Epilepsiya qanday xastalik?
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, sayyoramiz bo‘yicha 50 milliondan ortiq kishi epilepsiya kasalligidan aziyat chekmoqda. Achinarlisi, keyingi davrda ular soni yiliga 5 million nafarga ortyapti.
Bu patologiya – bosh miyaning surunkali xastaligi. U 70 foiz holatda 20 yoshgacha bo‘lgan davrda rivojlanadi.
Biroq epilepsiya har doim ham yaqqol alomatlar bilan namoyon bo‘lmaydi. Bu esa xastalikni erta bosqichda aniqlash imkonini pasaytiradi. Oqibatda turli asoratlar kelib chiqishi mumkin.
Masalan, fotostimulyatsiya — kasallikka tashxis qo‘yishning asosiy usullaridan biri. Bu jarayonda tibbiy texnologiya yordamida bemor ko‘ziga yorqin nur chaqnashlari yo‘naltiriladi.
Ammo mazkur usul faqat fotosensitiv epilepsiyani aniqlashda qo‘l keladi. Xastalikning yorug‘likka sezuvchanligi bo‘lmagan turiga tashxis qo‘yishda esa yangi diagnostika usullariga ehtiyoj bor edi.
Tadqiqotda 108 nafar ishtirokchi qatnashgan
Rossiyaning Boltiq federal universiteti hamda N.I. Pirogov nomidagi milliy tibbiy jarrohlik markazi olimlari elektroensefalografiya tahlilining yangi usulini ishlab chiqdi. Bu jarayonda sun’iy intellekt texnologiyasidan foydalaniladi.
Tadqiqotchilar yangi turdagi tekshiruvni 108 nafar kishida sinovdan o‘tkazdi. Ularning yarmi fotosensitiv bo‘lmagan epilepsiya bilan og‘rigan bemorlar, qolgan qismi esa sog‘lom insonlar edi.Ma’lum bo‘lishicha, yangi tahlil usuli epilepsiyaning fotosensitiv bo‘lmagan turiga 71 foiz aniqlikda tashxis qo‘yish imkonini beradi. Kelgusida mazkur yangilik keng qamrovda sinovdan o‘tkazilishi kutilmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, yangi tahlil usuli epilepsiyaning fotosensitiv bo‘lmagan turiga 71 foiz aniqlikda tashxis qo‘yish imkonini beradi. Kelgusida mazkur yangilik keng qamrovda sinovdan o‘tkazilishi kutilmoqda.

Разработан метод выявления эпилепсии с помощью искусственного интеллекта
Разработан метод диагностики эпилепсии с помощью искусственного интеллекта. Новый метод анализа позволяет ставить диагноз эпилепсии фотосенситивного типа с точностью на 71%.
Что такое эпилепсия?
По данным Всемирной организации здравоохранения, более 50 миллионов человек по всему миру страдают от эпилепсии. К сожалению, их число увеличивается на 5 миллионов человек в год.
Эта патология — хроническое заболевание головного мозга. В 70% случаев она развивается до 20 лет.
Однако эпилепсия не всегда проявляется яркими симптомами. Это снижает возможность раннего выявления заболевания, что может привести к различным осложнениям.
Например, фотостимуляция — один из основных методов диагностики болезни. В этом процессе с помощью медицинских технологий на глаза пациента направляются вспышки яркого света.
Однако данный метод подходит только для диагностики фотосенситивной эпилепсии. Для диагностики формы заболевания, не чувствительной к свету, требуются новые методы диагностики.
В исследовании приняли участие 108 человек
Ученые Балтийского федерального университета России и Национального медицинского хирургического центра имени Н.И. Пирогова разработали новый метод анализа электроэнцефалографии с использованием технологий искусственного интеллекта.
Исследователи протестировали новый метод на 108 людях. Половина из них страдали от эпилепсии без фотосенситивности, а другая половина была здоровыми.
Как оказалось, новый метод анализа позволяет ставить диагноз эпилепсии без фотосенситивности с точностью 71%. В будущем ожидается, что эта новинка будет протестирована в более широком масштабе.