Yangi Toshkent: "Boylar shaharchasi" haqidagi mish-mishlar va loyihaning asl qiyofasi
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan shov-shuvli xabarlar ortidan Yangi Toshkent loyihasi atrofidagi bahslar yana diqqat markaziga chiqdi. Bir necha million dollarlik hashamatli villalardan iborat "yopiq hudud" barpo etilayotgani haqidagi taxminlarga Yangi Toshkent shahrini barpo etish direksiyasi nuqta qo‘ydi. Rasmiy munosabatda bu kabi xabarlar rad etilib, loyihaning asl mazmun-mohiyati tushuntirildi.
Diplomatiya korpusi uchun maxsus hudud
Keng jamoatchilik orasida “boylar shaharchasi” deb talqin qilingan kottejlar majmuasi aslida mutlaqo boshqa maqsadlarga xizmat qiladi. Loyihaning birinchi bosqich maketida aks etgan ushbu turar joylar O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan xorijiy davlatlar elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillari uchun mo‘ljallangan. Bu hudud xalqaro diplomatik standartlarga javob beradigan xizmat turar joylari maskani bo‘ladi.
Megapolis sari ilk qadamlar
Hozirda Yangi Toshkent loyihasining birinchi pallasi doirasida 6 ming gektar maydonda jadal qurilish ishlari olib borilmoqda. Strategik rejalarga ko‘ra:
• 2033-yilga qadar 600 ming nafar aholi uchun barcha qulayliklarga ega zamonaviy infratuzilma yaratiladi.
• Loyiha to‘liq yakuniga yetgach, hudud 2 million kishilik ulkan megapolisga aylanadi.
Poytaxtni “qutqaruvchi loyiha
Yangi shahar shunchaki yangi binolar jamlanmasi emas, balki amaldagi poytaxtning og‘irini yengil qiluvchi yechimdir. Senat raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev ta’kidlaganidek, ushbu tashabbus Toshkent shahar infratuzilmasiga tushayotgan haddan tashqari bosimni kamaytirishga qaratilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Yangi Toshkentni barpo etish qarori mamlakatning uzoq muddatli rivojlanish maqsadlari va bugungi kunning qat’iy talablaridan kelib chiqqan holda qabul qilingan. Bu strategik qadam nafaqat poytaxtning transport va kommunal tizimini yengillashtiradi, balki hududning ekologik holatini yaxshilashga ham sezilarli hissa qo‘shadi.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, Yangi Toshkent – ijtimoiy tabaqalanish maskani emas, balki zamonaviy urbanizatsiya va xalqaro hamkorlikning yangi markazi bo‘lishni maqsad qilgan.