BMT: “Yaqin va O‘rta Sharqda narkotik ishlab chiqarish rekord darajaga yetdi”
BMT dunyo miqyosida narkotik savdosi bo‘yicha o‘z hisobotini e’lon qildi. Unga ko‘ra, Yaqin va O‘rta Sharqda narkotik ishlab chiqarish rekord darajaga yetgan.
Iroqda narkotik moddalar aylanmasi so‘nggi yillarda keskin o‘sgan
Ma’lum qilinishicha, Iroq va unga qo‘shni mamlakatlar so‘nggi besh yil ichida taqiqlangan moddalar aylanmasi va ulardan foydalanishning keskin o‘sishni qayd etgan. 2019-yildan 2023-yilgacha Iroqda musodara qilingan moddalar miqdori deyarli 3380 foizga oshgan.
Iroq 2023-yilning yanvar-dekabr oylari oralig‘ida 4,1 milliarddan ortiq kuchli ta’sir qiluvchi tabletkalar musodara qilingani haqida ma’lumot bergan. Yaqin va O‘rta Sharqda musodara qilingan moddalar (asosan kuchli ta’sir qiluvchi dorilar ko‘rinishida) 2020-yildan beri ikki baravarga ko‘payib, 2021-yilda rekord darajadagi 86 tonnaga yetgan.
Giyohvand moddalar yetishtirish bo‘yicha yetakchi hudud
Shuningdek, Livan sharqidagi Bekaa vodiysi uzoq vaqtdan beri giyohvand moddalar yetishtirish bo‘yicha dunyodagi eng yirik hududlardan biri sifatida tanilgan. Bugungi kunda BMT ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat gashish ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinda turadi. Bu borada Bekaa vodiysining shia aholisi orasida alohida nufuzga ega bo‘lgan “Hizbulloh” shia ekstremistik tashkilotiga ko‘plab ayblovlar qo‘yilmoqda. Ta’kidlanishicha, ushbu taqiqlangan kuchli ta’sir qiluvchi dorilar Suriyadagi jangovar harakatlar ishtirokchilari orasida tarqalgan.
Eng yirik afyun yetkazib beruvchi mintaqa
Bundan tashqari, Afg‘oniston 2022-yilda Tolibon tomonidan qo‘yilgan “ta’qiq”qa qaramay, dunyodagi eng yirik afyun yetkazib beruvchiligicha qolmoqda.
Osiyo mintaqasida giyohvand moddalar ishlab chiqarishdan manfaatdor guruh sifatida esktremisitik va terroristik tashkilotlar ekanini alohida qayd etish lozim. O‘rta Osiyoda ham ko‘p holatlarda aynan giyohvand moddalar savdosi yoki iste’moli ortidan yoshlar aynan shu guruhlarning doirasiga tushib qolmoqda.

ООН: «Производство наркотиков на Ближнем и Среднем Востоке достигло рекордного уровня»
ООН опубликовала свой отчет о мировом наркотрафике. Согласно данным, производство наркотиков на Ближнем и Среднем Востоке достигло рекордного уровня.
Резкий рост оборота наркотиков в Ираке
Сообщается, что в Ираке и соседних странах за последние пять лет зафиксирован стремительный рост оборота запрещенных веществ и их потребления. В период с 2019 по 2023 год объем конфискованных веществ в Ираке увеличился почти на 3380%.
Только за январь-декабрь 2023 года в стране было изъято более 4,1 миллиарда сильнодействующих таблеток. В целом количество изъятых веществ на Ближнем и Среднем Востоке (преимущественно в виде сильнодействующих препаратов) с 2020 года удвоилось и в 2021 году достигло рекордного уровня в 86 тонн.
Крупнейший регион по производству наркотиков
Долина Бекаа, расположенная на востоке Ливана, уже долгое время считается одним из крупнейших регионов мира по производству наркотических веществ. Сегодня, по данным ООН, Ливан занимает третье место в мире по производству гашиша.
В этом контексте шиитская экстремистская организация «Хезболла», обладающая значительным влиянием среди шиитского населения долины Бекаа, часто обвиняется в причастности к наркотрафику. Указывается, что запрещенные сильнодействующие вещества распространяются среди участников боевых действий в Сирии.
Крупнейший поставщик опиума
Кроме того, несмотря на запрет, введенный движением «Талибан» в 2022 году, Афганистан по-прежнему остается крупнейшим в мире поставщиком опиума.
Следует отметить, что в азиатском регионе экстремистские и террористические организации являются основными заинтересованными группами в производстве наркотиков. В Центральной Азии нередко именно наркотрафик и потребление наркотиков становятся причиной вовлечения молодежи в радикальные группировки.