SSSR haqidagi chiqishlari bilan tanilgan Aziz Hakimov 4 yilga qamaldi
Jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudi Aziz Hakimovni tuhmat, haqorat qilish hamda milliy, irqiy, etnik yoki diniy adovat qo‘zg‘atishda aybdor deb topib, 4 yil 2 oyga ozodlikdan mahrum qildi. Urushni targ‘ib qilish bo‘yicha ayblovda esa jinoyat tarkibi mavjud emasligi sababli u oqlandi. Sud hukmi bilan Hakimov yuritgan Telegram’dagi “Comrade_Aziz” kanalini bloklash ham belgilandi.
Ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishlari bahslarga sabab bo‘lgan
Aziz Hakimov ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishlari bilan tanilgan. U o‘z sahifalarida O‘zbekiston Respublikasining suverenitetiga qarshi fikrlar bildirgan, SSSRni targ‘ib qilib, uni qayta tiklash zarurligi haqidagi g‘oyalarni ilgari surgan.
Uning tarixiy mavzulardagi ayrim chiqishlari ham ijtimoiy tarmoqlarda keskin muhokamalarga sabab bo‘lgan. Xususan, Hakimov 1930-yillardagi siyosiy qatag‘on qurbonlari hamda 1920-yillardagi milliy-ozodlik kurashi qatnashchilari xotirasini qoralovchi fikrlar bildirgan. Bu chiqishlar foydalanuvchilar orasida jiddiy bahs va noroziliklarni keltirib chiqargan edi.
Hakimov bundan avval ham javobgarlikka tortilgan. 2025-yilda u O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori, jurnalist Sherzodxon Qudratxo‘jani kamsitgani uchun jarimaga tortilgan edi. Sud unga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari, ya’ni 18 million 750 ming so‘m jarima belgilagan.
Uchta modda bo‘yicha aybdor deb topildi
Aziz Hakimovga oid jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudining yopiq majlisida ko‘rib chiqildi. Sud uning harakatlarida Jinoyat kodeksining 150-moddasida nazarda tutilgan urushni targ‘ib qilish jinoyati tarkibi mavjud emas, degan xulosaga keldi. Shu sababli Hakimov Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 2-bandiga asosan ushbu ayblov bo‘yicha oqlandi.
Shu bilan birga, sud uni Jinoyat kodeksining 139-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan tuhmat, 140-moddasi 2-qismidagi haqorat qilish hamda 156-moddasi 2-qismidagi milliy, irqiy, etnik yoki diniy adovat qo‘zg‘atish jinoyatlarini sodir etishda aybdor deb topdi.
Sud Jinoyat kodeksining 59 va 61-moddalariga muvofiq tayinlangan jazolarni qisman qo‘shdi. Yakunda Aziz Hakimovga 4 yil 2 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
“Comrade_Aziz” Telegram kanali bloklanadi
Sud hukmida Aziz Hakimov yuritgan Telegram’dagi “Comrade_Aziz” kanaliga nisbatan ham alohida qaror qabul qilindi. Raqamli texnologiyalar vazirligiga ushbu kanalni bloklash majburiyati yuklatildi.
Jinoyat ishi doirasida olti nafar shaxs jabrlanuvchi sifatida qatnashgan. Sud ularga yetkazilgan moddiy va ma’naviy zararni undirish masalasida fuqarolik ishlari bo‘yicha sudga alohida murojaat qilish huquqiga ega ekanini tushuntirdi.
Aziz Hakimovga ham hukm ustidan shikoyat qilish huquqi tushuntirilgan. U belgilangan muddat va tartibda yuqori sud instansiyasiga murojaat qilib, chiqarilgan hukm ustidan shikoyat berishi mumkin.

Азиз Хакимов, известный своими высказываниями об СССР, приговорён к четырём годам лишения свободы
Шайхантахурский районный суд по уголовным делам признал Азиза Хакимова виновным в клевете, оскорблении, а также в возбуждении национальной, расовой, этнической или религиозной вражды и приговорил его к 4 годам и 2 месяцам лишения свободы. По обвинению в пропаганде войны он был оправдан в связи с отсутствием состава преступления. Суд также постановил заблокировать Telegram-канал Comrade_Aziz, который вёл Хакимов.
Высказывания в социальных сетях вызывали споры
Азиз Хакимов известен своими высказываниями в социальных сетях. На своих страницах он высказывался против суверенитета Республики Узбекистан, пропагандировал СССР и продвигал идею о необходимости его восстановления.
Некоторые его высказывания на исторические темы также вызывали бурные обсуждения в социальных сетях. В частности, Хакимов негативно высказывался о жертвах политических репрессий 1930-х годов и участниках национально-освободительной борьбы 1920-х годов. Эти публикации вызвали серьёзные споры и недовольство среди пользователей.
Ранее Хакимов уже привлекался к ответственности. В 2025 году его оштрафовали за унижение ректора Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, журналиста Шерзодхона Кудратходжи. Суд назначил ему штраф в размере 50 базовых расчётных величин — 18 млн 750 тыс. сумов.
Признан виновным по трём статьям
Уголовное дело в отношении Азиза Хакимова рассматривалось на закрытом заседании Шайхантахурского районного суда по уголовным делам. Суд пришёл к выводу, что в его действиях отсутствует состав преступления, предусмотренного статьёй 150 Уголовного кодекса — пропаганда войны. В связи с этим Хакимов был оправдан по данному обвинению на основании пункта 2 статьи 83 Уголовно-процессуального кодекса.
В то же время суд признал его виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 139 Уголовного кодекса — клевета, частью 2 статьи 140 — оскорбление, а также частью 2 статьи 156 — возбуждение национальной, расовой, этнической или религиозной вражды.
В соответствии со статьями 59 и 61 Уголовного кодекса назначенные наказания были частично сложены. В итоге Азиз Хакимов был приговорён к 4 годам и 2 месяцам лишения свободы.
Telegram-канал Comrade_Aziz будет заблокирован
Суд также постановил заблокировать Telegram-канал Comrade_Aziz, который вёл Азиз Хакимов. Обязанность по блокировке канала возложена на Министерство цифровых технологий.
В рамках уголовного дела участвовали шесть потерпевших. Суд разъяснил им право обратиться в суд по гражданским делам для взыскания компенсации за причинённый материальный и моральный вред.
Азизу Хакимову также разъяснили сроки и порядок обжалования приговора. Он вправе обжаловать его в вышестоящей судебной инстанции в установленном порядке.