Toshkent shahridagi ikkita maktabda virusli gepatit kasalligi aniqlandi. Bu haqda Sanepidqoʻmita Toshkent shahar boshqarmasi xabar berdi.
Epidemiologik surishtiruv va sanitariya nazorati
Qayd etilishicha, kecha, 3-dekabr kuni Sanepidemqoʻmita Toshkent shahar boshqarmasi Mirobod tuman boʻlimi mutaxassislari tomonidan tumanda joylashgan 214- hamda 65-sonli umumiy oʻrta ta'lim maktablarida virusli gepatit kasalligi aniqlangani sababli epidemiologik surishtiruv hamda sanitariya nazorati oʻtkazilgan.
Surishtiruv davomida:
oʻquvchilar va ishchi xodimlarning oʻz vaqtida tibbiy koʻrikdan oʻtganlik xulosalari;
shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilish tartibi;
maktab binosida, sinf xonalarda joriy tozalik ishlarining olib borilishi, jihozlarning sozligi;
isitish tizimlari yoqilib foydalanishga topshirilgani;
hojatxonalarda gigiena qoidalariga rioya qilingani hamda qoʻl yuvish moslamalari va oqova suv tizimining soz holatdaligi toʻliq oʻrganilib, tekshiruv oʻtkazilgan.
Maktabning sanitariya holati talabga javob bermaydi
Tekshiruvlar natijasida, maktabning sanitariya holati talabga javob bermasligi ma'lum boʻlgan. Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan maktab rahbariyatiga nisbatan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Maktab o'quvchilari o'rtasida uchrayotgan gepatit A kasalligi qanchalik xavfli?
Virusli gepatit A (sariq kasal) asosan 14 yoshgacha bolalar o'rtasida uchraydigan, asosan, kuz-qish mavsumida boshqa mavsumlarga nisbatan ko'proq aniqlanadigan kasallik hisoblanadi.
Gepatit A — kasallikning eng ko‘p uchraydigan, ammo boshqa gepatit turlariga nisbatan xavfsizroq turi hisoblanadi. U deyarli doim o‘tkir kechadi va surunkali bo‘lmaydi, o‘limga va boshqa turlarga nisbatan jiddiy oqibatlarga olib kelmaydi.
Qanday yuqadi?
Nisbatan yuqori kasallanish aholi sifatli ichimlik suv bilan yaxshi ta’minlanmagan, sanitariya-gigiyena sharoiti nochor bo‘lgan hududlarda kuzatiladi. Shu bilan birgalikda, bolalar maktabgacha ta’lim muassasalarida va maktablarda o‘zaro muloqot jarayonida gepatit A kasalligini yuqtirib olish ehtimoli mavjud.
Ushbu kasallik "kir qo‘llar kasalligi" deb ham ataladi. Virusni, asosan, virus bilan zararlangan kirlangan suv, ochiq suv havzalari, taom, yaxshi yuvilmagan idish, ho'l mevamahsulotlarini yuvmay iste'mol qilish hamda kasallangan odam bilan kontaktda bo‘lish orqali yuqtirish mumkin.
Virusli gepatit A kasalligi maktab sharoitida aniqlanganda nima qilinadi?
Virusli gepatit A kasalligi maktab sharoitida aniqlangan taqdirda epidemiologik surishtiruv ishlari olib boriladi. Agar hududda sanitariya holati qoniqarsiz, suv tizimi yo'lga qo'yilmagan va hojatxonalar nosoz holatda bo'lib, kasallik tarqalishiga sharoit yaratilayotgan bo'lsagina maktabda ta'lim jarayonlarini vaqtincha to'xtatish mumkin bo'ladi.
Kasallikni bolalar o'rtasida aniqlanmasligi va tarqalmasligi uchun mutaxassislar tomonidan nafaqat maktab, balki uyushgan jamoalar, uy o'choqlarida epidemiyaga qarshi chora-tadbirlar olib boriladi. Shuningdek, bolalarni ushbu kasallikka qarshi emlatish eng samarali usul hisoblanadi. Har yili poytaxtimizda ijtimoiy himoyaga muhtoj oila farzandlari bepul ravishda, xususan ota-onalar hisobidan o'rtacha hisobda poytaxtimizda 50 mingdan ziyod bolalar emlanmoqda. Bu esa kasallikning aniqlash ko'rsatkichlarini yildan-yilga kamayishiga sabab bo'lmoqda.

В школах Ташкента распространяется вирусный гепатит
По сообщению Санэпидкомитета, в настоящее время в двух школах Ташкента был выявлен вирусный гепатит, проведено эпидемиологическое расследование и санитарный контроль.
Эпидемиологическое расследование и санитарный контроль
Как сообщается, 3 декабря специалисты отдела Мирабадского района Ташкентского городского управления Санэпидкомитета провели эпидемиологическое расследование и санитарный контроль в 214-й и 65-й общеобразовательных школах района, после того как в этих школах был выявлен вирусный гепатит.
В ходе расследования были проверены следующие аспекты:
• Результаты медицинского осмотра учеников и работников на своевременность;
• Соблюдение правил личной гигиены;
• Проведение уборки в школьных зданиях, состояниe учебных классов и оборудования;
• Работоспособность отопительных систем;
• Соблюдение санитарных норм в туалетах, а также исправность установок для мытья рук и системы канализации.
Санитарное состояние школы не соответствует требованиям
В результате проверок было установлено, что санитарное состояние школы не соответствует требованиям. В связи с выявленными недостатками было составлено административное постановление в отношении руководства школы.
Насколько опасен гепатит А среди школьников?
Вирусный гепатит A (желтуха) в основном встречается у детей до 14 лет, особенно чаще всего в осенне-зимний период по сравнению с другими сезонами.
Гепатит A является наиболее часто встречающимся видом заболевания, однако он считается более безопасным по сравнению с другими типами гепатита. Обычно болезнь протекает остро и не становится хронической, не приводит к летальному исходу или серьезным последствиям, как другие формы гепатита.
Как передается болезнь?
Высокий уровень заболеваемости наблюдается в районах, где население не обеспечено качественной питьевой водой, а санитарно-гигиенические условия оставляют желать лучшего. Также существует вероятность заражения детей в дошкольных учебных заведениях и школах во время процесса общения между ними.
Эта болезнь также называется «болезнью грязных рук». Вирус может передаваться через зараженную воду, открытые водоемы, пищу, плохо вымытые посуды, немытые фрукты и овощи, а также при контакте с заболевшим человеком.
Что делать, если в школе выявлен вирусный гепатит A?
Если в школе выявлен вирусный гепатит A, проводится эпидемиологическое расследование. Если санитарные условия в районе неудовлетворительные, водоснабжение не организовано, а туалеты находятся в неисправном состоянии, создается угроза распространения заболевания, и в таких случаях возможно временное приостановление учебного процесса.
Для предотвращения распространения заболевания среди детей специалисты проводят эпидемические меры не только в школе, но и в организованных коллективах, домашних очагах. Также вакцинация детей против этой болезни является наиболее эффективным методом профилактики.