“Avtoritet”i tushayotgan Putin: Rossiyaliklar Putinga ishonmay qo‘yyaptimi?
Rossiya davlat sotsiologik xizmati hisoblangan “VTSIOM” (Butunrossiya jamoatchilik fikrini o‘rganish markazi) tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi tadqiqotlar mamlakat siyosiy maydonida qiziqarli dinamikani yuzaga chiqardi. Olingan natijalarga ko‘ra, prezident Vladimir Putinning faoliyatini qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatkichlari harbiy harakatlar boshlanganidan buyon eng quyi nuqtaga yetgan.
Ishonch va ma’qullash pasaymoqda
Joriy yilning 19–22 mart kunlari o‘tkazilgan so‘rovnomaga ko‘ra, respondentlarning 70,1 foizi davlat rahbari faoliyatini ijobiy baholagan. Bir qarashda yuqori tuyulgan ushbu ko‘rsatkich aslida jiddiy pasayish tendensiyasidan dalolat beradi. Xususan, atigi bir hafta oldingi (9–15 mart) ma’lumotlar bilan solishtirganda, ma’qullash darajasi 1,9 foiz punktga kamayganini ko‘rish mumkin.
Shuningdek, fuqarolarning prezidentga bo‘lgan shaxsiy ishonchi ham barqaror emas. Ayni paytda rossiyaliklarning 75 foizi Putinga ishonishini bildirgan bo‘lsa-da, bu raqam ham o‘tgan haftadagi ko‘rsatkichdan 1,7 foiz punktga pastdir.
Urushdan oldingi holatga qaytishmi?
“VTSIOM” tahlilchilari shuni qayd etishmoqdaki, bunday past ko‘rsatkichlar oxirgi marta faqat 2022-yilning fevralida, ya’ni Ukrainaga bostirib kirishdan bir necha kun avval kuzatilgan edi. O‘sha davrda ma’qullash darajasi 64,3 foizni, ishonch darajasi esa 67,2 foizni tashkil etgan. Urush boshlanishi bilan ko‘tarilgan “vatanparvarlik to‘lqini” ortidan kelgan reyting o‘sishi endilikda sezilarli darajada susayayotgani kuzatilmoqda.
Norozilik kayfiyati rekord darajaga yetdi
Maqolaning eng diqqatga sazovor qismi prezident siyosatidan norozilar qatlamining kengayishidir. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, Putin faoliyatini mutlaqo ma’qullamaydiganlar ulushi 18,3 foizga yetdi. Unga nisbatan ishonchsizlik bildirganlar esa 20,1 foizni tashkil etib, urush davri uchun rekord ko‘rsatkich sifatida qayd etildi.
Ushbu ma’lumotlarni taqdim etgan “VTSIOM” Rossiyadagi eng yirik davlat sotsiologik markazi bo‘lib, mamlakatdagi ijtimoiy-siyosiy muhitni o‘rganishda asosiy rasmiy manba hisoblanadi. Davlat nazoratidagi ushbu markazning bunday raqamlarni e’lon qilishi Rossiya jamiyatidagi ichki kayfiyat o‘zgarayotganidan dalolat beruvchi muhim signal bo‘lishi mumkin.

Падающий «авторитет» Путина: Россияне теряют доверие к президенту?
Последние исследования, проведённые российской государственной социологической службой — ВЦИОМ (Всероссийский центр изучения общественного мнения), выявили заметную динамику на политической арене страны. Согласно полученным данным, уровень поддержки деятельности президента Владимира Путина достиг минимального значения с начала военных действий.
Снижение доверия и одобрения
По результатам опроса, проведённого 19–22 марта текущего года, 70,1% респондентов положительно оценили деятельность главы государства. Несмотря на то что показатель остаётся относительно высоким, он отражает устойчивую тенденцию к снижению. По сравнению с предыдущей неделей (9–15 марта), уровень одобрения снизился на 1,9 процентного пункта.
Уровень личного доверия к президенту также демонстрирует снижение. В настоящее время 75% россиян заявили о доверии к Путину, что на 1,7 процентного пункта ниже показателя предыдущей недели.
Возврат к доконфликтным показателям?
Аналитики ВЦИОМ отмечают, что подобные низкие показатели в последний раз фиксировались в феврале 2022 года — за несколько дней до начала военных действий на территории Украины. Тогда уровень одобрения составлял 64,3%, а уровень доверия — 67,2%. Рост рейтингов, наблюдавшийся после начала конфликта на фоне мобилизационных настроений, сейчас заметно ослабевает.
Рост недовольства
Особое внимание привлекает увеличение доли граждан, недовольных политикой президента. Согласно данным опроса, 18,3% респондентов полностью не одобряют деятельность Путина. Уровень недоверия достиг 20,1%, что стало максимальным показателем за период военных действий.
ВЦИОМ является крупнейшим государственным социологическим центром России и считается одним из ключевых официальных источников информации о социально-политических настроениях в стране. Публикация подобных данных со стороны государственной структуры может свидетельствовать о постепенных изменениях во внутреннем общественном климате.