Rossiya “Gagarin starti” kosmodromining bir qismini Qozog‘istonga topshirmoqda
2025-yilda Rossiya tomonidan Qozog‘istonga Boyqo‘ng‘irdagi 1-start majmuasini topshirish jarayoni boshlanadi. Bu haqda “Kommersant” xabar berdi. Nashrning xabar berishicha, bu qaror Rossiya-Qozog‘iston hukumatlararo komissiyasining Boyqo‘ng‘ir kosmodromi bo‘yicha bayonnomasida qayd etilgan.
Yuriy Gagarin kosmosga parvoz qilgan aerodrom
Hujjatda qayd etilishicha, “2025 yilning birinchi yarmida “Roskosmos” davlat korporatsiyasi, Qozog‘istonning Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vazirligi hamda Moliya vazirligi 1-maydondagi ob’ektlarni topshirish-qabul qilish jarayonini tashkil etishi kerak”.
Kosmodromning maydoni “Gagarin starti” deb ataladi, chunki aynan shu yerdan insoniyat tarixida birinchi marta kosmosga chiqqan Yuriy Gagarin parvoz qilgan.
Ikki davlat imzolagan shartnomaga binoan Boyqo‘ng‘ir 2050-yilgacha Rossiyaga ijaraga berilgan
Ma’lumot uchun, Boyqo‘ng‘ir kosmodromi dunyodagi eng yirik va eng eski kosmik portlardan hisoblanadi. Kosmodrom Qozog‘istonning janubi-g‘arbiy qismida, Qizilo‘rda viloyatida joylashgan.
1994-yilda Rossiya va Qozog‘iston o‘rtasida imzolangan shartnomaga ko‘ra, Boyqo‘ng‘ir 2050 yilgacha Rossiyaga ijaraga berilgan. Rossiya har yili Qozog‘istonga ijara uchun taxminan 115 million AQSH dollari miqdorida to‘lov qiladi. Bundan tashqari, infratuzilma va texnik xizmatlar uchun qo‘shimcha mablag‘lar ajratiladi.

Россия передает часть космодрома «Гагарин старт» Казахстану
Процесс передачи первой стартовой площадки Байконура Казахстану начнется в 2025 году. Об этом сообщает издание «Коммерсант». Согласно информации, решение было зафиксировано в заявлении межправительственной комиссии России и Казахстана по Байконурскому космодрому.
Аэродром, с которого Юрий Гагарин совершил свой полет в космос
В документе уточняется, что в первой половине 2025 года будет организован процесс передачи объектов на первой стартовой площадке при участии Государственной корпорации «Роскосмос», Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Казахстана, а также Министерства финансов Казахстана.
Площадка космодрома, известная как «Гагарин старт», получила свое название благодаря тому, что именно отсюда в 1961 году состоялся полет Юрия Гагарина, который стал первым человеком, покорившим космос.
Космодром Байконур арендован Россией до 2050 года
Стоит отметить, что Байконур — один из крупнейших и старейших космодромов в мире. Он расположен на юго-западе Казахстана, в Кызылординской области.
Согласно соглашению, подписанному между Россией и Казахстаном в 1994 году, Байконур будет оставаться в аренде у России до 2050 года. Россия ежегодно выплачивает Казахстану около 115 миллионов долларов США за аренду, а также дополнительно выделяет средства на инфраструктуру и техническое обслуживание.