Talabalar uylariga xavfsiz yetib borishi uchun qo‘shimcha avtobuslar yo‘lga qo‘yiladi
19-dekabr kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi. Bu hadqa vazirlik matbuot xizmati xabar berdi. Unda talabalarning qishki ta’til davrini mazmunli tashkil etish, ularning ta’tilni o‘z oilalari davrasida o‘tkazishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratish masalasi muhokama qilindi.
Vazirning mas’uliyatga chaqiruvi
Majlisda vazirlik mas’ullari, Transport vazirining birinchi o‘rinbosari Mamanbiy Omarov, shuningdek, oliy ta’lim tashkilotlari rahbarlari qatnashdi.
Yig‘ilishda vazir: “Talabalarning o‘z uylari, ota-onalari bag‘riga xavfsiz va sog‘-salomat yetib borishiga har birimiz birdek mas’ulmiz” – deya ta’kidladi.
Qishki ta’tilga tayyorgarlik ishlari
Qishki taʼtil boshlanishi munosabati bilan Toshkent shahridan hududlarga joʻnab ketadigan 118 mingga yaqin talabaning oʻz uylariga xavfsiz yetib borishi va qaytib kelishi uchun Transport vazirligi hamkorligida amaliy choralar koʻrilayotgani taʼkidlandi.
12-dekabrdan boshlab 50 foiz chegirmaga ega imtiyozli biletlar avia va temiryoʻl kassalari hamda avtovokzallarda sotish boshlangan bo'lib, qoʻshimcha ravishda Oʻzbekiston milliy, Toshkent davlat iqtisodiyot va Toshkent davlat agrar universitetlarida “Sayyor kassalar” tashkil etildi.
Qo‘shimcha transport qatnovlari
Shuningdek, 26-dekabrga qadar ehtiyojga ko‘ra Transport vazirligi bilan hamkorlikda qoʻshimcha avtobus hamda temir yoʻl poyezdlari qatnovlari yo‘lga qo‘yiladi.
Toshkent shahridan hududlarga bir yo‘nalishda joʻnab ketish istagini bildirgan talabalar soni 40 nafardan oshganda, Transport vazirligi tomonidan avtobus tashkil etib berilishi maʼlum qilindi.

Для обеспечения безопасного возвращения студентов домой будут запущены дополнительные автобусы
19 декабря министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов провёл совещание, о чём сообщила пресс-служба министерства. На встрече обсуждались вопросы организации зимних каникул для студентов и создание необходимых условий для их проведения в кругу семьи.
Призыв министра к ответственности
В совещании приняли участие представители министерства, первый заместитель министра транспорта Маманбе Омаров, а также руководители высших учебных заведений.
Министр подчеркнул: «Мы все несем одинаковую ответственность за то, чтобы студенты благополучно и безопасно вернулись к своим семьям и домой».
Подготовка к зимним каникулам
В связи с началом зимних каникул было отмечено, что для безопасного возвращения около 118 тысяч студентов из Ташкента в регионы и обратно принимаются практические меры в сотрудничестве с Министерством транспорта.
С 12 декабря началась продажа льготных билетов с 50%-ной скидкой в авиа- и железнодорожных кассах, а также на автовокзалах. Дополнительно были организованы «мобильные кассы» в Национальном университете Узбекистана, Ташкентском государственном экономическом университете и Ташкентском государственном аграрном университете.
Дополнительные транспортные рейсы
До 26 декабря в случае необходимости совместно с Министерством транспорта будут организованы дополнительные автобусные рейсы и железнодорожные поезда.
Было также отмечено, что если число студентов, желающих выехать из Ташкента в одном направлении, превысит 40 человек, Министерство транспорта организует автобус.
Эти меры направлены на обеспечение безопасного и содержательного проведения зимних каникул для студентов.