O‘zbekistonlik o‘quvchi qizlar EGOI 2025 olimpiadasida ikkita bronza medalini qo’lga kiritdi
O‘zbekistonlik maktab o‘quvchi qizlaridan iborat terma jamoa Bonnda o‘tkazilgan EGOI 2025 qizlar o‘rtasida informatika bo‘yicha Yevropa olimpiadasida ikkita bronza medalini qo‘lga kiritdi.
Ta’lim tashabbusining hamkori — Ucell
Bu ishtirok Raqamli texnologiyalar vazirligining ICT4Girls milliy loyihasi tufayli amalga oshdi. Mazkur loyiha qizlarni IT sohasiga faol jalb etishga alohida e’tibor qaratadi. Shuningdek, ta’lim tashabbusining hamkori bo‘lgan Ucell kompaniyasi ko‘magida xalqaro sayohat moliyalashtirildi.
G‘oliblar va tayyorgarlik jarayoni
Toshkent shahar Olmazor tumanidagi ixtisoslashtirilgan maktabning 8-sinf o‘quvchisi Oysha Mirzatillayeva va Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi 1-ixtisoslashtirilgan maktab-internatning 9-sinf o‘quvchisi Malika Xo‘jamuratova bronza medali bilan taqdirlandi. Bu jiddiy yutuq mashaqqatli tayyorgarlik, qat’iyat va o‘z kuchiga bo‘lgan ishonch natijasi bo‘ldi.
Qizlarning xalqaro olimpiada sari yo‘li ketma-ket ikkinchi yil milliy saralash maydoni bo‘lib xizmat qilayotgan ICT4Girls loyihasidan boshlandi. U mamlakatning barcha hududlaridagi maktab o‘quvchilarini algoritmlarni o‘rganish, dasturlash va jamoaviy ishlashga jalb qiladi. Bu yilgi saralash bosqichida 400 nafarga yaqin maktab o‘quvchisi ishtirok etdi. Hududiy bosqich va respublika final bosqichidan so‘ng terma jamoaning yakuniy tarkibi ma’lum bo‘ldi.
Otgan yilgi ishtirok
Raqamli texnologiyalar vazirligi qoshidagi Raqamli ta’limni rivojlantirish markazining sa’y-harakatlari va Ucell kompaniyasining ko‘magi bilan ta’lim tashabbusi tashkil etildi, g‘oliblarga sovrinlar topshirildi hamda terma jamoaning xalqaro musobaqalardagi ishtiroki moliyaviy ta’minlandi. O‘zbekiston EGOI olimpiadasida ilk bor 2024 yilda ishtirok etib, bronza medalini qo‘lga kiritgan edi.

Узбекские школьницы завоевали две бронзовые медали на олимпиаде EGOI 2025
Команда, состоящая из школьниц Узбекистана, завоевала две бронзовые медали на Европейской олимпиаде по информатике для девочек EGOI 2025, которая прошла в Бонне.
Партнер образовательной инициативы — Ucell
Участие в олимпиаде стало возможным благодаря национальному проекту ICT4Girls Министерства цифровых технологий Узбекистана. Этот проект уделяет особое внимание активному привлечению девочек в сферу информационных технологий. Также с помощью компании Ucell, партнера образовательной инициативы, была профинансирована международная поездка.
Победители и подготовка
Бронзовые медали были вручены ученицам 8 класса специализированной школы в Алмазарском районе Ташкента, Ойшой Мирзатиллаевой, и ученице 9 класса специализированной школы-интерната Республики Каракалпакстан, Малике Ходжамурматовой. Этот значимый успех стал результатом упорной подготовки, решимости и уверенности в своих силах.
Путь девочек к международной олимпиаде начался с проекта ICT4Girls, который второй год подряд служит национальной отборочной площадкой. Проект привлекает школьников со всего региона к изучению алгоритмов, программирования и командной работы. В этом году на этапе отбора приняли участие около 400 школьников. После региональных и республиканских этапов был определен состав национальной команды.
Прошлогоднее участие
С помощью усилий Центра по развитию цифрового образования при Министерстве цифровых технологий Узбекистана и компании Ucell была организована образовательная инициатива, вручены призы победителям, а также обеспечено финансовое участие команды в международных соревнованиях. Впервые Узбекистан принял участие в олимпиаде EGOI в 2024 году и завоевал бронзовую медаль.