Ko‘plab davlatlar “eski” 100 dollarlikdan kechmoqda, O‘zbekiston-chi?
Unga ko‘ra, O‘zbekiston banklarida 2009-yilgacha muomalaga chiqarilgan eski namunadagi 100 dollarlik banknotlarni sotish va sotib olish bo‘yicha operatsiyalar muammosiz amalga oshirilmoqda. Birorta davlat hisob-kitoblarida eski namunadagi 100 AQSh dollari nominalidagi banknotlarning qonuniy to‘lov vositasi sifatidagi maqomi o‘zgarmagan.
“Markaziy bank aholi va tadbirkorlik subyektlarini ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ishonmaslikka chaqirib, faqat rasmiy manbalarga tayanishni tavsiya etadi”, — deyiladi xabarda.
Qiyinchilikka duch kelsa nima qilish kerak?
Regulyator fuqarolarga banklarning ayirboshlash shoxobchalarida eski namunadagi 100 dollarlik kupyuralarni almashtirishda qiyinchiliklarga duch kelgan taqdirda, MBning ishonch telefoni (71−200−00−44) yoki uning hududiy boshqarmalariga murojaat qilishni tavsiya qildi.
“Valyutani tartibga solish to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq, O‘zbekiston hududida rezidentlar va norezidentlar tomonidan chet el valyutasini sotib olish va sotish faqat mahalliy banklar orqali amalga oshiriladi.
Turk banklaridagi cheklov
Noyabr oyi boshlarida Turkiyaning ko‘plab banklari eski namunadagi 50 va 100 dollarlik banknotlarni qabul qilishni to‘xtatgan edi. Bunga sabab mamlakatga umumiy qiymati 600 million dollarlik qalbaki kupyuralar olib kirilgani bo‘lgan. Shunga qaramay, Istanbulning bir qator tumanlaridagi valyuta ayirboshlash shoxobchalari eski namunadagi dollarlarni faqat arzonlashtirilgan kursda qabul qildi.
Qozog‘istonda foiz ushlanmoqda
Shuningdek, yaqinda qozog‘istonliklar banklarda eski namunadagi dollar kupyuralarini komissiya evaziga qabul qilina boshlaganidan shikoyat qilishgan.
Freedom bank filialidagi e’longa ko‘ra, 2024-yil 26-noyabrdan boshlab 1996-2013-yillarda chiqarilgan eski namunadagi AQSH dollar kupyuralari bilan amalga oshiriladigan barcha kassa operatsiyalariga 2 foiz miqdorida komissiya joriy etilishi belgilangan.
Qirg‘iz banklari norasmiy tarzda qabul qilishni to‘xtatdi
Qirg‘izistonda ham fuqarolar eski namunadagi dollarlarni almashtirishdagi qiyinchiliklar haqida xabar berdi. Unga ko‘ra, banklar oq dollarlarni ya’ni eski na’munadagi 100 dollalik banknotlarni norasmiy tarzda rad etmoqda. Qirg‘izistonliklarda valyuta ayriboshlashda ham, deposit qo‘yayotganda ham muammolar yuzaga kelmoqda.
“Oq” va “ko‘k” dollarlar
RBK”ning yozishicha, Amerika valyutasini “oq” va “ko‘k”ka bo‘lish mumkin. 1996-yildan 2000-yillarning boshlarida chiqarilgan birinchi banknotalar, ya’ni eskilari nisbatan yorqin soyasi bilan ajralib turadi. Ikkinchisi 2004-yildan beri ishlab chiqariladi va ularning dizaynida qizil, to‘q sariq, sariq, ko‘k va binafsha ranglardan foydalaniladi. Turli nominaldagi banknotlar bir necha bor yangilangan. Misol uchun, yangi 100 dollarlik banknot markazida ko‘k rangli himoya chizig‘iga ega. U 2009-yilda muomalaga kiritilgan.

Многие страны отказываются от «старых» стодолларовых банкнот. А что в Узбекистане?
Накануне в социальных сетях появились неподтвержденные сообщения о том, что банки перестали принимать старые 100-долларовые банкноты. После этого Центральный банк дал разъяснения.
Проблем нет
Согласно заявлению, в банках Узбекистана операции по купле-продаже старых стодолларовых банкнот, выпущенных до 2009 года, проводятся без проблем. Ни в одной стране статус законного платёжного средства для этих купюр не изменился.
«Центральный банк призывает население и субъекты предпринимательства не доверять неподтвержденной информации в социальных сетях и опираться только на официальные источники», — говорится в сообщении.
Что делать, если возникли трудности?
Регулятор рекомендует гражданам, столкнувшимся с трудностями при обмене старых стодолларовых купюр в обменных пунктах банков, обращаться на горячую линию ЦБ по номеру (71−200−00−44) или в территориальные управления банка.
Согласно закону «О регулировании валюты», в Узбекистане операции по купле-продаже иностранной валюты резидентами и нерезидентами осуществляются исключительно через местные банки.
Ограничения в банках Турции
В начале ноября многие турецкие банки перестали принимать старые 50- и стодолларовые купюры. Причиной стало попадание в страну фальшивых банкнот на общую сумму 600 миллионов долларов. Однако в некоторых районах Стамбула обменные пункты продолжали принимать такие доллары, но по заниженному курсу.
Комиссия в Казахстане
Недавно казахстанцы начали жаловаться на то, что банки принимают старые долларовые банкноты с комиссией.
Согласно объявлению одного из филиалов Freedom Bank, с 26 ноября 2024 года на все кассовые операции с купюрами, выпущенными в 1996–2013 годах, введена комиссия в размере 2 %.
Банки Кыргызстана неофициально прекратили приём
В Кыргызстане граждане также сообщили о трудностях при обмене старых долларов. По их словам, банки неофициально отказываются принимать «белые» доллары, то есть старые стодолларовые банкноты. Проблемы возникают как при обмене валюты, так и при внесении депозитов.
«Белые» и «синие» доллары
Как пишет «РБК», американские доллары можно разделить на «белые» и «синие». Первые банкноты, выпущенные с 1996 года до начала 2000-х, отличаются более светлым оттенком. Вторые производятся с 2004 года и имеют дизайн с использованием красного, оранжевого, жёлтого, синего и фиолетового цветов. Банкноты разных номиналов неоднократно обновлялись. Например, новая 100-долларовая купюра имеет синий защитный элемент в центре и была введена в обращение в 2009 году.