Endi eskirgan avtomobilni topshirganlarga avtokreditning bir qismi qoplab beriladi
O‘zbekistonda 2026-yil 1-avgustdan Trade-in dasturi doirasida eskirgan avtotransportlarni topshirgan jismoniy va yuridik shaxslarga yangi transport vositalarini xarid qilish uchun avtokredit foizining bir qismi qoplab beriladi. Bu haqda prezidentning 25-martdagi farmonida belgilandi.
Trade-in nima degani?
Trade-in — ilgari foydalanishda bo‘lgan avtomototransport vositasini yangi avtomototransport vositasiga narxlaridagi farqni to‘lagan (narxlaridagi farqni olgan) holda almashtirish.
Eski mashinasini utilizatsiyaga topshirgan fuqarolarga Trade-in dasturi, kredit foizini qoplab berish kabi imtiyozlar berilishi mamlakatning 2026-yilga mo‘ljallangan davlat dasturida ham ko‘zda tutilgandi.
Mamlakatda Trade-in dasturi 2019-yil 1-oktyabrdan tatbiq etilgan. Avtomobillar fuqarolar va yuridik shaxslar tomonidan rasmiy dilerlik korxonalariga Trade-in dasturi bo‘yicha sotilganda bitimning notarial tasdiqlanishi talab etilmaydi. Shu bilan birga, er (xotin)ning notarial tartibda tasdiqlangan rozilik xati kerak bo‘ladi.

Теперь за сдачу старого автомобиля будут частично компенсировать автокредит
В Узбекистане с 1 августа 2026 года в рамках программы Trade-in физическим и юридическим лицам, сдающим старые транспортные средства, будет компенсироваться часть процентной ставки по автокредиту при покупке нового автомобиля. Об этом говорится в указе президента от 25 марта.
Что такое Trade-in?
Trade-in — это обмен ранее использованного автотранспортного средства на новое с доплатой разницы в стоимости (или с получением разницы).
Предоставление льгот, таких как участие в программе Trade-in и компенсация процентной ставки по кредиту для граждан, сдавших старые автомобили на утилизацию, также было предусмотрено в государственной программе на 2026 год.
В стране программа Trade-in действует с 1 октября 2019 года. При продаже автомобилей физическими и юридическими лицами официальным дилерским компаниям в рамках Trade-in нотариальное удостоверение сделки не требуется. При этом необходимо нотариально заверенное согласие супруга (супруги).