Xitoy va Hindiston Rossiya neftini sotib olishni to‘xtatdi, MDH davlatlariga eksport oshadimi?
Xitoy va Hindiston AQSh sanksiyalariga taalluqli bo‘lmagan tankerlarni ijaraga olish xarajatlari oshishi sababli mart oyida yetkazib berish uchun Rossiya neftini xarid qilishni vaqtincha to‘xtatdi, deb xabar bermoqda Reuters treyderlar ma’lumotlariga tayanib.
Neft narxi oshgan
Ma’lumotlarga ko‘ra, Kozmino Tinch okeani portidan eksport qilinadigan Rossiyaning ESPO Blend xom neftining mart oyi uchun narxlari, Aframax tankerlarining yuk tashish narxlari bir necha million dollarga oshgandan so‘ng, Xitoyga yetkazib berish asosida (DES) ICE Brent narxidan bir barrel uchun 3-5 dollar yuqori premiyaga ko‘tarildi.
Urush boshlanganidan beri eng yuqori ko‘rsatkich
Yanvar sanksiyalaridan oldin, qishki talabning kuchayishi va Erondan kelgan raqobatdosh navlarning narxlari mustahkamlanishi natijasida, ESPO Blend xom neftining Xitoyga yetkazib berilayotgan spot mukofotlari barreliga deyarli 2 dollargacha ko‘tarildi. Bu 2022-yilda Ukraina urushi boshlanganidan beri eng yuqori ko‘rsatkich edi. Urush oqibatlari esa, aksincha, chegirmalarni 6 dollargacha tushirib yuborgan edi.
Hindiston yangi takliflar olmagan
Hindistonda Bharat Petroleum Corp Ltd (BPCL.NS) kompaniyasining bosh moliyaviy direktori o‘tgan hafta Reuters agentligiga kompaniya odatdagidek mart oyida neft yetkazib berish bo‘yicha yangi takliflar olmaganini va yanvar oyiga nisbatan takliflar kamayishi kutilayotganini aytdi.
Rossiya neft eksportida ikki davlat ulushi
Qayd etilganidek, Hindiston odatda har oyning o‘rtalarida Rossiya nefti bo‘yicha takliflar oladi. 2024-yilda Rossiya nefti Hindiston importining 36 foizini, Xitoy importining deyarli beshdan bir qismini tashkil etdi.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ikki davlatning mazkur cheklovlaridan keyin Rossiya neftining eksporti asosan MDH davlatlariga yo‘naltiriladi. Bu bilan Rossiya nefti MDH davlatlarida monopolistga aylanishi mumkin.

Китай и Индия прекратили закупки российской нефти, увеличится ли экспорт в страны СНГ?
Китай и Индия временно приостановили закупку российской нефти для поставок в марте из-за роста расходов на аренду танкеров, не подпадающих под санкции США, сообщает Reuters, ссылаясь на данные трейдеров.
Цены на нефть выросли
Согласно информации, цены на российскую нефть марки ESPO Blend, экспортируемую из порта Козьмино в Тихом океане, на март увеличились после того, как тарифы на перевозку нефтепродуктов танкерами типа Aframax выросли на несколько миллионов долларов, что привело к росту премии в 3-5 долларов за баррель относительно цены ICE Brent при поставке в Китай (по условиям DES).
Самый высокий показатель с начала войны
До санкций января, в результате усиления зимнего спроса и укрепления цен на конкурирующие сорта нефти из Ирана, спотовые премии на экспорт российской нефти марки ESPO Blend в Китай поднялись почти до 2 долларов за баррель. Это был самый высокий показатель с начала войны в Украине в 2022 году. Последствия войны, наоборот, снизили скидки до 6 долларов за баррель.
Индия не получала новых предложений
В Индии финансовый директор Bharat Petroleum Corp Ltd (BPCL.NS) сообщил на прошлой неделе агентству Reuters, что компания не получала новых предложений по поставкам нефти на март, и ожидается снижение предложений по сравнению с январем.
Доля двух стран в экспорте российской нефти
Как отмечается, Индия обычно получает предложения по российской нефти в середине каждого месяца. В 2024 году российская нефть составила 36% от импорта нефти Индии и почти пятую часть импорта Китая.
По мнению экспертов, после введения данных ограничений экспорт российской нефти будет в основном направлен в страны СНГ. Это может привести к тому, что российская нефть станет монополистом на рынках СНГ.