O‘zbekiston mustaqillik tarixida ilk bor gaz eksportchisidan importchisiga aylandi
Joriy yilning o‘n bir oyi yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston gaz importini sezilarli darajada oshirdi. Bu haqda Statistika agentligi ma’lumotida keltirilgan.
16,5 % o‘sish
Yanvar—noyabr oylarida Turkmaniston va Rossiyadan “ko‘k yoqilg‘i” importi 2,8 baravarga oshib, $1,55 mlrd.ga yetdi. Oylik tabiiy gaz yetkazib berish $186,8 mln.ni tashkil etdi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston mustaqillik tarixida ilk bor gaz eksportchisidan gaz importchisiga aylandi.
O‘tgan oyda Xitoyga gaz eksporti oktyabr oyiga nisbatan biroz sekinlashdi — $60,9 mln.dan $53 mln.gacha. Yil boshidan buyon “ko‘k yoqilg‘i” yetkazib berish $593,4 mln. (yilga nisbatan 16,5% o‘sish) ni tashkil etdi.
Ma’lumotlar biroz farqli
Biroq Statistika agentligi ma’lumotlari Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi ma’lumotlaridan biroz farq qiladi, unga ko‘ra O‘zbekiston joriy yil boshidan buyon $667,3 mln.lik gaz eksport qilgan, bu o‘tgan yilning xuddi shu davriga nisbatan 27,1% ga ko‘pdir.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi oktyabr oyidagi $88,93 mln.dan noyabr oyida $79,4 mln.gacha qisqarganini haqida xabar berdi. Shunga qaramay, bu 2023-yildagi tegishli ko‘rsatkichdan 45,5%ga ko‘pdir.

Узбекистан впервые в истории своей независимости стал импортером газа вместо экспортера
По итогам первых одиннадцати месяцев текущего года Узбекистан значительно увеличил объемы импорта газа. Об этом сообщается в данных Агентства статистики.
Рост на 16,5%
За январь-ноябрь импорт «голубого топлива» из Туркменистана и России увеличился в 2,8 раза и достиг $1,55 млрд. Ежемесячные поставки природного газа составили $186,8 млн. По итогам прошлого года Узбекистан впервые в истории своей независимости перешел из числа экспортеров газа в число его импортеров.
В прошлом месяце экспорт газа в Китай немного замедлился по сравнению с октябрем — с $60,9 млн до $53 млн. С начала года объем поставок «голубого топлива» составил $593,4 млн, что на 16,5% больше по сравнению с прошлым годом.
Различия в данных
Однако данные Агентства статистики немного отличаются от данных Главного таможенного управления Китая. По данным китайской стороны, Узбекистан с начала текущего года экспортировал газа на $667,3 млн, что на 27,1% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Кроме того, китайская таможня сообщила о сокращении ежемесячного объема поставок природного газа из Узбекистана с $88,93 млн в октябре до $79,4 млн в ноябре. Тем не менее, этот показатель на 45,5% превышает соответствующий показатель за 2023 год.