180 milliard rubl zarar: Wildberries Qozog‘istondan ombor izlamoqda
Rossiyaning eng yirik marketpleysi Wildberries logistika faoliyatining bir qismini Qozog‘istonga ko‘chirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda “Kommersant” nashri ko‘chmas mulk bozoridagi bir nechta manbaga tayanib xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniya Ukrainaning Rossiyadagi logistika markazlariga uyushtirgan dron hujumlaridan so‘ng xavfsizroq hududlarda omborlar tashkil etishga qaror qilgan. Ayni paytda Wildberries Qozog‘istonda 100 ming kvadrat metrlik yirik logistika markazi uchun joy izlayapti.
Qozog‘istonda yirik ombor topish oson emas
Manbalarga ko‘ra, Wildberries Qozog‘istonda mavjud bo‘lgan deyarli barcha yirik logistika obyektlarini ko‘rib chiqmoqda va mos variant topilsa, uni ijaraga olishga tayyor. Kompaniya shu yo‘l bilan o‘z logistika tarmog‘ining bir qismini dron hujumlari xavfi yuqori bo‘lgan hududlardan tashqariga olib chiqishni rejalashtirgan.
Biroq bunday katta maydonni topish oson emas. NF Group ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil oxiriga kelib Qozog‘istonda zamonaviy logistika maydonlarining umumiy hajmi 1,9 million kvadrat metrni tashkil etgan. Shunga qaramay, ularning atigi 5,8 foizi bo‘sh. IBC Global kompaniyasi hamkori Stanislav Ahmedzyanovning aytishicha, mamlakat bozorida bir yo‘la 100 ming kvadrat metrlik tayyor ombor umuman mavjud emas. 2026-yil iyun oyi oxirida turli shaharlarda jami 130 ming kvadrat metr bo‘sh maydon bo‘lgan. Omborlarning o‘rtacha ijara narxi esa bir kvadrat metr uchun oyiga 5,18 ming tenge, ya’ni yiliga taxminan 130 dollarni tashkil etgan.
Rossiyada ham muammo kuchaymoqda
Wildberries logistika tarmog‘ini Rossiyaning o‘zida ham kengaytirishni rejalashtirgan. Ammo bo‘sh ombor egalari dron hujumlari xavfi sabab kompaniya bilan uzoq muddatli shartnoma tuzishga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda. Yana bir muammo shundaki, amaldagi sug‘urta polislarining aksariyati dron hujumlari oqibatida yetkazilgan zararni qoplamaydi. Shu bois logistika markazlariga sarmoya kiritayotgan kompaniyalar xavfni o‘z zimmasiga olishga majbur bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, Wildberries Markaziy Osiyodagi loyihalarini to‘xtatgani yo‘q. Kompaniya matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, Olmaotada 100 ming kvadrat metrdan ortiq maydonga ega yangi logistika markazi qurilmoqda. Ostonada esa 160 ming kvadrat metrdan ziyod maydonni egallaydigan yana bir yirik obyekt bunyod etilmoqda. Kompaniya bu loyihalar avvaldan tasdiqlangan reja asosida davom etayotganini bildirgan.
Hujumlardan keyin milliardlab rubl zarar hisoblandi
18-iyuldan boshlab Ukraina Rossiyadagi Wildberries logistika markazlariga bir necha bor dron hujumlarini amalga oshirdi. Zarbalar Moskva yaqinidagi Elektrostal, Tambov viloyatining Kotovsk shahri, Krasnodar, Stavropol o‘lkasidagi Nevinnomissk, shuningdek Sankt-Peterburg, Leningrad viloyati va Ryazandagi omborlarga qaratilgan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bu hujumlarni omborlarda dronlar va navigatsiya uskunalari uchun ehtiyot qismlar saqlangani bilan izohlagan. Hujumlar oqibatida katta miqdordagi mahsulot zarar ko‘rgan. Omborlardagi tovarlarning aksariyati kredit hisobiga sotib olingan bo‘lib, ular uchun soliqlar to‘langan va yetkazib beruvchilar oldidagi majburiyatlar ham saqlanib qolgan.
