O‘zbekistonda faktoring portfeli hajmi 1,5 trillion so‘mni tashkil etishi kutilmoqda
2024-yilda O‘zbekistonda faktoring portfeli hajmi 1,5 trillion so‘mni tashkil etishi kutilmoqda, 2025-yilga kelib esa bu ko‘rsatkich 10 trillion so‘mdan oshishi mumkin. Bu haqda O‘zbekiston Markaziy banki raisining o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev biznesni moliyalashtirishning yangi usullari bo‘yicha xalqaro konferensiya doirasida ma’lum qildi, deb yozmoqda Kursiv nashri. Mazkur tadbir Markaziy bank, Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) va FCI hamkorligida 5-dekabr kuni o‘tkazildi.
Faktoring nima?
Faktoring – bu moliyaviy amaliyot boʻlib, uning doirasida kompaniya oʻz debitorlik qarzlarini (mijozlar tomonidan toʻlanmagan hisob-fakturalar) moliya muassasasiga sotadi va darhol pul oladi. Bu kompaniyalarga aylamna kapitalni tezda qaytarib olishga imkonini beradi.
Ushbu vosita ayniqsa kichik va o‘rta biznes uchun muhimdir, chunki ular odatda kredit olish yoki garov topishda qiyinchiliklarga duch keladi. O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy yilning avgust oyida tadbirkorlar bilan muloqot chog‘ida bu mavzuni tilga olgan edi. Davlat rahbari faktoringni ommalashtirish orqali tadbirkorlarga 20 trillion so‘mlik aylanma mablag‘, eksport bilan shug‘ullanuvchi korxonalarga esa $1 milliard miqdorida yordam berilishini ta’kidladi.
O‘zbekiston faktoring modeli
Abrorxo‘ja Turdaliyevning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston IFC bilan birgalikda xalqaro tajribani o‘rganib chiqqan.
“Biz Turkiya va Xitoy tajribasini tahlil qilib, o‘zbek modeli uchun eng samarali tuzilmani tanladik”, — dedi u.
Mazkur strategiya doirasida prezident qarori qabul qilinib, xususiy faktoring platformalarini yaratish uchun asos bo‘ldi (2024-yil dekabr holatiga ko‘ra, ular soni to‘rttani tashkil etadi). Bugungi kunda 2 mingdan ortiq korxona va 25 ta bank ushbu tizimlarga integratsiya qilindi, 1,6 ming korxona uchun esa 2,5 trillion so‘mdan oshiq miqdorda limitlar belgilangan.
Limitlar mexanizmi
To‘rtta raqamli platformadan biri bo‘lgan Oz Planet direktori Aleksandr Bogdanov limitlar mexanizmini quyidagicha tushuntirdi:
“Bank uchun o‘rta biznesni baholash juda qiyin. Yirik xaridorlarni baholash esa ancha oson. Shuning uchun biz yirik xaridorlar uchun limitlar va risklarni belgilash nuqtai nazaridan mahsulotimizni rivojlantirishga qaror qildik. Bu orqali ular o‘z yetkazib beruvchilariga faktoring yoki kredit yelkasini taqdim etishadi. Yirik xaridorlar belgilangan limitlar asosida kichik va o‘rta biznesga faktoring moliyalashtirish ajratiladi. Bu jarayonda kichik biznesni kredit xavfi nuqtai nazaridan baholashga ehtiyoj qolmaydi. Natijada biz yetkazib beruvchilar bilan hisob-kitoblarni tezlashtiramiz va aslida iqtisodiyotni tezlatamiz”.
Abrorxo‘ja Turdaliyevning qo‘shimcha qilishicha, faktoringning eng muhim jihati qaror qabul qilish tezligi (elektron platformalar orqali) va garov yoki murakkab hujjatlar talab qilinmasligidir.
“Bu kichik biznesga zarur resurslarni tezda olish va ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish imkonini beradi”, — dedi u.
Faktoring xizmatining kichik va o‘rta biznes uchun ahamiyati
IFCning O‘zbekiston va Turkmaniston bo‘yicha menejeri Nil Makkeyn faktoring xizmatining kichik va o‘rta biznes uchun ahamiyatini alohida ta’kidladi.
“Faktoring kichik biznes uchun xavflarni yirik kompaniyalarga o‘tkazish imkonini beradi. Bank kichik korxonaga kapital ajratganida, xaridor xavfini o‘z zimmasiga oladi”, — dedi u.
