O‘tgan yilda O‘zbekistonga investitsiyalar miqdori qariyb 50 foizga qisqardi
2024-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonga jalb qilingan investitsiyalar hajmi o‘tgan yilga nisbatan 49 foizga kamaydi va 4 milliard dollarni tashkil qildi. Bu haqda BMT huzuridagi Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCAP) tomonidan e’lon qilingan hisobotda ma’lumot keltirildi.
Qozog‘iston yetakchi
Qayd qilinishicha, 2024-yilda Qozog‘iston Shimoliy va Markaziy Osiyoda investitsiya jalb etish bo‘yicha yetakchiga aylandi — mamlakat yangi loyihalarga 15,7 milliard dollar jalb qildi. Bu esa investitsiyalar hajmi o‘tgan yilga nisbatan 88 foizga oshganini anglatadi. Umuman olganda, mintaqaga jalb qilingan barcha investitsiyalar hajmining 63 foizi Qozog‘iston hissasiga to‘g‘ri keladi.
Ro‘yxatning keyingi o‘rinlarida quyidagi davlatlar joy olgan:
• O‘zbekiston — 4 milliard dollar (-49%);
• Qirg‘iziston – 2,1 mlrd dollar (+310%);
• Ozarboyjon — 1,2 milliard dollar (+1%);
• Turkmaniston — 339 million dollar;
• Gurjiston - 126 million dollar;
• Armaniston – 67 million dollar.
Qaysi loyihalarga qiziqish kuchli?
Ta’kidlanishicha, xalqaro kompaniyalar mintaqada, ayniqsa, raqamlashtirish, texnologik innovatsiyalar va yashil energiya sohasidagi loyihalarga qiziqish bildirmoqda.
“Shu nuqtai nazardan, investitsiya agentliklari va tegishli vazirliklarning faol faoliyati alohida ahamiyat kasb etmoqda. Yangi yo‘nalishlarning muvaffaqiyati nafaqat qulay siyosat yaratishga, balki barcha bosqichlarda investorlarni qo‘llab-quvvatlashga, jumladan, investitsiyadan keyingi qo‘llab-quvvatlashga ham bog‘liq”, deyiladi hisobotda.

В прошлом году объем инвестиций в Узбекистан сократился почти на 50%
По итогам 2024 года объем привлеченных инвестиций в Узбекистан сократился на 49% по сравнению с прошлым годом и составил 4 миллиарда долларов. Об этом говорится в отчете Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ESCAP) при ООН.
Казахстан – лидер региона
В 2024 году Казахстан стал лидером по привлечению инвестиций в Северной и Центральной Азии, привлекши 15,7 миллиарда долларов в новые проекты. Это на 88% больше, чем в предыдущем году. На долю Казахстана пришлось 63% всех инвестиций, привлеченных в регионе.
Рейтинг стран
В список стран региона по объему привлеченных инвестиций вошли:
• Узбекистан — 4 миллиарда долларов (-49%);
• Кыргызстан — 2,1 миллиарда долларов (+310%);
• Азербайджан — 1,2 миллиарда долларов (+1%);
• Туркменистан — 339 миллионов долларов;
• Грузия — 126 миллионов долларов;
• Армения — 67 миллионов долларов.
В какие проекты инвестируют?
Согласно отчету, международные компании проявляют особый интерес к проектам в области цифровизации, технологических инноваций и зеленой энергетики.
«С этой точки зрения активная работа инвестиционных агентств и профильных министерств приобретает особую значимость. Успех новых направлений зависит не только от создания благоприятной политики, но и от поддержки инвесторов на всех этапах, включая постинвестиционную помощь», — отмечается в отчете.