O‘zbekistonda yopiq sud ma’lumotlarini oshkor qilganlik uchun jinoiy javobgarlik joriy etilishi mumkin
yopiq sud
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yopiq sud majlislari ma’lumotlarini oshkor qilganlik uchun jinoiy javobgarlik joriy etishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi, deb xabar bermoqda hujjat muhokamasini o‘rgangan Gazeta.uz. Qayd etilishicha, boshqa holatlardan farqli o‘laroq, qabul qilingan qonun loyihasi haqidagi ma’lumotlar Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Youtube’dan boshqa rasmiy sahifalari – sayt yoki Telegram kanalida e’lon qilinmagan.
Qonun loyihasi nimani nazarda tutadi?
Ushbu hujjat Prezident administratsiyasining 2024-yil 23-sentyabrdagi topshirig‘iga asosan ishlab chiqilgan.
Loyiha yopiq sud jarayonlarining maxfiyligini ta’minlash va sud qarorlari e’lon qilinishidan oldin ularning oshkor etilishining oldini olish maqsadida ishlab chiqilgan. Oliy sud raisi o‘rinbosari Shuhrat Polvanovga ko‘ra, amaldagi qonunchilikda yopiq sud majlislari ishtirokchilari tomonidan ma’lumotlarni oshkor qilganlik uchun aniq javobgarlik belgilanmagan. Hozirda Jinoyat kodeksining 239-moddasida tergov yoki surishtiruv jarayonidagi ma’lumotlarni oshkor qilish uchun jazo belgilangan bo‘lsa-da, sud jarayonlariga taalluqli aniq qoidalar mavjud emas. Shu sababli, yangi qonun loyihasi ushbu bo‘shliqni to‘ldirishni nazarda tutadi.
Yangi tartib qanday bo‘ladi?
Qonun loyihasi sud majlisida qatnashgan shaxslarning sud ruxsatisiz yopiq sud ma’lumotlarini e’lon qilishi jinoiy javobgarlikka tortilishiga yo‘l ochadi. Hozirda sud jarayonlarini kuzatish va qayd qilish huquqiga ega bo‘lgan shaxslar, shu jumladan advokatlar, jurnalistlar va jarayon ishtirokchilarining yopiq sud ishi tafsilotlarini oshkor qilishi tartib buzilishi sifatida baholanadi.
Deputatlar muhokama chog‘ida boshqa davlatlar tajribasini ham ko‘rib chiqdilar. Xususan:
• Singapurda bunday qoidani buzgan shaxslar 5 000 dollargacha jarima yoki 12 oygacha ozodlikni cheklash jazosi olishi mumkin.
• Qirg‘izistonda 200 dan 500 BHMgacha jarima belgilangan.
• Qozog‘istonda esa 2 000 BHMgacha jarima, 600 soatgacha jamoat ishlari yoki 2 yilgacha ozodlikni cheklash jazosini nazarda tutuvchi modda mavjud.
Kutilmalar
Oliy sud raisi o‘rinbosari Shuhrat Polvanovning ta’kidlashicha, ushbu qonunning qabul qilinishi:
• Yopiq sud ishlaridagi shaxsiy ma’lumotlar himoyasini ta’minlaydi;
• Sud jarayonlari maxfiyligini mustahkamlaydi;
• Fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytiradi;
• Qonun ustuvorligi indeksida O‘zbekiston ko‘rsatkichlarini yaxshilashga xizmat qiladi.
Muhokama jarayonida 130 deputat qonun loyihasini qo‘llab-quvvatladi, 1 nafari betaraf qoldi, 11 nafari esa ovoz bermadi. Qarshi ovoz bergan deputatlar bo‘lmadi.

В Узбекистане может быть введена уголовная ответственность за разглашение данных закрытых судов
Законодательная палата Олий Мажлиса в первом чтении приняла законопроект, предусматривающий введение уголовной ответственности за раскрытие информации о закрытых судебных заседаниях. Об этом сообщает Gazeta.uz, изучившая обсуждение документа.
Отмечается, что в отличие от других случаев, информация о принятом законопроекте не была опубликована на официальных страницах Законодательной палаты Олий Мажлиса, кроме YouTube, а на сайте или в Telegram-канале парламента она отсутствует.
Что предусматривает законопроект?
Документ разработан по поручению Администрации Президента от 23 сентября 2024 года.
Законопроект направлен на обеспечение конфиденциальности закрытых судебных процессов и предотвращение утечки информации о судебных решениях до их официального объявления.
По словам заместителя председателя Верховного суда Шухрата Полванова, в действующем законодательстве нет четкой ответственности за раскрытие данных закрытых судебных заседаний.
В настоящее время статья 239 Уголовного кодекса предусматривает наказание за разглашение данных предварительного следствия и дознания, но в отношении судебных процессов конкретные нормы отсутствуют. Новый законопроект должен устранить этот пробел.
Как изменится порядок?
Законопроект вводит уголовную ответственность за разглашение информации о закрытых судебных процессах без разрешения суда.
Сейчас адвокаты, журналисты и другие участники заседаний могут следить за судебными процессами, но раскрытие данных о закрытых делах считается только административным нарушением.
Опыт других стран
В ходе обсуждений депутаты рассмотрели международную практику:
• Сингапур – штраф до 5000 долларов или до 12 месяцев ограничения свободы.
• Киргизстан – штраф от 200 до 500 БРВ (базовых расчетных величин).
• Казахстан – штраф до 2000 БРВ, 600 часов общественных работ или до 2 лет ограничения свободы.
Ожидания от закона
Заместитель председателя Верховного суда Шухрат Полванов отметил, что принятие этого закона:
Обеспечит защиту личных данных участников закрытых процессов.
Укрепит конфиденциальность судебных разбирательств.
Усилит гарантии защиты прав и свобод граждан.
Повысит рейтинг Узбекистана в мировом индексе верховенства закона.
В ходе голосования 130 депутатов поддержали законопроект, 1 воздержался, 11 не голосовали. Противников законопроекта не было.