“O‘zbekiston G‘azoda maktab va shifoxonalar qurishga tayyor” — Mirziyoyev
Shavkat Mirziyoyev in the Board of Peace
Vashingtonda o‘tayotgan “Tinchlik kengashi” sammitida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mintaqadagi gumanitar inqirozni bartaraf etish va vayron bo‘lgan infratuzilmani tiklash bo‘yicha muhim bayonot bilan chiqdi.
AQSH poytaxtida joylashgan Donald Tramp nomidagi Tinchlik institutida tarixiy voqea — “Tinchlik kengashi”ning inauguratsiya sammiti bo‘lib o‘tdi. Mazkur nufuzli anjumanda so‘zga chiqqan O‘zbekiston yetakchisi Shavkat Mirziyoyev global xavfsizlik va mintaqaviy barqarorlik masalalariga to‘xtalib, G‘azo sektoridagi vaziyatni o‘nglash bo‘yicha Toshkentning qat’iy pozitsiyasini ma’lum qildi.
Siyosiy iroda va amaliy birdamlik
O‘zbekiston rahbari o‘z nutqining avvalida ushbu yirik muloqot maydonini tashkil etgani uchun AQSH Prezidenti Donald Trampga samimiy minnatdorlik bildirdi. Shavkat Mirziyoyevning ta’kidlashicha, mazkur sammitning chaqirilishi bevosita Prezident Trampning yuksak siyosiy irodasi hamda xalqaro muammolarga pragmatik yondashuvining amaliy natijasidir.
O‘zbekiston ushbu tinchliksevar tashabbusni nafaqat diplomatik jihatdan qo‘llab-quvvatlashi, balki uning hayotga tatbiq etilishida faol va amaliy ishtirok etishga shayligini bildirdi. Mazkur uchrashuvning aynan Donald Tramp nomidagi Tinchlik institutida o‘tkazilishi esa ramziy ma’noga ega bo‘lib, kelajakdagi barqarorlik uchun poydevor vazifasini o‘tashi qayd etildi.
G‘azo uchun yangi istiqbollar
Mirziyoyev G‘azo mintaqasini ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan qayta tiklash masalasiga alohida to‘xtaldi. Davlat rahbarining fikricha, hududni boshqarish bo‘yicha har qanday tashqi mexanizm, eng avvalo, mahalliy aholining so‘zsiz qo‘llab-quvvatlashiga tayanishi shart. Bu boradagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish mojarodan keyingi jarayonlarni barqarorlashtirishning asosiy omilidir.
Bunyodkorlik missiyasi
O‘zbekistonning pozitsiyasi faqat siyosiy bayonotlar bilan cheklanib qolmaydi. Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz G‘azo hududida hayotiy muhim ob’ektlarni qurishga munosib hissa qo‘shishini e’lon qildi. Xususan, O‘zbekiston tomoni mintaqada quyidagi yo‘nalishlarda qurilish ishlarini olib borishga tayyor:
• Zamonaviy turar joy majmualari;
• Maktabgacha ta’lim muassasalari va maktablar;
• Tibbiyot muassasalari va shifoxonalar.
“G‘azoning har qanday tashqi boshqaruv mexanizmi sektor aholisining so‘zsiz ichki qo‘llab-quvvatlashiga tayanishi lozim. Barcha tomonlarning muvofiqlashtirilgan sa’y-harakatlari G‘azoni tez fursatda qayta tiklash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga, mojarodan keyingi jarayonlarni barqarorlashtirishga xizmat qiladi. Ta’kidlab aytamanki, O‘zbekiston ushbu hududda turar joylar, bolalar bog‘chalari, maktab va kasalxonalar barpo etishga imkon qadar hissa qo‘shishga tayyor”, — dedi Shavkat Mirziyoyev
Ushbu tashabbus O‘zbekistonning jahon hamjamiyatidagi mas’uliyatli sub’ekt sifatidagi nufuzini yanada mustahkamlaydi. Zero, vayron bo‘lgan ijtimoiy infratuzilmani tiklash — bu minglab insonlar hayotini normal izga solish va mintaqada uzoq muddatli tinchlikni ta’minlash demakdir.