O‘zbekistonda ilk bora “Kvant metrologiyasi markazi” barpo etiladi
Respublikada ilk bor “Kvant metrologiyasi markazi”ni barpo etish bo‘yicha keng qamrovli loyiha amalga oshirilmoqda. Bu haqda O‘zbekiston Milliy metrologiya instituti direktori Lazizbek Saidoripov AOKAda o‘tkazilgan brifingda ma’lum qildi.
Mazkur loyiha doirasida bir nechta yo‘nalishlarda muhim ishlar amalga oshirildi:
Etalonlar va laboratoriyalar infratuzilmasi rivojlantirilmoqda
Yangi etalonlar va zamonaviy laboratoriyalarni tashkil qilish bo‘yicha qator tashabbuslar amalga oshirildi:
• 23 milliard so‘mlik 5 ta yuqori aniqlikdagi etalonlar xarid qilindi.
• “Hajm o‘lchash birligi etaloni” uchun akkreditiv ochildi, yana bir qancha qurilmalarning xaridi tender savdolari orqali amalga oshirilmoqda.
• Hududiy laboratoriyalarni rivojlantirish uchun 1,8 milliard so‘mlik 102 ta yangi o‘lchash uskunasi sotib olindi.
Bu tadbirlar laboratoriyalarning moddiy-texnik bazasini zamonaviylashtirishga qaratilgan.
Yangi milliy standartlar
Metrologiya sohasidagi normativ bazani kuchaytirish maqsadida:
• 21 ta yangi milliy standart ishlab chiqildi va ro‘yxatdan o‘tkazildi.
• Xalqaro qonunchilikka moslashtirilgan yangi qoidalar va me’yorlar qabul qilindi.
O‘zbekiston metrologiyasi xalqaro miqyosda ham o‘z mavqeini mustahkamlamoqda. Masalan, ilk bor 5 ta kaliybrlash imkoniyati xalqaro ro‘yxatga kiritildi. “Uz” indikatorli yangi loyiha joriy etildi. KOOМЕТning texnik qo‘mitalari ilk bor O‘zbekistonda o‘z yig‘ilishlarini o‘tkazdi.
Kadrlar tayyorlash
Metrologiya sohasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash doirasida:
• Institutning 52 nafar mutaxassisi xorijda malaka oshirdi.
• Ilmiy-tadqiqot ishlari uchun 7 ta yangi etalonlar va o‘lchash uskunalari yaratish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Bundan tashqari, hududiy laboratoriyalarni rivojlantirish va xalqaro tajriba almashish davom etmoqda.
Yangi laboratoriyalar tashkil etilmoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasida zamonaviy laboratoriya majmuasi tashkil etilib, ochilish marosimi o‘tkazildi. Bundan tashqari, respublikadagi barcha hududiy filiallarda kaliybrlash laboratoriyalari kengaytirildi.
Bu loyiha nafaqat ilmiy yutuqlar, balki yangi texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish uchun mustahkam zamin yaratadi.
Aytish mumkinki, mazkur markazning faoliyati sohadagi xalqaro hamkorlikni kuchaytirish va metrologiya sohasida O‘zbekistonning mavqeini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане будет создан первый Центр квантовой метрологии
О строительстве первого в республике Центра квантовой метрологии сообщил директор Национального института метрологии Узбекистана Лазизбек Саидорипов на брифинге в АОКА.
Основные направления реализации проекта
Развитие эталонов и лабораторий
Для обеспечения современной инфраструктуры в метрологии уже проведены следующие мероприятия:
• Закуплено 5 эталонов высокой точности на сумму 23 миллиарда сумов.
• Открыт аккредитив для эталона измерения объёма, закупка дополнительных приборов ведётся через тендеры.
• Для региональных лабораторий приобретено 102 новых измерительных прибора общей стоимостью 1,8 миллиарда сумов.
Эти шаги направлены на модернизацию материально-технической базы лабораторий.
Разработка новых национальных стандартов
В целях усиления нормативной базы в сфере метрологии:
• Разработаны и зарегистрированы 21 новый национальный стандарт.
• Приняты новые правила и нормы, соответствующие международному законодательству.
Узбекистан также укрепляет свои позиции на международной арене: впервые в международный реестр включены 5 калибровочных возможностей страны, запущен проект с индикатором «Uz», а технические комитеты CООМЕТ провели свои заседания на территории Узбекистана.
Подготовка кадров
Для развития человеческого капитала в метрологии:
• 52 специалиста института прошли стажировку за рубежом.
• Подготовлены предложения по созданию 7 новых эталонов и измерительных приборов для научно-исследовательских целей.
Работа по развитию региональных лабораторий и международному обмену опытом продолжается.
Создание новых лабораторий
В Республике Каракалпакстан открыт современный лабораторный комплекс, а во всех региональных филиалах расширены калибровочные лаборатории.
Значимость проекта
Проект не только способствует научным достижениям, но и создаёт прочную основу для внедрения новых технологий и инноваций. Деятельность Центра квантовой метрологии усилит международное сотрудничество и укрепит позиции Узбекистана в сфере метрологии.
Создание такого центра станет важным шагом на пути к высокотехнологичному и научному развитию страны.