Wildberries oferta shartlariga ko‘ra, kompaniya dron hujumlari oqibatidagi zarar uchun javobgar hisoblanmaydi. Shunga qaramay, kompaniya rahbari Tatyana Kim sotuvchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ularga kompensatsiya to‘lash boshlanganini ma’lum qildi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, hujumlar oqibatida yetkazilgan iqtisodiy zarar kamida 180 milliard rublni tashkil etgan.

Ущерб в 180 млрд рублей: Wildberries ищет склад в Казахстане
Крупнейший российский маркетплейс Wildberries рассматривает возможность переноса части своей логистической деятельности в Казахстан. Об этом сообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на несколько источников на рынке недвижимости. По данным источников, после атак украинских беспилотников на логистические центры компании в России Wildberries решила разместить склады в более безопасных регионах. В настоящее время компания ищет площадку в Казахстане для крупного логистического центра площадью 100 тысяч квадратных метров.
Найти крупный склад в Казахстане непросто
По данным источников, Wildberries рассматривает практически все крупные логистические объекты, доступные в Казахстане, и готова арендовать подходящий вариант. Таким образом компания планирует вывести часть своей логистической сети за пределы регионов с высоким риском атак беспилотников.
Однако найти помещение такой площади непросто. По данным NF Group, к концу 2025 года общий объём современных логистических площадей в Казахстане составлял 1,9 млн квадратных метров. При этом свободными оставались лишь 5,8% площадей. Партнёр IBC Global Станислав Ахмедзянов сообщил, что на рынке страны сейчас вообще нет готового склада площадью 100 тысяч квадратных метров. На конец июня 2026 года в разных городах Казахстана совокупно было доступно около 130 тысяч квадратных метров свободных площадей. Средняя арендная ставка на складские помещения составляла 5,18 тысячи тенге за квадратный метр в месяц, или около 130 долларов в год.
Проблемы усиливаются и в России
Wildberries также планирует расширять свою логистическую сеть в России. Однако владельцы свободных складов осторожно подходят к заключению долгосрочных договоров с компанией из-за риска атак беспилотников. Ещё одна проблема заключается в том, что большинство действующих страховых полисов не покрывает ущерб, причинённый атаками дронов. В результате компании, инвестирующие в логистические центры, вынуждены брать риски на себя.
При этом Wildberries не отказывается от проектов в Центральной Азии. Как сообщили в пресс-службе компании, в Алматы строится новый логистический центр площадью более 100 тысяч квадратных метров. В Астане также возводится ещё один крупный объект площадью более 160 тысяч квадратных метров. В компании подчеркнули, что эти проекты продолжаются в соответствии с планами, утверждёнными ранее.
После атак ущерб оценили в сотни миллиардов рублей
С 18 июля Украина несколько раз атаковала логистические центры Wildberries в России с помощью беспилотников. Удары были нанесены по складам в Электростали Московской области, городе Котовске Тамбовской области, Краснодаре, Невинномысске Ставропольского края, а также в Санкт-Петербурге, Ленинградской и Рязанской областях.
Президент Украины Владимир Зеленский объяснил эти атаки тем, что на складах якобы хранились комплектующие для беспилотников и навигационного оборудования. В результате атак было уничтожено большое количество товаров. Большая часть продукции на складах была приобретена в кредит, за неё уже были уплачены налоги, а обязательства перед поставщиками при этом сохранились.
Согласно условиям оферты Wildberries, компания не несёт ответственности за ущерб, причинённый в результате атак беспилотников. Несмотря на это, глава компании Татьяна Ким сообщила о начале выплат компенсаций продавцам в целях их поддержки. По предварительным оценкам, экономический ущерб от атак составил не менее 180 млрд рублей.