Qozog‘iston poytaxti Ostonada 25-avgustdan elektr samokatlarda trotuar va piyodalar yo‘laklari bo‘ylab harakatlanish to‘liq taqiqlanadi. Samokat haydovchilari velosiped yo‘laklaridan foydalanishi, bunday yo‘lak bo‘lmagan joylarda esa qatnov qismining o‘ng chekkasi yoki yo‘l chetidan yurishi mumkin bo‘ladi. Qatnov qismiga chiqish uchun haydovchi kamida 18 yoshda va haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lishi talab etiladi. Bundan tashqari, 1-iyuldan ijara samokatlaridan foydalanishda JShShIR orqali ro‘yxatdan o‘tish majburiy bo‘lgan va 18 yoshga to‘lmaganlarga bunday xizmatlardan foydalanish taqiqlangan.
25-avgustdan trotuarlar samokatlar uchun yopiladi
Ostonada elektr samokatlardan foydalanish tartibidagi asosiy o‘zgarish 25-avgustdan kuchga kiradi, Shu kundan boshlab elektr samokatda trotuar va piyodalar yo‘laklari bo‘ylab harakatlanishga ruxsat berilmaydi. Samokat haydovchilari birinchi navbatda velosiped yo‘laklaridan foydalanishi kerak bo‘ladi.
Velosiped yo‘lagi mavjud bo‘lmagan hududlarda samokatda qatnov qismining o‘ng chekkasi yoki yo‘l chetidan yurishga ruxsat etiladi. Biroq avtomobillar harakatlanadigan qatnov qismiga chiqishning o‘z talablari bor. Bunday holatda samokat haydovchisi 18 yoshdan katta bo‘lishi va istalgan toifadagi haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lishi shart.
Xavfsizlik vositalariga ham alohida talab qo‘yilgan. Qatnov qismida samokat boshqarayotgan shaxs himoya shlemidan foydalanishi kerak. Qorong‘i vaqtda esa haydovchida boshqa harakat qatnashchilariga ko‘rinish imkonini beradigan yorug‘lik qaytaruvchi elementlar bo‘lishi lozim.
Ostona prokuraturasi xodimlarining ma’lum qilishicha, samokat haydovchilari orasida eng ko‘p uchraydigan qoidabuzarliklardan biri haydovchilik guvohnomasisiz qatnov qismiga chiqish hisoblanadi. Bundan tashqari, tezlikni oshirish va chorrahalardan o‘tishda belgilangan talablarga amal qilmaslik holatlari ham uchrab turadi.
Poytaxt politsiyasi bir elektr samokatida bir necha kishining yurishi xavfli ekaniga ham e’tibor qaratgan. Samokatda yo‘lovchi tashishga ruxsat berilmaydi va unda bir vaqtning o‘zida faqat bir kishi harakatlanishi kerak.
18 yoshga to‘lmaganlar ijara samokatidan foydalana olmaydi
Ostonada faqat yo‘llardagi nazorat emas, elektr samokatlarini ijaraga berish tartibi ham kuchaytirilmoqda. 1-iyuldan boshlab ijara xizmatlarida foydalanuvchilar faqat JShShIR orqali ro‘yxatdan o‘tishi mumkin. Bu orqali operatorlar samokatni kim ijaraga olayotgani va uning yoshini aniqlash imkoniga ega bo‘ladi.
18 yoshga to‘lmagan shaxslarga ijara samokatlaridan foydalanishga ruxsat berilmaydi. Voyaga yetmaganlar ota-onasining akkaunti orqali ham bu cheklovni chetlab o‘ta olmaydi. Agar ota-ona o‘z akkauntini farzandiga berib, samokatdan foydalanishiga imkon yaratsa, bunday akkaunt bloklanadi.
Operatorlar yo‘lovchi tashishga qarshi nazoratni ham kuchaytirgan. Elektr samokatida bir vaqtning o‘zida ikki yoki undan ortiq kishining yurishi mumkin emas. Samokat faqat uni boshqarayotgan bir kishiga mo‘ljallangan.
Bu talablar yo‘llarda samokatlar bilan bog‘liq xavfli vaziyatlarni kamaytirishga qaratilgan. Ayniqsa, voyaga yetmaganlarning samokatlarda avtomobillar qatnov qismiga chiqishi yoki bir samokatda bir necha kishining harakatlanishi kabi holatlarning oldini olish ko‘zda tutilmoqda.
Samokatni qayerda qoldirish ham nazorat qilinadi
Elektr samokatidan foydalanib bo‘lgach, uni istalgan joyda qoldirib ketishga ham ruxsat berilmaydi. Samokatni trotuarning o‘rtasida qoldirish taqiqlangan, chunki bunday holat piyodalar harakatiga xalaqit berishi va xavf tug‘dirishi mumkin.
