O‘zbekiston chempionatining eng yaxshilari nomi ma’lum bo‘ldi
PFL ortda qolgan mavsumning eng yaxshi yosh futbolchisi nomini e’lon qildi. Unga ko‘ra, "Surxon" jamoasining 19 yoshli hujumchisi Abdug‘afur Haydarov yilning eng yaxshi yosh futbolchisi deb topildi. Abdug‘afur Haydarov ortda qolgan mavsum Superliga va O‘zbekiston kubogida jami 15 ta o‘yinda 8 ta gol urgan.
Mavsum kashfiyoti
30 yoshigacha asosan Proligada o‘ynagan “Dinamo” hujumchisi Anvarjon Hojimirzayev yakunlangan mavsumda Superligada eng ko‘p gol urgan o‘zbekistonlik futbolchi bo‘ldi. Anvar Hojimirzayev ortda qolgan mavsum Superligada 25 ta o‘yinda 10 ta gol urdi va bitta assist qayd etdi. “Dinamo” rahbariyati va murabbiylar shtabi qaroriga ko‘ra, yakunlangan mavsumda jamoa sharafini munosib himoya qilib, jamoaning Superligadagi eng yaxshi to‘purariga aylangan Anvarjon Hojimirzayev 2025-yilni ham Samarqand jamoasi safida o‘tkazishini ma’lum qilgan. U O‘FA tomonidan O‘zbekistonning 2024-yildagi eng yaxshi futbolchisi nomiga da’vogarlar qatoriga kiritilgan.
Yil murabbiyi
Ro‘ziqul Berdiyev O‘zbekiston chempionatida 2024 yilning eng yaxshi murabbiy deb topildi. 53 yoshli mutaxassis yakunlangan mavsumda “Nasaf” bilan ilk bor mamlakat chempionligini qo‘lga kiritdi. Ro‘ziqul Berdiyev "Nasaf" ustozi sifatida ilk bor 2012-yilgi mavsumda ishga kirishgandi. Ro‘ziqul Berdiyev jamoadagi 12-yillik faoliyati davomida 5 bor bronza, 3 bor kumush medallarini, 4 marotaba mamlakat kubogi va 2 karra Superkubokni qo‘lga kiritdi.
Mavsumning eng chiroyli goli
PFL "Metallurg" futbolchisi Marko Milichkovichning 90+8-daqiqada “Paxtakor” darvozasiga kiritgan golini mavsumning eng chiroyli goli sifatida e’tirof etdi.
Eng yaxshi legioner
Vladimir Yovovich Superligada mavsumning eng yaxshi legioneri deb topildi. O‘zbekiston chempionatiga keladigan bolqonlik futbolchilarning aksari o‘z milliy jamoasida o‘ynamaydi. Ammo “So‘g‘diyona” futbolchisi Vladimir Yovovich Chernogoriyaning asosiy futbolchilaridan biri hisoblanadi. U hozirgacha Chernogoriya milliy jamoasida 58 ta o‘yinda maydonga tushgan. Shunga mos ravishda u mamlakat chempionatida ham o‘zini munosib ko‘rsata oldi. Yovovich joriy mavsum Superliga va O‘zbekiston kubogi doirasida 28 ta o‘yinda 10 ta gol urgan hamda 10 ta assist qayd etgan.
Eng yaxshi futbolchi
“Nasaf” tayanch yarim himoyachisi Akmal Mozgovoy Superligada mavsumning eng yaxshi futbolchisi deb topildi. 24 yoshli Akmal Mozgovoy ortda qolgan mavsum Superliga va O‘zbekiston kubogida 26 ta o‘yinda 5 ta gol urdi va bitta assist qayd etdi. Futbolchining “Lokomotiv” (1:0) darvozasiga qaychi uslubida urgan goli Qarshi klubiga ilk chempionlikni keltirdi. Mozgovoy 2018-yildan beri Qarshi klubida o‘ynaydi. U jamoa bilan 3 marta O‘zbekiston Kubogini, ikki bor O‘zbekiston Superkubogini hamda bir bor mamlakat chempionligini qo‘lga kiritgan.
2024-yil Superliga laureatlari
O‘zbekiston professional futbol ligasi qolgan o‘ynalishlarda ham Superliga laureatlari nomini ma’lum qildi. Ular quyidagilar:

Стали известны лучшие игроки чемпионата Узбекистана
В конференц-зале стадиона «Бунёдкор» наградили лучших представителей Суперлиги в различных номинациях: лучший молодой футболист года, открытие сезона, тренер года, самый красивый гол сезона, лучший легионер и лучший футболист.
Лучший молодой футболист года
ПФЛ объявила имя лучшего молодого футболиста прошедшего сезона. Им стал 19-летний нападающий команды «Сурхон» Абдугафур Хайдаров. В сезоне Хайдаров провел 15 матчей в Суперлиге и Кубке Узбекистана, забив 8 голов.
Открытие сезона
Нападающий «Динамо» Анваржон Ходжимирзаев, ранее игравший в основном в Про-лиге, стал лучшим бомбардиром среди узбекских футболистов в Суперлиге. В завершившемся сезоне он провел 25 матчей, забил 10 голов и отдал 1 результативную передачу. Руководство и тренерский штаб «Динамо» решили, что Ходжимирзаев продолжит защищать цвета команды Самарканда в 2025 году. Также он включен в число претендентов на звание лучшего футболиста Узбекистана 2024 года по версии УФА.
Тренер года
Рузикул Бердиев был признан лучшим тренером чемпионата Узбекистана 2024 года. 53-летний специалист впервые в своей карьере привел «Насаф» к чемпионскому титулу. Бердиев работает с «Насафом» с 2012 года. За 12 лет он пять раз выигрывал бронзовые медали, трижды — серебро, а также завоевал 4 Кубка Узбекистана и 2 Суперкубка.
Самый красивый гол сезона
ПФЛ признала самым красивым голом сезона мяч, забитый Марко Миличковичем из «Металлурга» на 90+8 минуте в ворота «Пахтакора».
Лучший легионер
Владимир Ёвович был назван лучшим легионером сезона в Суперлиге. Большинство балканских футболистов, приезжающих в чемпионат Узбекистана, не играют за свои национальные сборные. Однако Ёвович, представляющий «Согдиану», является одним из основных игроков сборной Черногории, за которую провел 58 матчей. В этом сезоне он сыграл 28 матчей в Суперлиге и Кубке Узбекистана, забил 10 голов и отдал 10 результативных передач.
Лучший футболист сезона
Акмал Мозговой, опорный полузащитник «Насафа», был признан лучшим футболистом сезона в Суперлиге. 24-летний Мозговой провел 26 матчей в Суперлиге и Кубке Узбекистана, забив 5 голов и сделав 1 результативную передачу. Его эффектный гол в ворота «Локомотива» (1:0) принес «Насафу» первый в истории чемпионский титул. С 2018 года Мозговой выступает за клуб из Карши, с которым выиграл 3 Кубка Узбекистана, 2 Суперкубка и один чемпионский титул.
Лауреаты Суперлиги 2024 года
Профессиональная футбольная лига Узбекистана также объявила имена лауреатов Суперлиги в других номинациях: