Qirg‘izistonda elektr energiyasi iste’moli rekord darajaga yetdi
Qirg‘izistonda 11-12-dekabr kunlari elektr energiyasi iste’moli rekord darajaga yetdi. Bu haqda respublika Energetika vazirligiga tayanib, 24.kg xabar berdi.
Davlat tarixida kuzatilmagan yirik ko‘rsatkich
Ma’lum qilinishicha, qish kirib kelishi va havo haroratining pasayishi tufayli aholi elektr energiyasidan ko‘proq foydalana boshlagan. 12-dekabrda 3 ming 612 megavatt elektr energiyasi iste’mol qilinib, kunlik elektr energiyasi iste’moli 78,931 million kilovatt-soatga yetgan. Bunday ko‘rsatkich Qirg‘iziston tarixida kuzatilmagan.
O‘tgan yili 3 ming 401 megavatt energiya sarflangan
Elektr energiyasi iste’molining so‘nggi rekordi 2023-yil 14-dekabrda qayd etilgandi. O‘shanda iste’mol quvvati 3 ming 401 megavattni tashkil etib, kunlik iste’mol 73,3 million kilovatt-soatga yetgan. Biroq o‘shanda havo harorati 8-20 daraja sovuq, 2024-yil 11-12-dekabr kunlari esa atigi 5 dan 14 darajagacha sovuq bo‘lgan.
Bugungi kunda elektr energiyasidan ortiqcha foydalanilayotgan hududlarda elektr tarmog‘idagi uskunalar haddan tashqari yuklanmoqda. Bunday vaziyatda abonentlarning elektr ta’minotini boshqa liniyaga o‘tkazish uchun energetiklarga 1-2 soat vaqt kerak bo‘ladi.
Shu tufayli, elektr energiyasini vaqtincha uzib qo‘yishga to‘g‘ri keladi. Agar energetiklar bunday chora ko‘rmasa, qimmatbaho energetika uskunalari ishdan chiqishi mumkin.
Misol uchun, quvvati 250 megavatt bo‘lgan 220 kilovoltli transformatorning narxi 1 million 518 ming dollarni tashkil etadi. Uni tayyorlash va yetkazib berish muddati 150 kalendar kunni o‘z ichiga oladi. Transformatorni qayta o‘rnatish uchun esa taxminan 1-1,5 oy vaqt ketadi. Bu juda ko‘p kuch va mablag‘ talab qiladigan jarayondir.
Qo‘shni respublikalarda vaziyat qanday?
Shuningdek, Markaziy Osiyoning boshqa energiya tizimlarida ham elektr energiyasi va quvvat yetishmovchiligi kuzatilmoqda. Shuning uchun elektr energiyasidan tejab foydalanish chaqirig‘iga qaramay, unga bo‘lgan talab yuqori bo‘lib, rekord darajaga yetmoqda.

В Кыргызстане потребление электроэнергии достигло рекордного уровня
Как сообщает портал 24.kg со ссылкой на Министерство энергетики республики, 11–12 декабря 2024 года в Кыргызстане потребление электроэнергии достигло рекордных показателей.
Небывалый показатель в истории страны
Сообщается, что с наступлением зимы и снижением температуры воздуха население стало больше использовать электроэнергию. 12 декабря было потреблено 3612 мегаватт, а суточное потребление составило 78,931 миллиона киловатт-часов — показатель, который ранее никогда не наблюдался в истории Кыргызстана.
В прошлом году было потреблено 3401 мегаватт
Предыдущий рекорд потребления электроэнергии был зафиксирован 14 декабря 2023 года, когда мощность составила 3401 мегаватт, а суточное потребление достигло 73,3 миллиона киловатт-часов. Тогда температура воздуха варьировалась от -8 до -20 градусов, в то время как 11–12 декабря 2024 года было всего от -5 до -14 градусов.
Перегрузка оборудования в энергоизбыточных регионах
В настоящее время в регионах с повышенным использованием электроэнергии оборудование электрических сетей испытывает перегрузку. Для перевода абонентов на другие линии электроснабжения энергетикам требуется 1–2 часа.
Поэтому приходится временно отключать электроэнергию. В противном случае дорогостоящее энергетическое оборудование может выйти из строя.
Например, стоимость трансформатора мощностью 250 мегаватт и напряжением 220 киловольт составляет 1 миллион 518 тысяч долларов. Срок его производства и доставки составляет 150 календарных дней, а на установку потребуется примерно 1–1,5 месяца. Это крайне трудоемкий и затратный процесс.
Ситуация в соседних республиках
Также сообщается, что в других энергосистемах Центральной Азии наблюдается нехватка электроэнергии и мощности. Несмотря на призывы экономить электроэнергию, спрос на неё продолжает расти и достигает рекордных уровней.