Piyodalar o‘tish joyida ham samokat qoldirish mumkin emas. Xuddi shuningdek, avtomobillar qatnov qismi va velosiped yo‘laklarini to‘sib qo‘yadigan tarzda samokatni tashlab ketish taqiqlanadi. Samokatlar boshqa yo‘l harakati qatnashchilariga xalaqit bermaydigan belgilangan joylarga qo‘yilishi kerak.
Talablarni buzgan foydalanuvchilar javobgarlikka tortiladi. Qoidalarga rioya qilmaganlarga jarima solinishi, ijara xizmatlari qoidalarini buzgan foydalanuvchilarning profili esa bloklanishi mumkin.
Shu tariqa Ostonada elektr samokatlaridan foydalanishning deyarli barcha bosqichlari — ro‘yxatdan o‘tish, samokatni boshqarish, qatnov qismiga chiqish, yo‘lovchi tashish va uni safardan keyin qayerda qoldirishgacha bo‘lgan jarayonlar bo‘yicha talablar kuchaytirilmoqda.

В Астане вводят новый запрет для электросамокатов: Ездить по тротуарам будет запрещено
С 25 августа в столице Казахстана Астане полностью запретят передвижение на электросамокатах по тротуарам и пешеходным дорожкам. Пользователи электросамокатов должны будут передвигаться по велосипедным дорожкам, а при их отсутствии смогут ехать по правому краю проезжей части или обочине. Для выезда на проезжую часть пользователю должно быть не менее 18 лет, кроме того, он обязан иметь водительское удостоверение. С 1 июля для использования прокатных электросамокатов также стала обязательной регистрация по ИИН, а лицам младше 18 лет пользоваться такими сервисами запрещено.
С 25 августа по тротуарам на электросамокатах ездить будет нельзя
Основные изменения в правилах использования электросамокатов в Астане вступят в силу 25 августа. С этого дня передвигаться на электросамокатах по тротуарам и пешеходным дорожкам будет запрещено. Пользователи должны будут в первую очередь передвигаться по велосипедным дорожкам.
Если велосипедной дорожки нет, разрешается двигаться по правому краю проезжей части или обочине. Однако для выезда на проезжую часть, где движутся автомобили, предусмотрены отдельные требования. В таком случае пользователь электросамоката должен быть старше 18 лет и иметь водительское удостоверение любой категории.
Отдельные требования установлены и для обеспечения безопасности. При движении по проезжей части необходимо использовать защитный шлем. В темное время суток пользователь должен иметь световозвращающие элементы, чтобы быть заметным для других участников дорожного движения.
По данным прокуратуры Астаны, одним из наиболее распространенных нарушений является выезд на проезжую часть без водительского удостоверения. Также фиксируются случаи превышения скорости и несоблюдения установленных требований при пересечении перекрестков.
Столичная полиция отдельно обращает внимание на опасность поездок нескольких человек на одном электросамокате. Перевозить пассажиров запрещено — одновременно на электросамокате может находиться только один человек.
Лица младше 18 лет не смогут пользоваться прокатными электросамокатами
В Астане усиливается не только контроль за движением электросамокатов, но и контроль за их арендой. С 1 июля пользователи прокатных сервисов могут регистрироваться только по ИИН. Это позволяет операторам устанавливать личность и возраст человека, который берет электросамокат в аренду.
Лицам младше 18 лет пользоваться прокатными электросамокатами запрещено. Несовершеннолетние не смогут обойти это ограничение с помощью аккаунтов родителей. Если родитель предоставит ребенку свой аккаунт и позволит ему воспользоваться электросамокатом, такой аккаунт будет заблокирован.
Операторы также усилили контроль за соблюдением запрета на перевозку пассажиров. На одном электросамокате не могут одновременно передвигаться два и более человека. Электросамокат предназначен только для одного пользователя.
Эти меры направлены на снижение числа опасных ситуаций с участием электросамокатов. Особое внимание уделяется предотвращению случаев, когда несовершеннолетние выезжают на проезжую часть или несколько человек одновременно передвигаются на одном электросамокате.
Парковку электросамокатов также будут контролировать
После завершения поездки электросамокат нельзя оставлять где угодно. Запрещено оставлять его посреди тротуара, поскольку это может мешать движению пешеходов и создавать опасные ситуации.
Электросамокаты также нельзя оставлять на пешеходных переходах, проезжей части или велосипедных дорожках. Их необходимо парковать в специально отведенных местах, где они не будут мешать другим участникам дорожного движения.
За нарушение установленных требований пользователям грозит штраф. Кроме того, профили тех, кто нарушает правила прокатных сервисов, могут быть заблокированы.
Таким образом, в Астане ужесточаются требования практически ко всем аспектам использования электросамокатов — от регистрации и управления до выезда на проезжую часть, перевозки пассажиров и правил парковки после завершения поездки.