O‘zbekiston Respublikasida qon bilan ishlash xizmatlarini modernizatsiya qilish va sog‘liqni saqlash tizimini yanada mustahkamlash maqsadida beg‘araz donorlik madaniyatini rivojlantirishga qaratilgan islohotlar doirasida yangi qonun qabul qilindi.
Tibbiy xizmatlarni modernizatsiya qilish va texnik bazani mustahkamlash
Mamlakatimizda qon bilan ishlash xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash va zamonaviy tibbiy jihozlar bilan ta’minlash ustuvor vazifa sifatida belgilangan. Bu chora-tadbirlar tibbiyot sohasida innovatsiyalarni joriy etish va sog‘liqni saqlash tizimini zamonaviy talablar asosida qayta qurishga qaratilgan.
Yangi qonun va donorlik imtiyozlari
Ushbu qonun donorlik harakatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida bir qator yangi imtiyozlarni joriy etadi. Xususan, “O‘zbekiston Respublikasi faxriy donori” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxs uchun beriladigan pul mukofoti bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) 15 baravariga oshirilmoqda (ilgari 5 baravar edi). Bundan tashqari, donorlarga har yili o‘zlariga qulay bo‘lgan vaqtda mehnat ta’tiliga chiqish, shahar yo‘lovchilar transportidan (yo‘nalishli va yo‘nalishsiz taksilardan tashqari) bepul foydalanish va sanatoriy-kurortlarda davolanish uchun yo‘llanmalarni navbatsiz olish huquqi taqdim etiladi.
Beg‘araz donorlik madaniyatini rivojlantirish
Mahalliy davlat hokimiyati organlariga beg‘araz donorlik madaniyatini shakllantirish, uni keng jamoatchilik ishtirokida rivojlantirish va donorlarga sifatli xizmatlar ko‘rsatish vazifalari yuklatildi. Ushbu qonun donorlarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishning qo‘shimcha huquqiy asoslarini yaratish orqali sog‘liqni saqlash tizimini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Теперь почётные доноры могут бесплатно пользоваться общественным транспортом
В Республике Узбекистан принят новый закон в рамках реформ, направленных на развитие культуры безвозмездного донорства, модернизацию службы работы с кровью и дальнейшее укрепление системы здравоохранения.
Модернизация медицинских услуг и укрепление технической базы
В стране приоритетными задачами определены дальнейшее совершенствование деятельности учреждений службы работы с кровью, укрепление их материально-технической базы и оснащение современным медицинским оборудованием. Эти меры направлены на внедрение инноваций в сфере медицины и модернизацию системы здравоохранения в соответствии с современными требованиями.
Новый закон и льготы для доноров
В рамках нового закона вводится ряд дополнительных льгот для поддержки донорского движения. В частности, денежное вознаграждение для лиц, награждённых нагрудным знаком «Почётный донор Республики Узбекистан», увеличивается до 15-кратного размера базовой расчётной величины (ранее было 5-кратным). Кроме того, донорам предоставляется право ежегодно брать отпуск в удобное для них время, бесплатно пользоваться городским пассажирским транспортом (за исключением маршрутных и немаршрутных такси), а также получать путёвки на санаторно-курортное лечение вне очереди.
Развитие культуры безвозмездного донорства
Органам местного государственного управления поручено формирование культуры безвозмездного донорства, её развитие с участием широкой общественности и обеспечение качественного обслуживания доноров. Этот закон создаёт дополнительные правовые основания для поддержки и стимулирования доноров, что способствует укреплению системы здравоохранения.