Turkmaniston O‘zbekistonga gaz eksportini oshiradi
Turkmaniston O‘zbekistonga gaz yetkazib berish hajmini oshiradi. Bu bo‘yicha O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Xalq Maslahati raisi Gurbanguli Berdimuhamedov o‘rtasida telefon orqali muloqotda kelishuvga erishildi. Bu haqda “Turkmaniston bugun” davlat axborot agentligiga tayanib Anhor nashri xabar bermoqda. Tomonlar, shuningdek, yaqin kelajakda amalga oshirilishi kutilayotgan qo‘shma gaz loyihalarini ham muhokama qildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1 mlrd. dollardan oshgan
O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabarida gaz yetkazib berilishi masalasi bo‘yicha ma’lumot berilmagan, biroq yil boshidan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1 mlrd. dollardan oshgani (uning asosiy ulushi gaz yetkazib berish hisobiga to‘g‘ri keladi) ta’kidlangan.
Bundan tashqari, Turkmanboshi porti orqali yuk tashish hajmi ortib borayotgani, “Shovot — Toshovuz” chegara zonasi qurilishi davom etayotgani xabar qilingan.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston yetakchisini mamlakatda 12-dekabr kuni nishonlanadigan betaraflik kuni bilan tabrikladi.
Turkmaniston va Rossiya kompaniyalari gaz eksporti shartnomasini yangilamagan
Oktyabr oyi oxirida Turkmaniston va Rossiya kompaniyalari Turkmaniston gazini yetkazib berish bo‘yicha shartnomani yangilamagani ma’lum bo‘ldi. Bunga tomonlar narx masalasida kelisholmagani sabab bo‘lgan. O‘shanda “Turkmangaz” boshqaruvi raisi Maqsad Babayev Turkmanistonda bo‘shagan eksport hajmi uchun xaridorlar mavjudligini ta’kidlagandi.
Gaz yetkazib berish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma
Ma’lumot uchun, 2022-yil dekabr oyida O‘zbekiston ilk bor uchinchi tomon (Rossiya “Gazprom”i) ishtirokisiz Turkmaniston bilan 1,5 mlrd. kub metr gaz yetkazib berish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri qisqa muddatli shartnoma imzolagandi. 2023-yilning avgust oyida O‘zbekiston Turkmaniston bilan yiliga 2 mlrd kub metrgacha turkman gazini yetkazib berish yuzasidan yana shartnoma tuzdi. Tomonlar, shuningdek, uzoqroq muddatli va yetkazib berish hajmini ko‘paytirishni nazarda tutuvchi uzoq muddatli shartnomani ham ishlab chiqqandi.
O‘zbekistonga gaz importi
Yil boshidan buyon O‘zbekistonga 1 mlrd. 360 mln. dollarlik gaz import qilingan. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu 2023 yilning 10 oyidagi ko‘rsatkichdan 2,4 barobar ko‘p.
2023-yil oktyabr oyidan boshlab O‘zbekiston Qozog‘iston hududi orqali teskari yo‘nalishda Rossiyadan gaz import qilmoqda. Avvalroq mamlakatda Rossiyadan gaz importi hajmini oshirish uchun magistral gaz tizimi modernizatsiyasiga 500 mln dollar sarmoya kiritish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

Туркменистан увеличит экспорт газа в Узбекистан
Туркменистан увеличит объем поставок газа в Узбекистан. Соответствующая договоренность была достигнута в ходе телефонного разговора между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и председателем Народного совета Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым. Об этом сообщает издание Anhor со ссылкой на государственное информационное агентство «Туркменистан сегодня». Стороны также обсудили совместные газовые проекты, которые планируется реализовать в ближайшем будущем.
Товарооборот превысил 1 миллиард долларов
В сообщении пресс-службы президента Узбекистана не упоминается информация о поставках газа, однако подчеркивается, что с начала года объем взаимного товарооборота превысил 1 миллиард долларов (основная его часть приходится на поставки газа).
Кроме того, сообщается, что объем грузоперевозок через порт Туркменбаши увеличивается, а строительство пограничной зоны «Шовот — Тошовуз» продолжается.
В ходе переговоров президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил лидера Туркменистана с Днем нейтралитета, который будет отмечаться в стране 12 декабря.
Туркменистан и Россия не продлили контракт на экспорт газа
В конце октября стало известно, что туркменские и российские компании не продлили контракт на поставку туркменского газа. Причиной стало несогласие сторон по вопросам цены. Тогда председатель правления «Туркменгаза» Максад Бабаев заявил, что у Туркменистана есть покупатели на высвободившиеся объемы экспорта.
Прямой контракт на поставку газа
Напомним, в декабре 2022 года Узбекистан впервые без участия третьей стороны (российского «Газпрома») подписал краткосрочный прямой контракт на поставку 1,5 млрд кубометров туркменского газа. В августе 2023 года Узбекистан заключил новый договор с Туркменистаном на поставку до 2 млрд кубометров газа в год. Также стороны разработали долгосрочный контракт, предусматривающий увеличение объемов поставок.
Импорт газа в Узбекистан
С начала года Узбекистан импортировал газа на сумму 1,36 млрд долларов. Согласно данным Агентства статистики, это в 2,4 раза больше, чем за 10 месяцев 2023 года.
С октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России в обратном направлении через территорию Казахстана. Ранее сообщалось, что для увеличения объемов импорта российского газа страна планирует инвестировать 500 миллионов долларов в модернизацию магистральной газовой системы.