Makkeynning fikricha, zarur infratuzilma va qonunchilik bo‘lmaganda, faktorning rivojlanishi imkonsiz bo‘lardi. Ammo bugungi kunda ushbu holat Markaziy bank bilan olib borilgan ishlar natijasida sezilarli darajada o‘zgarib bormoqda.
“Faktoring operatsiyalarining kengayishi iqtisodiyot uchun katta imkoniyatlar yaratadi va yangi ish o‘rinlari ochilishiga xizmat qiladi”, — dedi Makkeyn.
Qancha ko‘p moliyaviy vositalar taqdim etilsa, iqtisodiyot shunchalik tez sur’atda o‘sadi
“Biz, xalqaro moliya instituti sifatida, odatda xorijiy investitsiyalarni muhokama qilamiz. Ammo har qanday mamlakatda ish o‘rinlari va iqtisodiy o‘sishning asosiy qismini kichik va o‘rta korxonalar ta’minlaydi. O‘zbekistonda har yili bir millionga yaqin yangi ish o‘rni yaratish zarur, va ularning 80 foizi kichik va o‘rta biznesning rivoji bilan bog‘liq bo‘ladi. Ularning rivoji uchun qancha ko‘p moliyaviy vositalar taqdim etilsa, iqtisodiyot shunchalik tez sur’atda o‘sadi”, — deya qo‘shimcha qildi IFC vakili.
Makkeynning so‘zlariga ko‘ra, kelgusi ikki yil ichida faktoring O‘zbekiston banklarining muhim moliyaviy instrumentiga aylanadi. Shuningdek, ushbu vosita bilan ishlashga ixtisoslashgan alohida kompaniyalar paydo bo‘lishi kutilmoqda.
Faktoringni rivojlantirish bo‘yicha vazifalar
Hozirgi muvaffaqiyatlarga qaramay, amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ko‘plab vazifalar hali mavjud. Masalan, tadbirkorlarning faktoring xizmatidan xabardorligi past darajada qolmoqda, banklar esa ushbu xizmatni joriy qilish uchun xodimlarning malakasini oshirishga ehtiyoj sezmoqda.
Aleksandr Bogdanovning fikricha, faktoring operatsiyalarini rivojlantirish uchun katta kuch va resurslar safarbar etilishi kerak.
“Biz banklarga mahsulotni joriy etish va uni mijozlarga taqdim qilishda yordam berishda davom etmoqdamiz”, — dedi u.
Markaziy bank raisining o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyevning so‘zlariga ko‘ra, tizim foydalanishga tayyor: “Banklar, platformalar va qonunchilik bor. Endi esa biznes bu imkoniyatdan foydalanishni o‘rganishi kerak”, — deya ta’kidladi u.
Bozor va stavkalar
Tadbirkorlar faktoring xizmatining xususiyatlarini yaxshi bilishlari muhim. Har qanday xizmat singari, faktoring ham haq evaziga taqdim etiladigan moliyaviy vosita hisoblanadi. Aleksandr Bogdanovning ta’kidlashicha, hozirgi paytda O‘zbekistondagi faktoring bozoridagi foiz stavkalari turlicha bo‘lib, ular banklarning mablag‘larni qanday manbadan jalb qilganiga bog‘liq.

В Узбекистане объем факторингового портфеля ожидается на уровне 1,5 триллиона сумов
В 2024 году объем факторингового портфеля в Узбекистане составит 1,5 триллиона сумов, а к 2025 году этот показатель может превысить 10 триллионов сумов. Об этом сообщил заместитель председателя Центрального банка Узбекистана Аброхожа Турдалиев на международной конференции по новым методам финансирования бизнеса, сообщает издание Kursiv. Мероприятие было организовано Центральным банком, Международной финансовой корпорацией (IFC) и FCI 5 декабря.
Что такое факторинг?
Факторинг — это финансовая операция, при которой компания продает свои дебиторские задолженности (неоплаченные счета клиентов) финансовой организации и сразу получает деньги. Это позволяет компаниям быстро вернуть оборотный капитал.
Этот инструмент особенно важен для малого и среднего бизнеса, поскольку они обычно сталкиваются с трудностями при получении кредитов или нахождении залога. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в августе этого года в ходе общения с предпринимателями упомянул эту тему. Государственный лидер подчеркнул, что с помощью популяризации факторинга предпринимателям будет предоставлено 20 триллионов сумов оборотных средств, а предприятиям, занимающимся экспортом, — помощь в размере 1 миллиарда долларов.
