O‘zbekistonning energetika sektori yirik o‘zgarishlar sari intilmoqda. So‘nggi besh yil ichida elektr energiyasiga bo‘lgan talab ortgani sababli, mamlakat aholisi va iqtisodiyotini barqaror energiya ta’minoti bilan ta’minlash maqsadida davlat xususiy sheriklik (PPP) tamoyillari asosida yangi issiqlik elektr stantsiyalarini qurish bo‘yicha bir qancha bitimlar imzolandi. Ushbu yirik loyiha doirasida, 2027-yilga qadar O‘zbekistonda umumiy quvvati 7 057 megavatt bo‘lgan 12 ta zamonaviy issiqlik elektr stantsiyasi ishga tushiriladi.
Davlat-xususiy sheriklik asosida yirik loyihalar
So‘nggi yillarda O‘zbekiston energiya sohasida katta islohotlar amalga oshirildi. Energiya resurslaridan foydalanishning samaradorligini oshirish, yangi texnologiyalarni joriy etish va barqaror energiya ta’minotini yaratish maqsadida davlat xususiy sheriklik (PPP) tamoyilida bir qator xalqaro kompaniyalar bilan shartnomalar tuzildi. Yangi qurilayotgan issiqlik elektr stantsiyalari energiya ishlab chiqarish quvvatini oshirishga qaratilgan. Ushbu loyihalar nafaqat elektr energiyasini yetkazib berishda mustahkam barqarorlikni ta’minlash, balki O‘zbekistonning global energetika bozorida raqobatbardoshligini oshirishga ham xizmat qiladi.
Xalqaro investorlar bilan hamkorlik
Yirik energetika loyihalarini amalga oshirishda dunyoning yetakchi mamlakatlari, jumladan, Germaniya, Fransiya, Niderlandiya, Yaponiya, Qatarda joylashgan kompaniyalar faol ishtirok etmoqda. Ular tajribali va ilg‘or texnologiyalarga ega bo‘lib, O‘zbekistonda zamonaviy energiya manbalarini yaratishga katta hissa qo‘shmoqda. Shuningdek, bu loyiha O‘zbekistonning energetika sanoatiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda katta ahamiyatga ega.
4,86 milliard dollarli investitsiyalar
Yangi islohotlar va yirik loyihalar doirasida jahonning eng nufuzli kompaniyalari tomonidan umumiy qiymati 4,86 milliard dollar bo‘lgan investitsiyalar amalga oshiriladi. Bu o‘z navbatida mamlakat energetika tizimining yangilanishi va zamonaviy texnologiyalar bilan to‘ldirilishiga yordam beradi. Energiya ishlab chiqarishdagi bu yirik o‘zgarishlar nafaqat iqtisodiy o‘sish uchun qulay shart-sharoitlar yaratadi, balki yangi ish o‘rinlari ochilishiga ham turtki bo‘ladi.
Yangi stantsiyalar va ularning iqtisodiy ahamiyati
2027-yilga qadar qurilishi rejalashtirilgan 12 ta zamonaviy issiqlik elektr stansiyalari, O‘zbekistonning energiya ta’minotini kuchaytirish, aholi va iqtisodiyotga elektr energiyasini barqaror ta’minlash, shuningdek, sanoatning o‘sishini qo‘llab-quvvatlashda katta rol o‘ynaydi. Yangi stansiyalar zamonaviy energiya texnologiyalari asosida quriladi, bu esa elektr energiyasining sifatini oshirishga xizmat qiladi. Bunday stantsiyalar nafaqat O‘zbekistonning ichki ehtiyojlarini qondirish, balki energiya eksportini oshirishga ham yordam beradi.
5 ta yangi issiqlik elektr stansiyasi
Qayd etilishicha, xorijiy kompaniyalar bilan imzolangan bitimlarga asosan, 2027-yilga qadar yurtimizda umumiy quvvati 4 183 MVt boʻlgan yana 5 ta yangi issiqlik elektr stansiyasi ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Xususan:
- 2024 yilda Qashqadaryo viloyatining Nishon tumanida quvvati 400 MVt; Bugungi kunga kelib, mazkur loyiha doirasida 315 MVt quvvat tarmoqqa uzatilmoqda.
