Endi kadastrga ega bo‘lmagan obyektlarni ishga tushirish taqiqlanadi
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 12-fevraldagi 85-sonli qarori bilan shaharsozlik faoliyatini geoinformatsion ta’minlash mexanizmini takomillashtirishga oid yangi qoidalar joriy etildi. Ushbu hujjatga asosan, barcha qurilishi tugallangan obyektlar ijro topografik suratga olinib, “Topografiya” bazasiga kiritilishi majburiy bo‘ladi. Bundan tashqari, ushbu bazaga kiritilmagan topografik rejalar asosida loyiha hujjatlarining ekspertizasi o‘tkazilmaydi.
“Topografiya” ma’lumotlar bazasi yaratiladi
O‘zbekiston Respublikasida markazlashtirilgan “Topografiya” ma’lumotlar bazasi tashkil etiladi. Ushbu baza shaharsozlik va qurilish jarayonlarini yanada aniq nazorat qilishga xizmat qiladi. Barcha qurilishi tugallangan obyektlar majburiy ravishda ijro topografik suratga olinib, ushbu bazaga kiritilishi shart bo‘ladi.
Shuningdek, tashkilot va korxonalar tomonidan amalga oshirilgan yirik masshtabli topografik suratga olish ishlari ham ushbu bazada jamlanadi. Loyiha hujjatlari ekspertizadan o‘tishi uchun faqat shu bazaga kiritilgan topografik rejalar ishlatilishi talab etiladi.
Agar obyekt ijro topografik tasvirga ega bo‘lmasa va “Topografiya” bazasiga kiritilmagan bo‘lsa, uni foydalanishga topshirish taqiqlanadi. Bu esa qurilish jarayonlarining shaffofligini oshirish va nazoratni kuchaytirishga yordam beradi.
Shaharsozlik faoliyati nazorati kuchaytiriladi
Yangi qaror shaharsozlik loyihalarining yanada aniq va tartibli yuritilishini ta’minlash hamda qurilish obyektlarini nazorat qilish tizimini takomillashtirish maqsadida qabul qilingan. Shu bilan birga, shaharsozlik faoliyatini geoinformatsion ta’minlash uchun markazlashtirilgan topografik ma’lumotlar bazasini yaratish va yuritish qoidalari ham tasdiqlandi.
Qonun qachondan kuchga kiradi?
Ushbu hujjat Milliy qonunchilik ma’lumotlar bazasida e’lon qilindi va 2025-yil 12-fevraldan kuchga kirdi. 2025-yil 1-iyuldan boshlab esa barcha qurilishi tugallangan obyektlar uchun yangi qoidalar majburiy bo‘ladi.

Теперь запуск объектов, не имеющих кадастрового учета, запрещается
Постановлением Кабинета Министров № 85 от 12 февраля 2025 года введены новые правила по совершенствованию механизма геоинформационного обеспечения градостроительной деятельности. В соответствии с данным документом, все завершенные строительные объекты должны быть исполнительной топографической съемкой и внесены в базу данных «Топография».
Кроме того, проектная документация не подлежит экспертизе, если топографические планы не внесены в эту базу.
Будет создана база данных «Топография»
В Республике Узбекистан будет создана централизованная база данных «Топография». Эта база послужит для более точного контроля за градостроительной и строительной деятельностью. Все завершенные строительные объекты в обязательном порядке должны пройти исполнительную топографическую съемку и быть внесены в эту базу.
Кроме того, в базе будут собраны результаты крупномасштабных топографических съемок, проведенных организациями и предприятиями. Для прохождения экспертизы проектной документации потребуется использовать только топографические планы, включенные в эту базу.
Если объект не имеет исполнительной топографической съемки и не внесен в базу «Топография», его ввод в эксплуатацию будет запрещен. Это повысит прозрачность строительных процессов и усилит контроль.
Усиливается контроль за градостроительной деятельностью
Новое постановление принято с целью обеспечить более точное и упорядоченное ведение градостроительных проектов, а также усовершенствовать систему контроля за строительными объектами. Также были утверждены правила создания и ведения централизованной базы топографических данных для геоинформационного обеспечения градостроительной деятельности.
Когда закон вступит в силу?
Этот документ был опубликован в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу с 12 февраля 2025 года. С 1 июля 2025 года новые правила станут обязательными для всех завершенных строительных объектов.