Модель факторинга в Узбекистане
По словам Аброходжи Турдалиева, Узбекистан совместно с IFC изучил международный опыт.
«Мы проанализировали опыт Турции и Китая и выбрали наиболее эффективную структуру для узбекской модели», — сказал он.
В рамках этой стратегии было принято президентское решение, которое стало основой для создания частных платформ факторинга (на декабрь 2024 года их количество составляет четыре). На сегодняшний день более 2 тысяч предприятий и 25 банков интегрированы в эти системы, для 1,6 тысяч предприятий установлены лимиты на сумму более 2,5 триллионов сумов.
Механизм лимитов
Один из цифровых платформ, директор Oz Planet Александр Богданов объяснил механизм лимитов следующим образом:
«Для банка очень трудно оценить средний бизнес. Оценка крупных клиентов значительно проще. Поэтому мы решили развивать наш продукт с точки зрения установления лимитов и рисков для крупных клиентов. Таким образом, они предоставляют факторинг или кредитные линии своим поставщикам. На основе установленных лимитов крупные клиенты выделяют финансирование для малого и среднего бизнеса через факторинг. В этом процессе не требуется оценивать малый бизнес с точки зрения кредитных рисков. В результате мы оцениваем поставщиков, исключая необходимость в сложных расчетах для малых компаний".
Как добавил Аброходжа Турдалиев, самой важной особенностью факторинга является скорость принятия решений (через электронные платформы) и отсутствие требований к залогу или сложным документам.
«Это позволяет малому бизнесу быстро получить необходимые ресурсы и увеличить производственные мощности», — сказал он.
Важность факторинговых услуг для малого и среднего бизнеса
Менеджер IFC по Узбекистану и Туркменистану Нил Маккейн отдельно отметил важность факторинговых услуг для малого и среднего бизнеса.
«Факторинг позволяет малому бизнесу передавать риски крупным компаниям. Когда банк предоставляет капитал малому предприятию, он берет на себя риски со стороны покупателя», — сказал он.
По мнению Маккейна, без необходимой инфраструктуры и законодательства развитие факторинга было бы невозможным. Однако на сегодняшний день эта ситуация значительно изменилась благодаря усилиям, проведенным совместно с Центральным банком.
«Расширение факторинговых операций создает большие возможности для экономики и способствует созданию новых рабочих мест», — добавил Маккейн.
Чем больше финансовых инструментов предоставляется, тем быстрее растет экономика
«Мы, как международный финансовый институт, обычно обсуждаем привлечение иностранных инвестиций. Однако в любой стране основную часть рабочих мест и экономического роста обеспечивают малые и средние предприятия. В Узбекистане необходимо создавать около миллиона новых рабочих мест каждый год, и 80% из них будет связано с развитием малого и среднего бизнеса. Чем больше финансовых инструментов предоставляется для их развития, тем быстрее будет расти экономика», — добавил представитель IFC.
По словам Маккейна, в ближайшие два года факторинг станет важным финансовым инструментом для узбекских банков. Также ожидается появление специализированных компаний, работающих с этим инструментом.
Задачи по развитию факторинга
Несмотря на текущие успехи, существует множество задач, которые еще предстоит решить. Например, осведомленность предпринимателей о факторинговых услугах остается на низком уровне, а банки ощущают потребность в повышении квалификации сотрудников для внедрения этих услуг.
По мнению Александра Богданова, для развития факторинговых операций необходимо мобилизовать значительные усилия и ресурсы.
«Мы продолжаем помогать банкам внедрять продукт и предоставлять его клиентам», — сказал он.
По словам заместителя председателя Центрального банка Аброраходжи Турдалиева, система готова к использованию: «Есть банки, платформы и законодательство. Теперь бизнесу нужно научиться использовать эту возможность», — подчеркнул он.
Рынок и ставки
Предприниматели должны хорошо разбираться в особенностях факторинговых услуг. Как и любая услуга, факторинг является финансовым инструментом, предоставляемым за вознаграждение. Как отметил Александр Богданов, в настоящее время процентные ставки на рынке факторинга в Узбекистане варьируются и зависят от того, из какого источника банки привлекают средства.