Osiyoning o‘zbekistonlik eng yaxshi yosh o‘yinchisiga Ispaniya va Fransiyadan qiziqishlar bo‘lmoqda
Ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston milliy jamoasi hamda SSKA klubi yarimhimoyachisi Abbosbek Fayzullayevga Fransiya chempionatining “Monako” hamda Ispaniya LaLigasining “Real Sosiyedad” jamoalaridan qiziqish bo‘lmoqda.
Fransiya klubi qiziqishi
Klub Abbosbek Fayzullayev uchun 15 million yevro to‘lashga tayyor. “Agar Abbosbek Fayzullayevga “Monako”dan shunday taklif tushadigan bo‘lsa, o‘ylab o‘tirmay ketishi kerak. SSKAning o‘zi ham buncha mablag‘ evaziga uni qo‘yib yuborishi aniq. Bugungi sharoitda 15 million yevro – katta pul. Namuna uchun uzoqqa bormaylik, “Monako”da o‘ynayotgan Aleksandr Golovin yaqqol misol. Agar bu transfer amalga oshsa, Fayzullayev uchun top-ligaga yo‘l ochiladi” — deydi Rossiya terma jamoasi va “Selta” klubi sobiq futbolchisi Aleksandr Mostovoy. Ushbu taklifga qaramay SSKA klubi qishki transfer oynasida Fayzullayevni sotib yuborishni istamayapti, klub futbolchi bilan xayrlashishga tayyor emas.
Picture background
“Real Sosiedad” qiziqishi
Yana bir manba Metaratingsning e’lon qilgan axborotiga ko‘ra, sirdaryolik yosh futbolchiga Ispaniyaning “Real Sosiedad” jamoasi ham qiziqish bildirmoqda. Qiziqarlisi, futbolchining o‘zi ham intervyularida ispan futbolini o‘zi uchun ma’qul ko‘rishini va ispan tilini o‘rganayotganini ma’lum qilgan. Agarda moliyaviy tomonlama kelishuvlar o‘z o‘rnida bo‘lsa, futbolchi ko‘p ehtimol Ispaniya jamoasi taklifini tanlashi mumkin.
Fayzullayev transferi
Fayzullayev o'tgan yozda "Paxtakor"dan "SSKA"ga transfer qilingandi. Futbolchining ushbu klub bilan shartnomasi 2026-yilning yoziga qadar tuzilgan va shartnomani 12 oyga uzaytirish imkoni mavjud. Ushbu transfer 500 ming yevroga baholangan. Ilk mavsumning o'zidayoq o'zini ko'rsatgan legionerimizni Transfermarkt portali bugungi kunda 6 mln. yevroga baholamoqda.
Futbolchi haqida
Abbosbek Fayzullayev 2003-yilning 3-oktyabr sanasida tug‘ilgan. Ayni paytda Abbos O‘zbekistondagi eng qimmat futbolchi hisoblanadi. Transmarket portali unga 6 million yevro narx belgilagan. Fayzullayev yakunlanayotgan mavsum Rossiya chempionati va kubogida 13 ta o‘yin o‘tkazdi. Mazkur o‘yinlarda 2 ta gol urdi va 5 ta golli uzatma amalga oshirdi. Timur Kapadze jamoasining asosiy “figura”laridan biri bo‘lgan Abbosbek U23 Osiyo chempionatida 3 ta o‘yin o‘tkazdi va 1 ta golli uzatma amalga oshirdi. Shuningdek, u Olimpiyada o‘yinlarida terma jamoamiz bilan birga barcha o‘yinlarda maydonga tushgan.
Ma'lumot uchun, O‘zbekiston milliy terma jamoasi va Rossiyaning SSKA klubi a’zosi 29-oktyabr kuni Osiyo futbol konfederatsiyasi tomonidan qit’a futbolining eng yaxshilarini taqdirlash marosimida yilning eng yaxshi yosh futbolchisi, deb e’tirof etilib, maxsus sovrin bilan taqdirlandi.

Восточная Азия проявляет интерес к лучшему молодому игроку Узбекистана из Испании и Франции
По данным источников, к полузащитнику сборной Узбекистана и клуба ЦСКА Аббосбеку Файзуллаеву проявляют интерес французский клуб «Монако» и испанская команда Ла Лиги «Реал Сосьедад».
Интерес французского клуба
Клуб готов заплатить за Аббосбека Файзуллаева 15 миллионов евро. «Если Аббосбек получит предложение от «Монако», ему нужно будет без раздумий соглашаться. ЦСКА точно отпустит его за такую сумму. В сегодняшних условиях 15 миллионов евро — это большие деньги. В качестве примера, можно привести Александра Головина, который играет в «Монако». Если этот трансфер состоится, для Файзуллаева откроется путь в топ-лигу», — отметил бывший игрок сборной России и клуба «Сельта» Александр Мостовой.
Несмотря на это предложение, клуб ЦСКА не хочет продавать Файзуллаева в зимнее трансферное окно, и клуб не готов прощаться с футболистом.
Интерес «Реал Сосьедада»
Согласно информации, опубликованной Metaratings, к молодому футболисту из Сырдарьи проявляет интерес испанский клуб «Реал Сосьедад». Интересно, что сам футболист в своих интервью не раз заявлял, что испанский футбол ему подходит, и что он изучает испанский язык. Если финансовые условия будут подходящими, есть большая вероятность, что он выберет предложение испанской команды.
Трансфер Файзуллаева
Прошлым летом Файзуллаев был переведен из «Пахтакора» в ЦСКА. Контракт футболиста с этим клубом подписан до лета 2026 года, с возможностью продлить его еще на 12 месяцев. Этот трансфер был оценен в 500 тысяч евро. Уже в первом сезоне наш легионер показал себя с лучшей стороны, и на данный момент Transfermarkt оценивает его в 6 миллионов евро.
О футболисте
Аббосбек Файзуллаев родился 3 октября 2003 года. В настоящее время Аббос является самым дорогим футболистом Узбекистана. Портал Transfermarkt оценивает его в 6 миллионов евро. Файзуллаев завершившийся сезон провел 13 матчей в чемпионате и Кубке России. В этих матчах он забил 2 гола и отдал 5 голевых передач. Аббосбек, являясь одним из ключевых игроков команды Тимура Кападзе, сыграл 3 матча на чемпионате Азии среди игроков до 23 лет и отдал 1 голевую передачу. Кроме того, он принимал участие во всех матчах Олимпийских игр с нашей национальной сборной.
Для справки, 29 октября Аббосбек Файзуллаев, являющийся членом национальной сборной Узбекистана и клуба ЦСКА России, был признан лучшим молодым футболистом года на церемонии награждения лучших игроков футбола Азии, организованной Азиатской футбольной конфедерацией, и был удостоен специальной премии.