Afg‘onistonda terrorchilarni tayyorlash lagerlari soni ortib bormoqda
BMT monitoring guruhining so‘nggi hisobotiga ko‘ra, Afg‘onistonda terrorchilarni tayyorlash lagerlari soni sezilarli darajada oshgan
BMT ma’lumotlari
Ushbu lagerlar Al-Qoida va Tolibon ko‘magida “Tehrik-e Tolibon” hamda “Jamoat Ansorulloh” kabi terrorchi guruhlar tomonidan tashkil etilmoqda. Jangarilarni tayyorlashning asosiy markazlari sharqiy Xost, Kunar va Nangarhor viloyatlarida, Pokiston bilan chegara yaqinida joylashgan. Hisobotga ko‘ra, “Al-Qoida” terror tashkiloti Afg‘onistonning 34 viloyatidan 14 tasida nishonlarni nazorat qiladi. Yana bir qator manbalar “Jamoat Ansorulloh” Tojikiston hukumatini ag‘darish uchun jangarilarni faol tayyorlayotganini ham iddao qiladi.
Terrorchi guruhlar haqida
“Jamoat Ansorulloh” Afg‘onistonning Badaxshon viloyatida, Tojikiston bilan chegarada joylashgan tojik hukumatiga qarshi islomiy guruh hisoblanadi. 2006-yilda tashkil etilgan tashkilotning maqsadi Tojikistonni islom amirligiga aylantirish deya ma’lum qilingan. Tashkilot rahbari Tojikiston fuqarosi Muhammad Sharifov (Mehdi Arsalan nomi bilan mashhur). “Tehrik-e Tolibon” 2007-yilda tuzilgan Pokistonda radikal islomiy davlat barpo etish tarafdori bo‘lgan guruh hisoblanadi. Guruh harbiy va tinch aholi nishonlariga ko‘plab hujumlar urishtirganlikda gumonlanadi. 2018-yildan buyon uni Nur Vali Mehsud boshqarib kelmoqda.
Mintaqa uchun potensial xavf
Ekspertlarning ta’kidlashicha, 2021-yilda “Tolibon” hokimiyat tepasiga kelganidan so‘ng Afg‘oniston radikal guruhlarni jalb qilish markaziga aylangan. PIR markazi tahliliga ko‘ra, mamlakatda 30 dan ortiq ekstremistik tashkilotlar faoliyat ko‘rsatmoqda, ular orasida “Al-Qoida” va “Islomiy davlat” ham Afg‘onistondan jangarilarni tayyorlash va mintaqada o‘z ta’sirini kengaytirish uchun foydalanmoqda. O‘z o‘rnida Afg‘onistonda terrorchilar lagerlari soni ortib borayotgani xalqaro hamjamiyatni jiddiy tashvishga solmoqda. Pokistonga ortib borayotgan hujumlar, Tojikistonga tahdid va radikal guruhlar ta’sirining kuchayishi butun mintaqa xavfsizligi uchun potensial xavflarni keltirib chiqarmoqda.

В Афганистане растёт количество лагерей по подготовке террористов
Согласно последнему отчету мониторинговой группы ООН, количество лагерей по подготовке террористов в Афганистане значительно возросло.
Данные ООН
Эти лагеря создаются террористическими группировками, такими как «Техрик-е Талибан» и «Джамоат Ансоруллох», при поддержке «Аль-Каиды» и «Талибана». Основные центры подготовки боевиков расположены в восточных провинциях Хост, Кунар и Нангархар, недалеко от границы с Пакистаном. Согласно отчету, террористическая организация «Аль-Каида» контролирует цели в 14 из 34 провинций Афганистана. Кроме того, ряд источников утверждает, что «Джамоат Ансоруллох» активно готовит боевиков с целью свержения правительства Таджикистана.
О террористических группировках
«Джамоат Ансоруллох» — исламистская группировка, базирующаяся в афганской провинции Бадахшан, у границы с Таджикистаном, и выступающая против таджикского правительства. Основанная в 2006 году, организация заявляет своей целью превращение Таджикистана в исламский эмират. Ее лидер — гражданин Таджикистана Мухаммад Шарифов, известный под именем Мехди Арслан.
«Техрик-е Талибан» — радикальная группировка, созданная в 2007 году с целью построения исламского государства в Пакистане. Она подозревается в многочисленных атаках на военные и гражданские объекты. С 2018 года организацию возглавляет Нур Вали Мехсуд.
Потенциальная угроза для региона
Эксперты отмечают, что с приходом «Талибана» к власти в 2021 году Афганистан стал центром притяжения для радикальных группировок. По данным аналитического центра PIR, в стране действует более 30 экстремистских организаций, включая «Аль-Каиду» и «Исламское государство», которые используют Афганистан для подготовки боевиков и расширения своего влияния в регионе.
Рост числа террористических лагерей в Афганистане вызывает серьезную обеспокоенность международного сообщества. Увеличение атак на Пакистан, угрозы Таджикистану и усиление влияния радикальных групп создают потенциальные риски для безопасности всего региона.