- Toshkent shahridagi 4-issiqlik markazida quvvati
100 MVt;
- 2025 – 2026 yillar mobaynida Sirdaryo viloyatining Boyovut tumanida quvvati 1 573 MVt;
- 2027 yilda Surxondaryo viloyatining Angor tumanida quvvati 1 560 MVt va Jizzax viloyatining Sharof Rashidov tumanida quvvati 550 MVt boʻlgan yangi issiqlik elektr stansiyalari ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ tomonidan 2024 yilda Toshkent issiqlik elektr markazida quvvati 64 MVt boʻlgan 2 ta gaz turbina qurilmalari ishga tushirilgan boʻlib joriy yil yakuniga qadar Toshkent shahrining Olmazor va Sergeli tumanlarida umumiy quvvati 3,5 MVt va 17,4 Gkal boʻlgan kogenerasiya qozonxonalari ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
7 yilda Oʻzbekistonda “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilgan e’tibor
Alohida qayd etish lozimki, oxirgi 7 yilda Oʻzbekistonda “yashil” iqtisodiyot, xususan, “yashil” energetikani rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Xususan, qayta tiklanuvchi energiya manbalari asosida elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmini oshirish boʻyicha dadil qadam tashlandi.
Oʻtgan yillar mobaynida umumiy quvvati 20 000 MVtdan ortiq boʻlgan quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish boʻyicha xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikda 38 ta bitim imzolandi. Bunda quyosh fotoelektr stansiyalari quvvati – 9 395 MVtni, shamol elektr stansiyalar quvvati esa 11 452 MVtni tashkil qiladi. Ushbu loyihalarning roʻyobga chiqarilishini ta'minlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 29 ta qarori qabul qilingan.
Mazkur investisiya loyihalari Saudiya Arabistonining “ACWA Power”, Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar”, “Tepelen Group AG” va “Solar Power Shine”, Fransiyaning “Total Energies”, “Voltalia”, Xitoyning “China Energy Overseas Investment”, “China Datang Overseas Investment” hamda “Universal Energy” kabi kompaniyalari tomonidan amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2024-yil 6-dekabr kuni soat 8:00 holatiga koʻra, Oʻzbekistondagi quyosh va shamol elektr stansiyalari tomonidan 2024 yil boshidan beri ishlab chiqarilgan elektr energiyasi miqdori 4 mlrd. 501,3 mln. kVt⋅soatni tashkil qildi.
Aytish joizki, joriy yilning shu davrigacha quyosh elektr stansiyalari tomonidan 3 mlrd. 875,2 mln. kVt⋅soat, shamol elektr stansiyasi tomonidan esa 626,1 mln.. kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi.
Buning natijasida:
-     1 mlrd. 364 mln. kub metr tabiiy gaz tejalishiga erishildi;
-      atmosferaga 1 mln. 890,5 ming tonna zararli gazlar chiqishining oldi olindi.
Mazkur hajmdagi elektr energiyasi 2 mln 46 mingta xonadonning 11 oylik yoki 1 mln. 875,5 mingta xonadonning bir yillik ijtimoiy normasini tashkil qiladi.

До 2027 года будут введены в эксплуатацию 12 современных теплоэлектростанций общей мощностью 7 057 МВт
stansiya
Энергетический сектор Узбекистана стремится к крупным изменениям. В последние пять лет, в связи с ростом потребности в электроэнергии, были заключены несколько соглашений о строительстве новых теплоэлектростанций на основе принципов государственно-частного партнерства (ГЧП) с целью обеспечения стабильного энергоснабжения для населения и экономики страны. В рамках этого крупного проекта до 2027 года в Узбекистане будут введены в эксплуатацию 12 современных теплоэлектростанций общей мощностью 7 057 мегаватт.
Крупные проекты на основе государственно-частного партнерства
В последние годы в Узбекистане были проведены крупные реформы в энергетическом секторе. Для повышения эффективности использования энергетических ресурсов, внедрения новых технологий и создания стабильного энергоснабжения были заключены контракты с международными компаниями на основе принципов государственно-частного партнерства (ГЧП). Новые теплоэлектростанции направлены на увеличение мощности производства энергии. Эти проекты не только обеспечат устойчивость в поставках электроэнергии, но и помогут повысить конкурентоспособность Узбекистана на глобальном энергетическом рынке.
