Ipoteka bank OTP Group va Beelab AJ o’rtasida raqamli moliyaviy mahsulotlar sohasida strategik hamkorlik o‘rnatildi
Ipotekabank
Ipoteka bank OTP Group va «Beelab» AJ (Beepul fintech-servisi ishlab chiqaruvchi) o‘zaro tushunish memorandumini imzolab, raqamli moliyaviy yechimlarni ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha strategik hamkorlikni boshlashdi. Tomonlar xususiy mijozlar hamda kichik biznes uchun mo‘ljallangan kreditlash, depozitlar va bank kartalari bo‘yicha integratsiyalashgan xizmatlar ustida birgalikda ishlashga kelishib oldi.
Hamkorlikning birinchi bosqichida 2025-yilning yaqin oylarida Beepul ilovasida foydalanishga topshiriladigan kobrend kartalar va raqamli mikrokreditlar joriy etilishi rejalashtirilgan. Keyinchalik tomonlar takliflar assortimenti — depozit mahsulotlari, shuningdek UZCARD va HUMO virtual hamda jismoniy kartalar chiqarishni kengaytirishni ko‘zda tutmoqda.
«Ipoteka bankning, ayniqsa, OTP xalqaro bank guruhi tarkibiga qo‘shilganidan keyingi faol rivojlanish davri, asosiy hamkorliklar orqali imkoniyatlarimizni kengaytirishga xizmat qildi. Ushbu hamkorlikni zamonaviy raqamli yechimlar yordamida moliyalashtirish imkoniyatini oshirish uchun strategik imkoniyat deb hisoblaymiz. Bu qulay, texnologik va mijozga yo‘naltirilgan bank yaratish yo‘lida muhim qadamdir», — dedi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruvi Raisining o‘rinbosari Dmitriy Sapronov.
«Beepul allaqachon kundalik xarajatlarni boshqarish va to‘lovlar uchun qulay vositaga aylangan. Ipoteka Bank OTP Group bilan hamkorlik platformamiz ekotizimini kengaytirish va foydalanuvchilarga kreditlar, omonatlar hamda kartalarga raqamli formatda kirishni taqdim etish imkonini beradi. Biz moliyaviy xizmatlar qulay, shaffof va doimo qo‘l ostida bo‘lishini maqsad qilganmiz», — dedi Beelab AJ direktori Anatoliy Pavlinov (Beepul fintech-servisi).
Hamkorlik doirasida allaqachon qo‘shma loyiha jamoasi tuzilib, texnik integratsiya boshlangan. Kelajakdagi yo‘nalishlardan biri — «hozir sotib ol, keyin to‘la» (BNPL) formatidagi mahsulotlarni joriy etish va xalqaro to‘lov tizimlari ko‘brend kartalarini chiqarishdir.
Ipoteka bank OTP Group haqida
Ipoteka bank - O'zbekistondagi yetakchi bank muassasasi va 2023 yildan xalqaro OTP guruhining a'zosi sifatida faoliyat ko’rsatib keladi. Bank guruh tarkibiga kirgach keng ko‘lamli transformatsiya jarayonlari kuzatildi, xususan, ixtisoslashgan ipoteka muassasasidan rivojlangan raqamli va korporativ infratuzilmaga ega universal bankka aylanmoqda.
2024 yilda Ipoteka bank yuqori natijalarga erishdi: sof foyda 1,84 trillion so‘m (taxminan 145 million AQSh dollari), kapital rentabelligi (ROE) — 30%, xarajatlar daromadga nisbati esa 38% ga qisqardi. Bankning mijozlar bazasi esa 1,7 milliondan oshdi.

Ipoteka bank OTP Group и Beelab объявляют о стратегическом партнёрстве в области цифровых финансовых продуктов
Ipoteka bank OTP Group и АО «Beelab» (разработчик финтех-сервиса Beepul) подписали меморандум о взаимопонимании, ознаменовав начало стратегического сотрудничества в сфере разработки и внедрения цифровых финансовых решений. Стороны договорились о совместной работе над интегрированными сервисами кредитования, депозитов и банковских карт, ориентированных как на частных клиентов, так и на малый бизнес.
На первом этапе партнёрства планируется запуск кобрендовых карт и цифровых микрозаймов, которые будут доступны в приложении Beepul уже в ближайшие месяцы 2025 года. В дальнейшем стороны рассматривают расширение линейки предложений: депозитные продукты, а также выпуск виртуальных и физических карт UZCARD и HUMO.
«Период активного развития Ipoteka Bank, особенно после присоединения к международной банковской группе OTP, ознаменован расширением наших возможностей через ключевые партнёрства. Мы рассматриваем данное сотрудничество как стратегическую возможность повысить доступность финансирования за счёт современных цифровых решений. Это важный этап на пути к созданию удобного, технологичного и клиентоориентированного банка», — отметил Дмитрий Сапронов, заместитель Председателя Правления Ipoteka Bank OTP Group.
«Beepul уже стал привычным инструментом для оплаты и управления повседневными расходами. Партнёрство с Ipoteka Bank OTP Group позволяет нам расширить экосистему платформы и предложить пользователям доступ к кредитам, вкладам и картам в привычном для них цифровом формате. Мы стремимся к тому, чтобы финансовые сервисы были удобными, прозрачными и всегда под рукой», — прокомментировал Анатолий Павлинов, директор AO «Beelab» (финтех сервис Beepul).
В рамках партнёрства уже создана совместная проектная команда, которая приступила к технической интеграции. Среди перспективных направлений — запуск продуктов формата «покупай сейчас, плати позже» (BNPL), а также выпуск кобрендовых карт международных платёжных систем.
О Ipoteka bank OTP Group
Ipoteka bank входит в состав международной банковской группы OTP Group с 2023 года. После присоединения банк начал масштабную трансформацию: от специализированного ипотечного учреждения — к универсальному банку с развитой цифровой и корпоративной инфраструктурой. В 2024 году Ipoteka bank достиг впечатляющих показателей: чистая прибыль составила 1,84 трлн сумов (около $145 млн), рентабельность капитала (ROE) — 30%, а коэффициент затрат к доходам снизился до 38%. Клиентская база банка превысила 1,7 млн человек.