Samarqandda fuqaro YPX xodimlari o‘g‘liga elektroshoker qo‘llaganini iddao qilmoqda
UZ24 tahririyatiga Samarqand viloyatida istiqomat qiluvchi fuqaro B. A. dan (1983-yilda tug‘ilgan) murojaat kelib tushdi. Unda Toyloq tumanida murojaatchining o‘g‘li va yo‘l-patrul xizmati xodimlari o‘rtasida yuz bergan mojaro haqida so‘z boradi.
Avtomobil to‘xtatilishi va ziddiyat
Murojaatda aytilishicha, Moliya universiteti (TDIUning) 1-bosqichida o‘qiydigan 18 yoshli yigit avtomobil boshqarib ketayotgan vaqtda YPX xodimlari tomonidan hujjatlarni tekshirish maqsadida to‘xtatilgan. Otaning ta’kidlashicha, o‘sha vaqtda yigitning yonida haydovchilik guvohnomasi bo‘lmagan. Tekshiruv jarayonida yosh haydovchi va xodimlar o‘rtasida kelishmovchilik yuzaga kelgan.
Murojaat muallifining iddao qilishicha, voqea joyida bo'lgan fuqarolik kiyimidagi shaxslardan biri avtomobil oynasini sindirgan. Shundan so‘ng, yigitga nisbatan bir necha bor elektroshoker qo‘llangani aytilmoqda.
Tibbiy ko‘rik xulosasi va ota e’tirozi
Ma’lum qilinishicha, hodisadan so‘ng oila tegishli huquq-tartibot idoralariga ariza bilan yuzlangan. Yigit tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgan bo'lib, taqdim etilgan ma’lumotnomada uning umumiy ahvoli qoniqarli ekani va jiddiy jarohatlar olinmagani qayd etilgan. Biroq, oila yigitning oyoqlarida kuyish izlari mavjudligini aytib, buni elektroshoker ta’siri deb hisoblamoqda.
B. A. o‘g‘lining qoidabuzarligini inkor etmagan holda, xodimlarning harakatlaridan noroziligini shunday bayon qilgan:
“Ha, u avtomobilni haydovchilik guvohnomasisiz boshqargan. Lekin holat bo‘yicha oddiy jarima rasmiylashtirish mumkin edi. Mashina yangi, olinganiga atigi bir oy bo‘ldi. Nega oynani sindirish va unga elektroshoker qo‘llash kerak edi?”
Tahririyat izohi: Mazkur holatga oydinlik kiritish maqsadida UZ24 tahririyati Samarqand viloyati IIB matbuot xizmati bilan bog‘lanishga harakat qildi, biroq hozircha aloqa o‘rnatishning imkoni bo‘lmadi. Tahririyat vakolatli organlardan ushbu voqea yuzasidan qonuniy baho va rasmiy munosabat kutib qoladi.

В Самарканде гражданин утверждает, что сотрудники ДПС применили электрошокер к его сыну
В редакцию UZ24 поступило обращение от жителя Самаркандской области Б.A (1983 года рождения). В нём говорится о конфликте, произошедшем в Тайлакском районе между его сыном и сотрудниками дорожно-патрульной службы.
Остановка автомобиля и возникший конфликт
В обращении указано, что 18-летний молодой человек, обучающийся на первом курсе Финансового университета (ТГЭУ), управлял автомобилем, когда его остановили сотрудники ДПС для проверки документов. По словам отца, на тот момент у молодого человека не было водительского удостоверения. В ходе проверки между водителем и сотрудниками возникло разногласие.
Автор обращения утверждает, что один из находившихся на месте мужчин в гражданской одежде разбил стекло автомобиля, после чего к молодому человеку несколько раз был применён электрошокер.
Медицинское заключение и позиция отца
Сообщается, что после инцидента семья обратилась в соответствующие правоохранительные органы. Молодой человек прошёл медицинское обследование, и в выданной справке указано, что его общее состояние удовлетворительное и серьёзных травм не выявлено. Однако семья утверждает, что у него имеются следы ожогов на ногах, которые, по их мнению, могли возникнуть в результате применения электрошокера.
Б.А, не отрицая нарушения со стороны сына, выразил недовольство действиями сотрудников:
«Да, он управлял автомобилем без водительского удостоверения. Но в этой ситуации можно было просто оформить штраф. Машина новая, её купили всего месяц назад. Зачем было разбивать стекло и применять к нему электрошокер?»
Комментарий редакции
Чтобы прояснить обстоятельства произошедшего, редакция UZ24 попыталась связаться с пресс-службой УВД Самаркандской области, однако установить связь пока не удалось. Редакция ожидает официальную позицию и правовую оценку произошедшего со стороны уполномоченных органов.