Сотрудничество с международными инвесторами
В реализации крупных энергетических проектов активно участвуют компании из ведущих стран мира, таких как Германия, Франция, Нидерланды, Япония и Катар. Эти компании обладают опытными и передовыми технологиями и вносят значительный вклад в создание современных источников энергии в Узбекистане. Кроме того, данный проект имеет большое значение для привлечения иностранных инвестиций в энергетическую отрасль Узбекистана.
Инвестиции на сумму 4,86 миллиарда долларов
В рамках новых реформ и крупных проектов будет осуществлено инвестирование на общую сумму 4,86 миллиарда долларов крупнейшими мировыми компаниями. Это, в свою очередь, поможет обновить энергетическую систему страны и оснастить её современными технологиями. Эти крупные изменения в производстве энергии создадут благоприятные условия для экономического роста и также будут способствовать созданию новых рабочих мест.
Новые станции и их экономическое значение
12 современных теплоэлектростанций, которые планируется построить до 2027 года, сыграют большую роль в укреплении энергетического снабжения Узбекистана, обеспечении стабильного энергоснабжения для населения и экономики, а также в поддержке роста промышленности. Новые станции будут строиться на основе современных энергетических технологий, что поможет улучшить качество электроэнергии. Такие станции будут не только удовлетворять внутренние потребности Узбекистана, но и способствовать увеличению экспорта энергии.
5 новых теплоэлектростанций
Как сообщается, согласно заключённым соглашениям с зарубежными компаниями, до 2027 года в Узбекистане планируется ввод в эксплуатацию ещё 5 новых теплоэлектростанций общей мощностью 4 183 МВт. В частности:
• В 2024 году в Нишанском районе Кашкадарьинской области будет введена в эксплуатацию станция мощностью 400 МВт; на данный момент в рамках этого проекта в сеть передано 315 МВт мощности.
• В Ташкенте на 4-й тепловой станции будет установлена мощность 100 МВт;
• В период с 2025 по 2026 год в Боявутском районе Сырдарьинской области будет построена станция мощностью 1 573 МВт;
• В 2027 году в Ангорском районе Сурхандарьинской области будет введена в эксплуатацию станция мощностью 1 560 МВт, а в Шароф-Рашидовском районе Джизакской области – мощностью 550 МВт.
Кроме того, в 2024 году акционерное общество «Теплоэлектростанции» запустит два газовых турбинных агрегата мощностью 64 МВт на Ташкентской теплоэлектростанции. Также до конца текущего года планируется введение в эксплуатацию когенерационных котельных общей мощностью 3,5 МВт и 17,4 Гкал в районах Алмазар и Сергели города Ташкента.
Внимание на развитие «зеленой» экономики Узбекистана за 7 лет
Особое внимание следует уделить тому, что за последние 7 лет в Узбекистане приоритет был отдан развитию «зеленой» экономики, в частности, «зеленой» энергетики. В частности, были предприняты решительные шаги по увеличению объема производства электроэнергии из возобновляемых источников энергии.
За прошедшие годы было заключено 38 соглашений с международными компаниями на строительство солнечных и ветровых электростанций общей мощностью более 20 000 МВт. В частности, мощность солнечных фотоэлектрических станций составит 9 395 МВт, а мощность ветровых станций – 11 452 МВт. Для обеспечения реализации этих проектов было принято 29 указов Президента Республики Узбекистан.
Эти инвестиционные проекты реализуются такими компаниями, как саудовская «ACWA Power», Объединенных Арабских Эмиратов «Masdar», «Tepelen Group AG» и «Solar Power Shine», французская «Total Energies», «Voltalia», китайские компании «China Energy Overseas Investment», «China Datang Overseas Investment», а также «Universal Energy».
На 6 декабря 2024 года, в 8:00, объем электроэнергии, произведенной солнечными и ветровыми электростанциями Узбекистана с начала 2024 года, составил 4 млрд 501,3 млн кВт⋅ч.
Следует отметить, что до указанного срока солнечные электростанции произвели 3 млрд 875,2 млн кВт⋅ч, а ветровые электростанции — 626,1 млн кВт⋅ч электроэнергии.
В результате:
• Сэкономлено 1 млрд 364 млн куб. м природного газа;
• Избежано выбросов 1 млн 890,5 тыс. тонн вредных газов в атмосферу.
Объем произведенной электроэнергии соответствует потребности 2 млн 46 тыс. домохозяйств за 11 месяцев или 1 млн 875,5 тыс. домохозяйств за год согласно социальной норме потребления.