанализированы реальные потребности жителей.
Махалля Топчи
На второй день участники посетили махаллю Топчи в Богатском районе. Здесь были представлены примеры работы банковских агентов и махаллинских банкиров. В частности, в этой махалле с помощью кредита в 344 млн сумов было поддержано 10 домохозяйств, а 25 микро-проектов создали 50 рабочих мест.
Новые возможности для женщин
Кроме того, в махалле были организованы 13 контейнеров и мини-футбольное поле, что позволило обеспечить работой 25 безработных женщин. Также на предприятие "Nodira Tekstil 95" было выделено 100 млн сумов, что позволило принять на работу 10 швей.
Согласно данным банка, на сегодняшний день 332 банкира и агента были назначены в 1 121 махаллю. В первой половине года они помогли открыть 12 тысяч пластиковых карт, собрать 5,8 млрд сумов по депозитам и предоставить кредиты на сумму 160,6 млрд сумов.