O‘zbekistonda kurashni rivojlantirish bo‘yicha ilk bor ilmiy-tadqiqot loyihalar amalga oshiriladi
O‘zbekistonda kurashni rivojlantirish va ommalashtirish yangi bosqichga olib chiqiladi. Bu haqda “Kurash milliy sport turini rivojlantirish va ommalashtirishni yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-450-son, 20.12.2024 y.) qabul qilindi
Xalqaro kurash institutining yangi vazifalari
Qarorga ko‘ra, Xalqaro kurash institutining kurash milliy sport turini rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha faoliyati yanada kengaytiriladi hamda unga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklanadi:
kurash bo‘yicha xalqaro darajadagi malakali trenerlar va hakamlarni tayyorlashni yo‘lga qo‘yish, ularni qayta tayyorlash va malakasini oshirib borish tizimini joriy etish;
kurash bo‘yicha ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirib borish, shuningdek, zarur o‘quv-uslubiy va ilmiy-amaliy qo‘llanmalarni ishlab chiqishni tashkil qilish;
kurashning yangi yo‘nalishlarini joriy qilishda ishtirok etish, ularni ommalashtirish choralarini ko‘rish ko‘zda tutilmoqda.
Kurashni rivojlantirishga mahalliy yirik tadbirkorlar jalb qilinadi
Shuningdek, kurash trenerlari va hakamlarini xorijiy davlatlarga “eksport” qilishni yo‘lga qo‘yiladi.
Kurashni ommalashtirish, rivojlantirish va dunyoga tanitish hamda ushbu milliy sport turini umumjahon miqyosidagi sport turiga aylantirish bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirib boriladi. Xorijdagi diplomatik vakolatxonalar zimmasiga Kurash xalqaro assosiatsiyasi va Xalqaro kurash institutining kurashni xalqaro miqyosda rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha faoliyatiga ko‘maklashish vazifasi yuklandi.
Mahalliy yirik tadbirkorlarni Kurash xalqaro assosiatsiyasiga rasmiy homiy sifatida jalb qilib borish yo‘lga qo‘yiladi.

В Узбекистане впервые будут реализованы научно-исследовательские проекты по развитию кураша
В Узбекистане развитие и популяризация кураша выйдут на новый этап. Об этом говорится в указе президента «О мерах по выводу на новый этап развития и популяризации национального вида спорта кураш» (№ PQ-450 от 20.12.2024).
Новые задачи Международного института кураша
Согласно указу, деятельность Международного института кураша по развитию и популяризации национального вида спорта будет расширена, а ему поручены следующие дополнительные задачи:
- организация системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации квалифицированных тренеров и судей международного уровня по курашу;
- реализация научно-исследовательских проектов по курашу, а также разработка необходимых учебно-методических и научно-практических пособий;
- участие во внедрении новых направлений кураша и меры по их популяризации.
Привлечение крупных предпринимателей к развитию кураша
Кроме того, будет налажена система «экспорта» тренеров и судей по курашу в зарубежные страны.
Планируется проводить систематическую работу по популяризации, развитию и продвижению кураша на международном уровне, превращая этот национальный вид спорта в мировой.
Дипломатические представительства Узбекистана за рубежом получили задачу содействовать деятельности Международной ассоциации кураша и Международного института кураша в продвижении и популяризации данного вида спорта на международной арене.
Будет организовано привлечение крупных местных предпринимателей в качестве официальных спонсоров Международной ассоциации кураша.